Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem IPS LCD

dobry den

chcem sa spytat ci pri vsetkych IPS LCD je vyrazne svetlo v pravom dolnom rohu ?

ake mate skusenosti s IPS ? ma lepsiu tmavú a svetlu farbu ako TN lcd ?

IPS a PVA maji lepsi vsechny barvy proti TN, kvalitnou zobrazeni je to neporovnatelne.

Svetlo v rohu neni dane technologii LCD, ale podsvetlenim, nektere monitory maji spatne provedene podsvetleni a to je pak na krajich znacne horsi nez-li ve stredu, nekde jsou tmave vsechny 4 rohy obrazovky nekde jen nektere nebo jeden. Kvalitnejsi monitory to umi podsvetlit priblizne rovnomerne a ty drahe a kvalitni maji podsvetleni opravdu vsude stejne, coz souvisi s poctem podsvetlovacich LEDek.

hladam LCD na hry ale na kvalitu obrazu v hrach
aby cierna bola cierna a biela biela a nie ako na TN kte cierna je šeta hri hravam na max detailoch

nepodrebujem 144Hz ( grafiku mam len GTX 1071) a hladam skvor 1080 24´

TN urcite neber. Jestli chces konkretne, tak napis financni limit. Pokud si ale nekoupis nejake drahe LCD, tak doporucuju predem vyzkouset nebo nakupovat tam, kde neni problem vratit do 14 dnu, v normalni cenove relaci se malokdy stane, ze maji vsechny monitory jednoho modelu stejne kvalitni podsviceni, takze to ze ti nekdo neco poradi nebo prectes recenzi neznamena, ze dostanes stejne dobry kus.

okolo 400€ +/- max 700€

s alzi som kupil tento 27" ASUS PB278QR
ale mal strasne vyrazne svetlo na dolnom pravom rohu , normalne pri svetlej fotke , hry alebo filme to nevadilo ale akonahle mala byť tma tak to udrelo do oci a 2-4 roky by som sa nevydržal nato pozerat.

a mozno bol trochu zbytocne velky 27´ 2560x1440

27" ASUS PB278QR som vratil to alzi este ten istý den . keby ze tam nie je to svetlo tak bi som bol spokojny.

TN a "barvy naprosto v poradku" je oxymoron. Ale kazdy holt nejspis mame jine predstavy o tom co je "v poradku"...

...aby bylo jasno, v praci mam jako servisni nejaky TN Fujitsu-Siemens, a funkcne je naprosto v pohode, barvy v mezich moznosti OK, celkove je to velmi povedeny kus hardware. Ale vedle mam jeden *něco*VA a jeden IPS. A samozrejme oba jsou nekde uplne jinde, co se barev tyce. Muzu zkouset nastavovat ten TN klidne pul dne, nikdy se jim nemuze rovnat. Ani to od nej necekam, vim jake ma dany panel limity.

# Také mam jeden 'DOMACI' herni ASUS TN LED (2K@144Hz), s 'cernou' (kontrast) i s barvy jsem spokojen, s pozorovacim uhlem 170°(H)/160°(V), na nekterych VA panelech ve hrach zas hur vydim treba stinovani, které je cerné vsude steje.
* Ono, rict ze IPS je lepsi jak TN, neznamena ze kazdy IPS je lepsi, zalezi na urcitém modelu, kde TN jsou predevsim odlisne, nebo vyhledavané uzivateli co chcou co nejmensi odezvu (1s)..

to je test na kakanek, tede - timhle "projde" uplne vse (vcetne toho Acer smejd notasu na kterem ted pisu a o kterem VIM ze ma fakt mizerny TN panel) a nevypovida vubec nic o tom jak dobre/spatne barvy monitor ma. Na to ani neni urceny. Ale jak uz jsem napsal, kazdy mame jine predstavy o tom co znamena "barvy v poradku". Pokud jste s tim co mate spokojeni, budiz vam to prano.

# Kdyz jsme porovnavali (ten monitor jsem zakoupil az po testu), s druhym ASUS IPS 2K@1440p, na prvni pohled rozdil nesel okem poznat vubec ..
* U testovani FSync etc, jsem si ten monitor nejak oblibil, zvykl jsem i na neho, tak jsem ho nasledovne i zakoupil (nikomu TN nenutim), navic vetsina IPS monitoru co vidme ve velkoobchodech jsou hrozné krapy, neznamena ze kdyz ma nejaky monitor IPS panel, ze je automaticky ve vsem lepsi i kdyz hodne pomatencu to tak bere i presto ze IPS (které zase nemusi mit zrovna nejlepsi kontrast) dokazou podat lepsi rozhrani barev, neznamena ze TN|+FILM neni pouzitelné a ze ZELENA nebude ZELENA..

hladam LCD na hry ale na kvalitu obrazu v hrach

hladas blbost, pri hrani sa isto nebudes pozerat po tom, aka je cierna cierna, alebo ci farby niesu o dva odtiene vedla....to bude to posledne co ta bude zaujimat.
z toho dovodu, je to blbost.
nepotrebujes nejake specialne prave farby, obzvlast nie pri hrach, to vyuziju DTPckari, nie hraci.

tak napriklad pri Far cry primal ked som v jaskyni tak na TN je jaskyňa tmavo šeda .... a pri IPS je jaskyňa tmavšia (taka realnejsia) a pri IPS svetlo je cistejsie (krajsie) pri TN skvor tak to modra .

ale to treba vidiet vedla seba . tiež som tomu nevenoval pozornost as kým som to videl na vlastne oci .
len mam strach ze dalsi co kupim bude mat znova ( IPS Glow alebo light bleeding )

ale ja nepodrebujem LCD na hri ako cs.go , overwatch ....
tam bi som jednoznačne kupil TN 1ms 144hz +

hravam hry ako
Alien isolation
Dishonored 2
Doom
Skyrim
Fallout 4
Far cry 4
Outlast
Rise of the tomb raider

ja chcem z nich dosiahnut co najlepsi obraz .

Podivej o TN se vubec nebav, to krome par pomatencu nikdo nebere.

Monitor ber bud IPS nebo PVA. Oboji na tve ucely co popisujes bude naprosto OK. S podsvetlenim je to tezsi, proste je to od kusu, treba jak jsi mel ten Asus, tak verim, ze druhej clovek rekne, ze skvele podsvetlenej, proste co kus to je to jinak.

Napriklad:

https://www.alza.sk/27-iiyama-prolite-xub2792qsu-b 1-d4829940.htm

27-benq-pd2700q-d4495880.htm

https://www.alza.sk/27-dell-u2715h-ultrasharp-d227 0731.htm

https://www.alza.sk/27-viewsonic-vx2778smhd-cierno -strieborny-d4416894.htm

Osobne bych se rozmyslel mezi tou iiyamou a viewsonicem, ale neznam ho, vzdycky meli dobry monitory, kazdopadne plati, vyzkouset predem nebo vyuzit moznosti vraceni do 14 dni, pokud nebude neco ok.