Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyměnitelnost procesoru v základové desce

Dobrý den,
mám základovou desku Gigabyte GA-965P DS4 (Rev 1.0) s procesorem Intel Core 2 duo E6600 2,4Ghz. Procesor se přehřívá, v klidu má teplotu kolem 60°C a mam pocit, že při přehřátí mi vypne grafiku. Uvažuji o koupi nového procesoru, ale procesor je asi integrovaný, podle stránky vyrobce základové desky je asi možná výměna, ale nerozuměl jsem přesně tak se obracím s dotazem, zda-li je možná výměna. Děkuji

Já mám v plánu trochu zlepšení PC chci koupit novou grafiku a lepší procesor, to asi je jinde. Jen mě zajímalo jestli je možná výměna. Stává se že počítači vypadne grafika počas hraní, ale grafika se nepřehřívá teplota byla pořád kolem 50° ale procesor najednou začal v klidu mít kolem 60 bez spuštěných aplikací. Tak jsem si řekl, že to chce něco udělat. Ale stále mám pocit,že vypínání grafiky způsobuje přehřátý procesor

Jestli jde jen o teploty a PC používáte déle jako 3 roky, stačí jen vyměnit 'Thermal' pastu (teplo vodivá pasta, která se aplikuje k přechodu tepla z CPU do chladicího zebra) CPU chladiče, nebo zakoupit lepší, určíte nemusíte kupovat nový procesor :-).
Vice informaci o kompatibilitě CPUs s vaší deskou : "SEZNAM PODPORAVANYCH PROCESORU" : http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-965P-DS4-re v-10#support-cpu

O dost víc jak 3 roky, pastu zkusím, ale jde mi i o celkové zlepšení výkonu. Přemýšlel jsem nahradit procesor procesorem Intel core 2 duo E8400, jen teda nevím jak je to s biosem viz. výše uvedeno. Děkuji za radu s tou pastou. Třeba to na chvíli utiší zběsilý a hlučný pokus větráku zchladit procesor (:

Kazit se nekazí ale schnout může, kde doporučená výměna je po cca 3 letech.
Jestli tazatelovy přesahaje nějakou hranici teplot, dojde k pod taktovaní tudiž i ztráty výkonu (v extrémních teplotách z bezpečnosti proti poškozeni k vypnuti celého PC), přepastovani (otázka par korun) může ušetřit zbytečné koupeni nového procesoru (v případě ze nějakou bazarovku sežene a tech nějakých 15% UP mu za to stoji.).

Netreba to menit nikdy

Někdy to zkrátka zapotřebí je a ta pasta vyschnou může. (nejde o žádné nové PC, kde by to zbytečné bylo, problém by byl spise v usazení samotného chladiče, tazatelovo PC má skoro 5 let)
Vzpomínám když jsem likvidoval několik desítek počítačů (50/60) z vojenské služby, což byly skoro všechno staré HP, Optiplexy atd taky osazené XP a Core Duo, Celeron, p4, všechny měli nad 3 roky a vice (tipuju jako tazatelův), a každému třetímu šla ta pasta jen odfouknout nebo jen setřít prstem/hadříkem jak byla sucha jak škraloup od mléka. (nebavím se o TPolstarcich v notebook).

Pro mě, CPU v PC nad 3 roky, zvýšení teplot, je kontrola (mimo hodnoty napájení core NB a nastaveni v BIOSu) 'thermo pasty' a uchycení cooleru zkratka to první.
(navíc není problém to ručně zkontrolovat, nevím proč to tazateli zakazovat a hnát ho jiným směrem bez základní verifikace prvku)

Á to seš TY, no,, na místo psaní a reakci typu 'plácáš hovadiny' mi to smaž zrovna.

Ze je pasta sucha nevadi, tak to je by design. Aj sucha pasta funguje, dokial sa ten chladic mechanicky neposunie alebo nezlozi apod.
(...t.j. prave preto ze to "zlozi a skontroluje" tam POTOM novu pastu bude musiet naniest. Ale nech si s tym robi co chce, ja mu nic nezakazujem. Ma tam ale podla dotazu uplne inu zavadu).

Ma tam ale podla dotazu uplne inu zavadu

Rozumím.
- Jestli ma tak vysokou teplotu, dle mne jde bud o 100% vytíženi (vir, malware, system etc) i když tazatel s PC nic neděla a je přesvědčen ze je PC v IDLE.
- Teplota kvůli CPU chladice, mohlo s nim byt pohnuté (mozna ta thermo pasta ;-))
- Nastaveni napájení V-Core nebo Nbridge, v případě že bylo něco OC a podobné, ono ti tazatelé taky vždy neřeknou celou pravdu ..
Nebo ty myslíš ze je za tím co, myslíš spis ze je to spis SWarove nebo ? At pak nepíšu zbytečnosti.

Ano pises spravne. Este moze blbo merat teplotu. Mne ide ale o to ze nejake "vypinanie GPU" (ani neviem co tym mysli) nema nic s teplotou CPU, core2duo CPU desktopy idu az po 85° (mobilne do 100°) a ani potom sa nic nevypne, len sa cpu podtaktuje. Vyplo by sa az pri 125°. Takze ked sa mu tam nieco vypina tak asi ma iny HW problem (doska, grafika, zdroj apod)
Ja na jeho mieste meram aj teplotu grafiku (GPU-Z) apod., skusit iny zdroj, apod, hladat HW problem.

U intel chladicov este mozu vyskocit tie uchytky chladica, to je tragedia tie plastove sracky.
Inac ja vidim ze sa vyznas, pises spravne, len niekedy s niektorou vecou nesuhlasim tak reagujem. Teraz som nesuhlasil s tym ze pastu menit lebo nejake 3roky ci co, nemenil by som to kvoli veku, len ak to chladi naprd tak to treba skontorlovat a potom aj vymenit pastu ak je naprd. Len este nevieme ci mu to chladi naprd (mozno ma len vytazenie CPU na 100% lebo vir)

len niekedy s niektorou vecou nesuhlasim tak reagujem

Na to máte právo a není v tom problém, navíc jde o připomínky co jsou něčím podložené a tak to má být.
(no, ve finale vizerate 'snad' na dobrého typa, který to nemysli nějak spatně ;-))

U toho zdroje, nebo u podezření problému na napájení GPU, muže použít nebo číst z LOGu. (doufám že souhlasíte :-))
Na škodu by nebylo, použít SW typu HWInfo a sledovat i napájení stabilitu/'možné výkyvy' na ( 12/5/3.3V) větvích.
ANO, může klidně i nahlédnout nebo projit 'Prohlížeč událostí', ale podle mě nic jiného než kritickou chybu/Error : Power KERNEL 41 tam nenajde.
[HWinfo]
- SPUTIT LOG :
1) Spustit HWInfo
2) Sensor only
3) Označit 12V/5V+3.3V, následovně kliknout na LOG, pojmenovat nějak soubor a dát uložit.

[img=/file/view/28999-strat-log-rohlik-jpg]http://pc.poradna.net/file/view/28999-strat-log-ro hlik-jpg[/img]
[GPU-Z]
- SPUTIT LOG :
1) Nainstalovat "GPU-Z" : gpuz
2) Spustit "GPU-Z" pak označit -> "LOG to file" (položka dole viz obrázek)
3) Po kliknutí na LOG, se GPU-Z zeptá kam má byt výsledek (LOG) třeba Muj_Log_Grafiky.txt 'Uložit', zadat kupříkladu na 'plochu' nebo 'moje dokumenty'
To nám pomůže nahlédnout, jaké měla ta grafická karta v momentu BUG nebo 'ODPOJENI' hodnoty, od "TEPLOT", "TAKT" (core + memory clock) až samotného napájení /"VDDC".
[img=/file/view/29000-gpu-log-rohlik-jpg]http://pc.poradna.net/file/view/29000-gpu-log-rohl ik-jpg[/img]

Rozumím, v tom případě SW typu OCCT přes funkci Power Supply :
(Ono, software cestou budou vždy nějaké omezí a přesnosti osciloskopu uživatel nedosáhne, ale k vysledku odpovědi jak : 'ZHRUBA JE TO TAK .." jsou některé programy i když nedosahuji extrémní přesnosti a jsou odkázané na různé interní čidla a sondy dostačující)
[img=http://cfile9.uf.tistory.com/image/171CB4474DCFCBE0118E84]http://cfile9.uf.tistory.com/image/171CB4474DCFCBE 0118E84[/img]

Nema moc vyznam merat napatie, ptz to napatie je nepodstatne, vsade su menice na 1,8V apod a je im jedno jake napatie je na vstupe. A nanosekundove zakmity a podobny bordel alebo nejake oscilacie ten HWmonitor nemera.
Ked nieco vypadne tak niektory menic, moze byt len na grafike, alebo moze byt aj v zdroji ale ked vypadne ten, tak uz to nebude ani kreslit graf.

Ten OCCT ale moze pouzit na zatazovy test, aby vedel ci sa to vypne pri zatazi ci co

procesor nevypina grafiku, a 60 stupnov neni prehrivani (ale nepises jaku teplotu meras, trebars je to teplota vody v zachode). Telota CPU je v speedfane s nazvom core.
Pri prehrivani sa nic nevypina.
Moes to mat zavirene, preto vysoka teplota vklude. Viz spravca procesov vytazenie CPU.
Ked sa nieco vypina, tak je nieco vadne. Ale ne CPU.