Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno RAM DDR3 + DDR4

Dobrý den,
mám RAM DDR3 CL8 1600MHz a chtěl přikoupit DDR4 CL14 2133MHz. Má to smysl? Jak to ovlivní vlastnosti RAMek navzájem?

Otázka zodpovězena (Prasak)

Viz. M-Polova odpoved a moje upresneni, aby to nebylo matouci. Praveze i u desek s DDR3/DDR4 vetsinou musis jedno nebo druhe a ne oboji zaroven. Slysel jsem, ze snad nejaka deska to umi kombinovat, ze bezi oboji zaroven, ale nikdy jsem na zivo nevidel.

Před několika lety byly základní desky, které měli nebo kombinovaly uziti DIMMs jak na DDR2 tak zároveň na DDR3, pochybuji ze je to s DDR4 možné, to mas nějakou základní desku nejakou "laboratorni/server SuperMicro ?" co podporuje DDR3L + DDR4 ? ( L tipuji kvůli napájecího profilu)
Jestli ted mas RAM DDR3 na "1600MHz" tak můžeš provést UP na "2100MHz DDR3" (bez potřeby přechodu na DDR4) ale na výkonu ti to nic (prakticky nic) nepřidá.
V případě máš jen 1xRAM, tak radeji dokoupit druhou a zdvojnásobit šířku pásma.

Bohužel, dokoupeni nové RAM na 2133Mhz (podporuje-li tvá základní deska uvedenou frekvenci , některé dokáží dle CHIPst jen 1866Mhz -> 2000Mhz OC), ti zázrakem z první osazené Kingston "1600MHz" -> "2100MHz" 'MControler/HUB' neudělá, to by jsi musel osadit jen 1XDIMM s tu výši frekvenci, když je ted osadíš dohromady (1600MHz + 2133MHz) ano, ta co byla na 2133Mhz pojede na frekvenci/profilu 1600Mhz jako ta Kingston (kdyby tě napadl 'Overclock' a silou chtít protlačit hodnoty nahoru at přes profil RAM nebo "North Bridge" (navíc ze zvýšenim NBridge se zdvihne i frekvence všeho co je pod ním = vyší napětí, výši teploty, vyší pravděpodobnost nestability, BSODs), určitě bych to nedoporučoval, až na nestabilitu a spatně nastaveného napájení(V) můžeš poškodit i samotné CPU nebo poškodit BUS bez záruky že by jsi této hranice vůbec dosáhl :-|)

ROZSIRENI RAM

Jestli chceš jen rozšířit RAM, tak kup dopáru tu samou, ale opět jestli jde o 8Gb modul je zbytečné Upgradovat na 16Gb a tvém případě velikostně ničím nepřínosné, 8Gb (2x4 je pro tebe stále jestli jde primárně o HRY nejvhodnější. Velikost tvých RAM jsi neuvedl, "hodnoty velikosti jen odhaduji")

Raději opravdu popřemýšlel a zkus spíš nějak prodat dosavadní a došetřit na navou platformu, takle bude UPgrdovat za několik stovek nebo tisíc korun pro opravdu ubohý výsledek, vim že nechceš takovou odpověď slyšet ale, popřemýšlej ..

Ono ale 2x8GB na nejakej tajnej doske s tajnym CPU nemusi fungovat. Ale pri kombinacii 3-4 to asi bude skylake alebo kabylake, tam 8GB moduly funguju, tak si kup cokolvek. Mixovat DDR3 a DDR4 ale nepojde, tak si to premysli. A sloty tiez nie su stejne, takze aj to si vsimaj na tej tajnej doske zze kolko je ktorych.

A už můžeš konečně po několika dnech už uvést jakou mas základní desku a CPU ? :-)
Kupříkladu s CPU amd na AM3+, ti 4x RAM na (4x Dimm na dvou kanálech) pojede maximálně na 1600MHz, takže by bylo zcela zbytečné kupovat s vice MHz.
(zkratka nejde jen rict 'Doporučte RAM" a hotovo)

když se tazatel ptá jak z pomocné školy = dva dny tu bastlí paměti, vymýšlí kombinaci, časování a doteď nepochopil, že to musí fungovat v nějaké desce (i když je tu několikrát dotaz) - co bys mu na tvou blbou odpověď řekl?
proč ti tu mají lidi 2 dny psát romány, když ani nevíš co máš za hw?

wmic baseboard get product,manufacturer,version

Ja vim, co mam za hw. Ale puvodni otazka byla na ddr3 vs ddr4, coz zjevne neni na zadne desce podporovany. Dalsi otazka byla na rozdily casovani, jestli se oboje snizi na nejmensi hodnout ze dvou, coz bylo taky zodpovezeno. Bez potreby znat desku/cpu... Kdyby me zajimalo jestli tohle a tamto konkretne pujde dohromady, tak bych sem dal nazvy tech veci, ale ptal jsem se obecne, tak nevim co se tu rozcilujete vy dva.

Moje puvodni otazka byla DDR3 vs DDR4. Na to mi tu odpovedel hned prvni uzivatel a mohlo se to uzavrit. Pouze kdyz sem vice lidi psalo skoro to same, tak jsem se zeptal rohlika, ktery to vypsal pdrobneji, jestli ma symsl koupit 2100mhz, ikdyz bude casovani na horsim cl. Coz plati zase obecne. Pak Rohlik zacal specifikovat az moc, coz uz jsem nepotreboval znat, tak jsem jen odpovedel a mohl byt konec. Bohuzel tu jsou vsak rypalove viz. vysirac, co si neprectou cele tema, ale snazi se oshadovat situaci podle poslednich prispevku.

Casovani sa nastavi na to horsie.
(resp. neviem teraz zhlavy ci maju aktualne chipsety osobitne registre pre casovanie kanalov, ale v principe to je cloveku jedno, ptz az si kupi horsiu ram, tak stejne nevie ci su aktualne data zrovna na tej horsej alebo na lepsej, takze keby niekto chcel mat lepsie casovanie tak si nekupi horsie casovanie, a teda ked si kupi horsie casovanie, tak sa to uz rovno moze nastavit na vsetky moduly, lebo user nechce lepsie casovanie lebo si kupil horsie casovanie :D)