Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výber SSD disku

Zdravím Vás,
mám vcelku blbý pocit z toho že každý druhý deň píšem novú otázku tak sa na mňa za to nehnevajte ale mám fakt kopec otázok keďže skladám novú zostavu s ktorou ste mi tu už dosť pomohli.
Potreboval by som poradiť s SSD diskom keďže som nikdy žiaden nemal. mám dosku "MSI z270 gaming pro" a (neviem či to má každá doska ale tak novšie dosky už asi hej :-D) dá sa tam zapojiť M.2 čo ak dobre rozumiem je formmát SSD disku? Moja otázka znie: 1. Oplatí sa mi to M.2 vôbec kúpiť? Lebo tá rýchlosť zápisu a čítania je o dosť vyššia na papieri ako obyčajná 2,5".
2. Keď si na SSD dám windows tak nevadí že ho zaplním napríklad hrami? Samozrejme že mám ešte aj HDD na ostatné somarinky.
3. Aký je váš názor na https://www.alza.sk/samsung-960-evo-250gb-d4577149 .htm?catid=18854796 ? prípadne máte s ním nejaké
skúsenosti?

Jsou v podstate dva mozny formaty M.2 nebo klasika SATA.

M.2 je rychlejsi ale taky drazsi, je treba si dat pozor aby slot nebyl nejak hloupe umistenej a nebranil cirkulaci vzduchu nebo naopak se pak SSD nezahrival od procesoru, pokud je blizko, jak je to na ty desce nevim. Osobne zustavam verny SATA rozhrani a teda s M.2 nemam moc zkusenost.

Na SSD 250 GB moc her nedas, je dobre mu nechat nejake misto prazdne a nezaplnovat ho az po posledni gigabajt a zaroven take pocitat s aktualizacema windows, diky nimz system brzo dost nabobtna.

Jinak obecne je SSD vhodne jak na Windows tak i na hry.

Smysl to "ma", do M.2 - M key slotu ten samsung pujde a nejaky prinos je (je to PCIe 3.0 x 4 linky, propustnost je o kus dal nez SATA), ale jestli subjektivne bude poznat zasadnejsi rozdil - dost pochybuju. A problem je s teplotou samotneho toho M.2 SSD - placaty prouzek cca. jak zvejkacka, nema zadne rozumne chlazeni a ztraty v zatezi radove ve wattech, je to utopene mezi PCIE sloty = zadny airflow. Jako - ne ze by to neslo, ale pokud presahne radic na SSD nejakou teplotu (70-75°C cca.?) tak zacne zpomalovat - klesat propustnost - "vykon".

- nemam s temihle zkusenost v "desktopech", ale do 1U miniserveru k nim radej pridavam extra vetrak, nebo davam tak aby kolem nich rozumne proudil vzduch. Pripadne jde tusim koupit i pasivy na ne.

O tých teplotách som si čítal. Niektore disky vraj majú pasívne chladiče ale to platilo pre tie čo šli do PCI priamo. Tieto m.2 maju na niektorych doskach taky štít proti teplu ale to moja doska nemá. K tomu je vraj v gaming zostave asi zbytočný a viac sa oplatí lacnejší SATA. Tú rýchlosť totizto vyuziva len pri zapise a čitani a pri hrach to nema moc zmysel.