Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem herní sestava do 28000kč

Skříň tam není záměrně, tu si vybere zadavatel, dle svých představ.

Jinak já jsem tak trochu na vážkách ohledně toho Ryzenu, hodně jsem nad tím přemýšlel, ve hrách ten rozdíl prý není znát, má teda o dost nižší spotřebu a poměrně vyšší výkon při běžné kancelářské práci, ale nevím. A hlavně mám trochu strach že je to skutečně horká novinka a zda to přinese tak velký užitek. Pokud tedy ano, vybral bych asi toto:

https://www.alza.cz/amd-ryzen-5-1600-d4822331.htm? catid=18842843

a deska:
https://www.alza.cz/asus-prime-x370-pro-d4737579.h tm?catid=18842832

Ale fakt bych požádal o více názorů na problematiku Intel i5/AMD Ryzen

Díky

Určitě počkej na víc názorů. Já jen dodám, že pokud půjdeš do Ryzenu

# Tady bych byl prave opatrny, prozatim bych k AMD@RYZEN RAM nad 2400MHz neosazoval..
PS : Navic uvedenou PRIME mam s kombinaci s Ryzen 5/7 vyzkosenou, provadeli jsme na ni benchmark, vic jak 2666MHz stejne neveme, rvat tam 3000HMz je zcela zbytecné a vic jak BSOD z toho nedostane..
* Testovana byla s RAM Balistix SPORT LT [CL16], FuryX na 2400MHz [CL15] které jsme osadili do dvou kanalu, osobne se zarucuji kompatibilitou.

# S jakou zakladni deskou, které CPU ?
* U ZD muzu testnout jen nekteré modely ASUS, mimo modely ROG.

• Na AMD@RYZEN + RAM nad [2400MHz] se nam dobre drzel a kterou bych ti doporucil je : HyperX Savage Black [2666MHz CL13]
* Hodne zakladnich desek, dostalo uz Xty BIOS|AGS, kde v kompatibilte RAM co nam nesli, nebo provokovali anomalie, dnes muzou jet bezproblému a budeto uz jen lepsi ..

Tohle mi prijde vylozene vtipny. ]:)

Njedriv rvali fanousci AMD, ze RyZen jede lip s vysoko taktovanyma pametma a ze jine nema cenu pozuivat. A kdyz se zjistilo, ze tam jsou problemy s kompatibilitou, tak najednou obratili o 180 stupnu a pry tam vubec zanda zavislost na vykonu neni a staci pomale 2133. :-D

# Tam jde spis o rozsireni hrdla|NB frequency, jak zavyslost|vykon na MHz RAM.
• Rychlost RAM u RYZENU by musel byt proveden a porovnan na urcitém prikladu, nekde je to 0% nekde az 15%.
* Samozrejme zapis/cteni RAM bude logicky lepsi s nisi LATENCY.

nemám tak voľný čas, aby som sa tu hádal, kto má väčšieho pindíka.

# Tak jako ted ?

Užívateľa XoXo komentovať nebudem "VšadeBolko, Vševedko"

# Ze nesedim doma naprdeli a nechytracim pres GOOGLE se omlouvat nebu, me odpovedi jsou vetsinou zalozeny a tom, coz znam, co jsem zkousel, nebo co zrovna mam u sebe doma...
* Kdyz si vemu, kolik mam HW behem jednoho mesice doma, nebo se kterym se potkavam v zamestnani, je s cim chytracit.
* Jednou se mi toho doma tak nahromadilo, ze jsem to musel i rozdavat protoze jsem to nemel kam davat i zde naporadne jsem daroval procesory, grafické karty co ja vim co jeste..

jsi vybral Intel a najednou zjišťuješ, že to zase takový kauf nebyl zvláště pokud jde o OC

?
# Nevim jestli zakoupil K verzi i7@6700 nebo i7@7700, ale 6700 jde bezproblému pretocit na [4.8GHz], lepsi kousky na [5GHz], coz bych spatnym urcite nenazval.
* Ono i tak, OC neni tak efektivni jak pred nekolika roky, kde realny narust vykonu byl v desitkach %, dnes je to spis jen pro takovy pocit mit zaprdelou K odmemlké CPU "jako kdyby neco"..

PS : U RYZENU je OC zcela kontraproduktivni a straci hned nekolik zasadnich polozek, co dela RYZEN slusnym CPU, né jen spotreba/TDP.

pro takovy pocit mit zaprdelou K odmemlké CPU

jenom technicka: K procesory jsou vykonejsi i bez pretaktu, on je ten rozdil mezi 65W TDP a 91W TDP poznat uz v zakladu.

Ja treba dneska vim, ze to i7-6700 byla tenkrat chyba, mel jsem jit do i7-6700K, nicmene nijak se z toho nehroutim, on ten procak i tak staci a casem poridim bud 6ti jadro od Intelu nebo 8i jadro od AMD, ale treba az za dva roky, do te doby bude situace vyresena.

jenom technicka: K procesory jsou vykonejsi i bez pretaktu

• To neni zcela pravda, na stejném taktu jsou prakticky SKY|KABY identicky vykoné (mají identicky vykon), kde [K] verze zacina tam, kde [NON K] verzi konci "TURBO", kde element a tech 10% vykonu tam delá prave ten takt.
• Vysi tak, vyzaduje vysi napeti, tak jako napeti V-CORE, kde je jasné ze W, nebo TDP CPU bude vetsi.
* Kuprikladu i7@6700K ma vykon jako i7@7700, s taktem jako 7700K jsou stejne vykoné.

Ano, tak jsem to myslel, vyssi takt, vyssi vykon, vyssi spotreba energie. Dnes bych byval uprednostnil vykon pred spotrebou a vzal vice taktovane K.

Ovsem cetl jsem, ze i7-7700K ma nejake problemy s teplotou. Sambilionk udelal velmi dobry kauf s tim i7-6700K za dobrou cenu.

Ovsem cetl jsem, ze i7-7700K ma nejake problemy s teplotou.

• Od KABY z radu Intel I7 mam i7@7700 a zakoupené i7@7700K, s teploty problém nemam.
* Na i7@7700 mam osazen dokonce jen klasicky intelacky chladic..

i7@7700 + MSI PC MATE (rada PRO) + Intel Cooler

[img=/file/view/28820-i7-7700stock-xoxo-png]http://pc.poradna.net/file/view/28820-i7-7700stock -xoxo-png[/img]

CPU-Z

[img=/file/view/28821-cpuz-mark-jpg]http://pc.poradna.net/file/view/28821-cpuz-mark-jp g[/img]

PRUMERNE TEPLOTY i7@7700 + Intel Cooler

[img=/file/view/28822-hw-png]http://pc.poradna.net/file/view/28822-hw-png[/img]

• Teploty jsou mereny pri bezné praci a pokojové teplote 25 stupnu.
* Na i7@7700[K] mam WatherCooling, ktery podava priblizne bez OC vykon jak stredni ACooling, az u OC kdepretoceny ho mam nekdy az na 5GHz neprekrocil 75C°.

Podle tohoto clanku, tam u i7-7700K dochazi k teplotnim spickam ~90°C a nevi se jestli nejsou jen spatnym monitoringem, jsou to jen mzikove zvyseni teploty. Teplotni spicky vznikaji i s velmi dobryma chladicema a problem to je predevsim kvuli regulaci chodu ventilatoru, ktery ma tendenci se diky tomu pri PWM zrychlovat a zpomalovat v rychlem sledu.

Je to proste podivna situace a v tuto chvili vubec nevim co si o tom myslet a jestli Intel neudelal u i7-7700K nejakou zavaznou chybu. :-/

# Teploty pres nebo nejbliz k 80C° jsou az u nejaké Extrem [TORTURE], situace do které se bezne nedostanes, u klasickych BENCHMARK jsem tak vysoké teploty nevidel i kdyz ma zkusenost pochazi z nejakych 4/5ti ruznych i7@7700K, 90C° se mi nechce nejak verit ..
* S prumernym chlazenim se i7@7700[K] na STOCK pohybyje okolo 55/60C°

Dekuju za informaci, je videt, ze minimalne se to nedeje vsem a teda to nebude v zadnem pripade vada v navrhu procesoru.

Edit: Mozna tedy preci jen u nekterych kusu muze byt vadny monitoring a proto se jim to ukazuje. Vadny monitoring je pomerne casta zalezitost aspon dle mych zkusenosti.

Teplotni spicky vznikaji i s velmi dobryma chladicema a problem to je predevsim kvuli regulaci chodu ventilatoru

# Tady bych se prece jen pozastavil, je pravda kdyz vemu procesor 'intel@'X a 'i7@7700K', oba budu chladit vzduchem, nasledovne osadim WtaerCooling ta u procesoru 'Intel@X' bude mit efektivnejsi vysledek, u i7@7700K rozdil AIR a Water neni extra velky, kde jde citit, ze neco neni v poradku, ono jak se rika, na kazdé lzi pravdy trocha..
* Tim nerikam, za slapne sna VCORE a mas 90C°.

TiP ~ V kazdém pripade, jak pro AMD@RYZEN tak SKY|KABY lake, bych doporucil kdyz tu byla rec o te RAM, vypnou [HPET] /* High Precision Event Timer, ke snizeni LATENCY pameti RAM (pristup)

[HPET] ON vs OFF

* Mensi = lepsi
[img=/file/view/28825-hpet-on-off-jpg]http://pc.poradna.net/file/view/28825-hpet-on-off- jpg[/img]
'JAK VYPNOUT HPET ?' Nekteré BIOSy maji primo na to polozku, jinak pres CONSOLI (samozrejme pustena jako SPRAVCE) a zadat :

bcdedit /deletevalue useplatformclock

• Nasledovne :

bcdedit /set tscsyncpolicy Enhanced
bcdedit /set disabledynamictick yes

* Ilustracni obrazek desaktivace HPET v prostredi CMD
[img=/file/view/28823-hpet-jpg]http://pc.poradna.net/file/view/28823-hpet-jpg[/img]
[MUZE SE HODIT] : Pro vice Infos|Prikazu v CMD : MICROSOFT BCDEdit /set

Pánové, prosím já bych potřeboval nějaký názor, zatím je to tak půl na půl, já za mě bych šel asi do Intelu, protože ho znám a nerad bych sedl na lep "horké novince", která se může časem ukázat jako problémová, ale rád se nechám přesvědčit o opaku.
Zatím vešekeré recenze byly typu "jo je to dobrý, má to nízkou spotřebu, v procesech je to rychelší u her až tolik ne", tak bych se opravdu rád zeptal někoho kdo už jich pár osadil, jaký je názor.

# Divej, muzeme se na to podivat takle.
• Nejaky RYZEN uz jsi mel, ma otazka zni, stacilo vse jen dat do sebe a zapnout, aby jsi mohl zacit tuto plaformu pouzivat ?
• RYZEN, proc né, s urcitou kombinaci HW za tu cenu je bomba (v nekterych situacich, ma pomer Cena>Vykon je tak velka cloveku spadne celist, nejsou jen HRY), optimizace SW tretich stran, her, je otazka casu, muze to byt jen lepsi, do budoucna osobne sazim na pocet fyzickych jader.
*

# Ale i presto, platformu RYZEN, bych doporucil takovému cloveku, ktery : Umi FLASHnou BIOS (tomu se nevyhne), ovlada alepon zkladne Windows 10 (instalaci DRIVERS, porozumet verzim, CHIPSET), v pripade ze si skada PC sam, ze jiz nejakou zkusenost ma (aby spravne osadil RAM, do spravnych kanalu, celkove spravné zapojeni, coz je esoncialni pri reseni moznych problému) s prostredi BIOSu a jeho celkovému nastaveni od HDD az po CPU ci Timing RAM.

To je pravda, ono je to težký, kdyby to byly moje peníze, asi bych to zkusil, ale nechci hazardovat s penězi jiných. Co se mě týče, já se rád v PC "šťourám", takže nějaké modifikace/flashování BIOS atd.. mi nejsou úplně cizí, ale kamarád takový není, ten spíš potřebuje PC, které mu bude šlapat a zase je pravda, že takový hráč taky není, aby poznal rozdíl ve výkonu a není jeho cílem si zahrát nejnovější hry ve 4K rozlišení, když to přeženu. Tak se budu sázet na "jistotu" a půjdu cestou Intelu.

Moc děkuji za info, určitě jsem se zase něco nového dozvěděl.