Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak definovat kombinace z několika možných pomocí exelu

Prosím o radu, jak v exelu spočítám.. (přiznám se že ani nevím jak to mám definovat variace, permutace, kombinace nebo množiny)

Abych to zjednodušil mám řekněme k dispozici 10 prken o délce třeba 6 metru. (na šířce mi momentálně nezáleží)

Potřebuji vyrobit třeba 3 branky která mají nějaké rozměry řekněme že 2 mají rozměr 0,5*1,5m a třetí 2,2*1,3m (opět podotýkám, že je to jen příklad nebudu tedy řešit že to či ono prkno bude kratší o šířku dalšího prkna atd.)

tedy potřebuji si nařezat z prken 4x0,5m, 4x1,5m a 2x2,2m a 2x1,3metrové kousky. Tak a teď jádro pudla jak daná 6metrová prkna rozřezat tak, abych měl co nejméně zbytku a tedy rozřezal co nejméně prken. Respektive aby to spočítal exel za mě:)

Předem děkuji za nápovědu Max

Prosím zdržte se všichni chytrýci takovýchto odpovědí to nic neřeší. A kdybych věděl co to vlastně je dokazal bych k tomu přiřadit danou funkci a pak bych se nemusel ptát.

Diky Max

Ten problém se jmenuje řezný (nebo nářezový) plán, jde o klasický problém z oboru Lineární programování. Nejčastěji se řeší tzv. Simplexovou metodou.
Takže - jak vidíš, není to žádná variace, či kombinace a tuto úlohu opravdu nelze v Excelu vyřešit použitím nějakého jednoho vzorečku!
Čímž ovšem není řečeno, že to v Excelu nejde - samozřejmě že to jde, Excel je velice mocný nástroj, ale je potřeba složitější postup, který je popsán třeba zde.