Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je to vir? Co mám dělat? Stačí přeinstalovat Windows?

Zdravím,
objevují se mi v mém PC nějaké známky infekce. Je něčím, chudák, nakažený. Spouští se mnohem déle než před tím (programy po spuštění omezeny na základní), vypíná se několik minut (uvízne na obrazovce Vypínání a odpočívá) a hlavně a především mi několikrát za den přestane fungovat přístup na internet. Ten je v pořádku, PC stačí restartovat a internet zase jede. Zkoušel jsem ho léčit Avastem (legálním) a programem Malwarebytes (legální), ale bez úspěchu.

Co mám dělat dál? Stačí pouze přeinstalovat Windows? Nebo ho musím chudáka celého zformátovat? A je bezpečné si data uložit na externí disk (neuloží se mi tam i ten vir)?

Díky moc za odpovědi

1. Najskôr sa presvedčte o tom, či zdroj problémov nie je nainštalovaný v počítači (Ovládací panel - Programy). Ak je v zozname zapísaný nejaký podozrivý (neznámy) program, odinštalujte ho.

2. Skontrolujte nainštalované rozšírenia v internetovom prehliadači - podozrivé (neznáme) rozšírenia odstráňte.

3. V núdzovom režime systému vyčistite počítač použitím softvéru AdwCleaner:
https://toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwc leaner/

4. V núdzovom režime systému vyčistite počítač použitím softvéru MBAM free verzia: www.malwarebytes.org. Všetko čo nájde odstráňte. (Pre používateľov Windows XP sú staršie verzie programu v tomto archíve http://www.instaluj.cz/malwarebytes-anti-malware/s tarsi-verze.

ak to zatiaľ nepomohlo:
5. Vložte inštalačné CD a vykonajte opravu systémových súborov:
- Windows - Štart - Spustiť (ako správca) a vypísať sfc /scannow
- ENTER

je bezpečné si data uložit na externí disk (neuloží se mi tam i ten vir)?

rozlišuj programy (ty mohou být zavirované a nemá smysl je zálohovat) a tvoje soubory = data, ty zálohovat můžeš.

upozornění ministerstva zdravotnictví:
makroviry se sice mohou skrývat v dokumentech ms office z internetu, ale nikdo normální by něco takového nestahoval.
teoreticky mohou být škodlivé funkce v .pdf z pochybných zdrojů, ale i adobe reader se dá zabezpečit.

Díky za odpovědi. Vyzkoušel jsem ještě co jste doporučili, ale bez výsledku, tak jsem si Win přeinstaloval a i když je PC trochu rychlejší, stále se velice pomalu spouští a vypíná. Takže říkáte... asi hardwarový problém, jo? To ale doma nepoznám že, jestli mám disk v pořádku? Placené opravě jsem se chtěl právě vyhnout.. :(

Ok, ale mám problém s ovladačem základní desky. V systémových informacích její název není k dispozici a tak nevím, co stáhnout a kde to hledat. Vím jen, že je od Asusu. Nějaké programy na automatické aktualizace ovladačů jsou všechny placené...

Je pravdou, že start je trochu rychlejší, když nemám zapojené externí disky a mám vypnutý Avast s Malwarebytes... ale je to bezpečné? Oni (ti programi :-D) mi poskytují ochranu v reálném čase.. není pozdě to čistit jednou za týden, až tam jsou ty hovadiny uchycené?

avast je výrobce, ne konkrétní typ antiviru. stejně jako škoda není typ auta. ano, logika u tebe dostává trámem do hlavy.

"prémiová" verze je právě konfliktní shit od avastu.
pod win10 vřele doporučuju odinstalovat a zapomenout na tento krám.

tyto "prémiové" antivirové balíky mají jakýsi smysl jen pro warezáky, přitom však pc chrání zcela nedostatečně.
pokud jsi warezák, bude ten pc rozesraný i z tvých dalších příčin.

a protože sis doteď nedokázal vzpomenout na název ovladače, který jsi údajně instaloval, pokládej i samotný upgrade w7->w10 za nepovedený zmetek.

závěr: formát a znovu. ty se radši jen dívej.