Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dron strednej triedy

Opäť zdravím poradňu, nenašiel som tu žiadnu poriadnu tému o dronoch, tak jednu vytváram sám:
Uvažujem nad dronom s cenovkou do 500€ DJI Phantom alebo AEE Toruk na fotenie v exteriéroch a zaujímalo by ma, ako také lietanie v praxi vyzerá, či sa to dá normálne ovládať s tým základným ovládačom a či to dokáže urobiť foto v rozumnej kvalite (povedzme ako lepší kompakt). No a potom ma ešte zaujali zakázané zóny a všeobecne nepriatelia lietania s dronmi - dá sa vôbec na Slovensku bez problémov zalietať - buď na vlastnom pozemku alebo príroda, zrúcaniny a pod.? Dokedy? Ak pri druhom lete príde cvičený police orol, uchytí mi drona a odletí preč tak to môžem jebať a radšej investujem do niečoho iného...
vopred diky za názory, pokiaľ možno ľudí, ktorý podobnú hračku aj vlastnili/používali

Předmět Autor Datum
Na Slovensku a v Čechách mohou být odlišné předpisy ohledně létání. Ovšem tyto předpisy se všeobecně… nový
czcharlie 15.05.2017 20:53
czcharlie
No a samozřejmě to odnesou nejvíc ti slušní... Ako vždy. :) nový
green4 16.05.2017 18:29
green4
Z vlastní zkušenosti, ti můžu doporučit AEE. Mám ho od vánoc a šlape v cajku. nový
FreezeX 17.05.2017 13:33
FreezeX
Jenže Toruk má funkci autonomního návratu a tedy je vyžadována jeho registrace a pilot musí mít potř… nový
czcharlie 17.05.2017 19:48
czcharlie
Totéž ovšem platí i pro Phantom. nový
czcharlie 17.05.2017 19:50
czcharlie
stačí jedna a třeba i drobná kolize a pokuta se může vyšplhat i na půl melounu. Pokuta ma netrápi,… nový
green4 17.05.2017 23:42
green4
Pokuta ma netrápi Už znám i takové a museli hrábnout hodně hluboko do úspor. Uvědom si, že ač to mo… nový
czcharlie 18.05.2017 00:08
czcharlie
Pokud se vyhneš oblastem s blbama, tak by to mělo být v pohodě :) nový
FreezeX 18.05.2017 11:56
FreezeX
Hlavní je nebýt blbem sám. nový
czcharlie 18.05.2017 12:43
czcharlie
https://www.mesec.cz/vyhledavani/?qs=dron&sa=Hleda t poslední
Yarda 18.05.2017 14:05
Yarda

Na Slovensku a v Čechách mohou být odlišné předpisy ohledně létání. Ovšem tyto předpisy se všeobecně ve světě průběžně a dost rychle zpřísňují. Prakticky všude je povinnost registrace, pilotního průkazu a dalších náležitostí u těžších dronů - podrobnosti najdeš v příslušném leteckém předpisu u vás. Co se ale méně ví je to, že stejně musí být pilot vybaven i pokud dron má jakýkoli typ autonomního řízení, tedy i modul návratu a nezáleží na jeho velikosti! Prakticky všude musíš mít registraci i v případě komerčního využití - tedy krom jiného fotografování a natáčení. Nikde nesmíš létat blíž než 50m od obytných budov atd. atd. U nás (ostatně podobně jako jinde) je létání třeba nad hrady a zámky dnes již skoro vyloučeno bez souhlasu správce objektu. Stejně tak i v některých (a stále přibývají - naposled Národní park Podyjí) národních parcích létání v podstatě jakýchkoli dronů. Na jednu stranu opruz, na druhou stranu si za to zdivočelí majitelé dronů mohou sami. Letečtí modeláři mnoho desítek let létají bez problémů s velkými stroji a to jen proto, že nikoho celá ta dlouhá léta neotravovali a neohrožovali, prostě si létali na svých modelářských letištích. V okamžiku kdy lidem začaly nad hlavami poletovat bzučící potvory o umu jejichž pilotů se dá velice úspěšně pochybovat a ne těch nejnemožnějších místech byla jen otázka času než restrikce nastanou. No a samozřejmě to odnesou nejvíc ti slušní...

No a samozřejmě to odnesou nejvíc ti slušní...

Ako vždy. :)

Z vlastní zkušenosti, ti můžu doporučit AEE. Mám ho od vánoc a šlape v cajku.

Jenže Toruk má funkci autonomního návratu a tedy je vyžadována jeho registrace a pilot musí mít potřebné oprávnění. Na to se všeobecně kašle, protože zatím to nikdo nijak nekontroluje, ovšem stačí jedna a třeba i drobná kolize a pokuta se může vyšplhat i na půl melounu.

stačí jedna a třeba i drobná kolize a pokuta se může vyšplhat i na půl melounu.

Pokuta ma netrápi, nemám koho poškodiť, použitie by bolo iba v neobydlených oblastiach (jasné človek nikdy nevie, ale šanca na problémy by bola fakt malá). Skôr ma štve možnosť poškodenia samotného drona, 1kg dron bude IMHO v prípade poruchy/nehody padať z oblohy zhruba ako 1kg tehla.

//
Ešte som uvažoval nad možnosťou pripevniť akčnú kameru na RC model vetroňa, video z letu ktoré som našiel vyzeralo zaujímavo - ale zas hľadať vetroň ktorý má šancu podobný náklad uniesť, učiť sa lietať,... Asi ušetrím peniaze a čas a kašlem na fotky z výšky.

Pokuta ma netrápi

Už znám i takové a museli hrábnout hodně hluboko do úspor. Uvědom si, že ač to možná zní absurdně, platí zde stejné předpisy jako pro velká letadla. Pokud budeš létat opravdu v pustině pak skutečně moc nehrozí, tedy aspoň zatím. Ale jak sportovní tak komerční letci jsou dnes na drony doslova alergičtí - tedy ono se není co divit, jde jim o život - a poletující dron, který překročí povolenou výšku nebo vyvádí jiné psí kusy hlásí ze vzduchu. Takže nechci strašit, ale byl bych hodně opatrný. Letecký provoz je založen na kázni a bohužel s dostupností dronů nastává v "psích" výškách, ale už i nad nimi, chaos a anarchie. A to vždycky dřív nebo později vede průšvihům.
A k té kameře - pokud nehodláš pořizovat záběry vyloženě jen pro sebe, tedy ani pro publikování na YouTube, musíš být registrován Úřadem pro civilní letectví se vším co k tomu patří.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku