Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chladenie skrine s VT a elektronikou - ako na to

Mame vo firme skrinu (cca 210 cm vyska, 140 cm sirka a 60 cm hlbka, material plas a drevotrieska) v ktorej je:
- stare Pentium II sluziace ako File Server (uplne dole)
- mala telefonna ustredna (v strede)
- box pre 4 bezpecnostne kamery (hore)
- ISDN box (v strede)
- ADSL modem/router s WiFi (hore)
- digitalne radio (hore)
- 32 portovy switch (v strede)
- cd prehravac (hore)
no a nejake kable (vsade)

Problem je, ze skrina musi byt otvorena (aspon jedny dvere z dvoch), aby teplota nevystupila prilis vysoko, lebo hlavne telefonna ustredna je dost nachylna na vyssiu teplotu a zacina blbnut ak je dnu prilis teplo. Hlavne v lete. No a Wifi je tiez nachylne na teplotu sa zda (vypadava). Problemy nastavaju zvacsa ked je skrina zatvorena niekolko hodin (nemam absolutne odhad pri akej teplote, nemam tam teplomer).
Rozmyslam teda nad instalaciou nejakych ventilatorov do dvierok skrine, aby bola nejaka vymena vzduchu, pripadne ak ma niekto nejaky napad navrhnite ine riesenie. Otazkou tiez je kde tieto ventilatory namontovat, hore, do stredu, dole, alebo aj hore aj dole (jeden taha, druhy vyfujkuje)?
Malo by to byt co najtichsie riesenie, kedze je to v kancelarii kde sa pracuje.
Ventilatory mozu byt len v dverach skrine, kedze ta siaha od zeme az po strop a z oboch stran su dalsie skrine.
Vdaka za napady.

Dolu bych dal hodne tichych vetraku s dobryma prachovyma filtrama, nahoru jen mrizku. Dole se bude nasavat studeny vzduch a teply by mel jit nahore zas ven. Taky bych se podival na usporadani vsech tech veci ve skrini, mozna by se to dalo vyresit kominovym efektem, to jest dira dole, dira nahore a komponenty vevnitr usporadane tak, aby okolo nich mohl stoupat vzduch, pripadne aby topici casti byly obraceny smerem nahoru.
Elektronika v zavrene drevotriskove skrini je silenost, a divim se, ze jeste neodeslo par zdroju :)

Bud zabezpecit wind tunel ako bolo pisane hore, pripadne dat do blizkosti skrinky klimu.
Keby je na mne zameriam sa na problemove casti.
- vymenim plastovyu obludu za klasicku rackovu skrinu
- vymenim nespolahlivu tel ustrednu za spolahlivu, aj ked v dnesnej dobe zaznamenavam prolemy s klasickymi ustrednami skoro vsade, takze by nezaskodilo presedlanie na VoIP sluzby.
- vymenim nespolahlivu wifi za spolahlivu (UBNT a MT funguju aj pre 60 stupnovych teplotach)

Samozrejme nerobim si iluzie, ked ma niekto ako FS PII tak mi je jasne o aku firmu sa jedna.
A dalsi napad...odmontuj dvere a nechaj "rack' otvoreny.

Vdaka za vsetky odpovede, zareagujem naraz:

- odmontovat dvierka nie, teraz su jedny otvorene cely den aby islo vsetko v pohode, ale kazi to celkovy vzhlad
- este k upresneniu stavby skrine - skrina nema zadnu stenu (len boky, vrhc a spodok), je tam len mur, na ktorom je zavesena telefonna ustredna, ISDN Box a par dalsich veci, z toho vyplyva aj to ze je problem urobit komin, kedze niektore veci su tam napevno
- klima sa prisunut neda, klima je vstavana, je nemozne nou pohybovat

Takze teda ostavaju len nejake ventilatory ako bolo uz vyssie uvedene.
Nejaky napad na model ktory by som mohol pouzit, pripadne ake parametre by som mal hladat (velkost, hlucnost, otacky, prietok). Nech to slusne ide, ale zaroven nie je moc hlucne, je to v kancelarii kde su ludia.

Tak odmontuj dvierka a skry ich do skladu, potom si vsetci budu mysliet ze to tak ma byt a bude to krasne.
Mozes odsunut skrinu od steny par cm, ked nema zadnu stenu. To bude uplne stacit.
Inac nechapem co ako chces tam davat za ventilator, chces tam vyrezat zboku otvor 14cm x 14cm a myslis ze to bude vypadat krajsie?
Vetraky su 12V aj pomalobezne, nejake 14cm, k tomu napr. 12V zdroj, alebo kupit rychly vetrak a zapojit na 5V zdroj, ale imho je vetrak na toto kravina, pilit do skrine 14cm otvor ::)

Skrinu neodsuniem, su to vstavane skrine...

Nasiel som nieco taketo, to by mohlo vyzerat celkom slusne v skrini s ciernymi dvierkami:
http://www.acinfinity.com/cabinet-fan-systems/airp late-s2-home-theater-and-av-cabinet-quiet-cooling- blower-system-6-inch/

alebo potom nieco trosku silnejsie:
http://www.acinfinity.com/cabinet-fan-systems/airp late-s5-home-theater-and-av-quiet-cabinet-cooling- fan-system-8-inch/

Akurat neviem ten prietok, pozeram po prepocte ma ten prvy 16.5 l/s, ten druhy 24.5 l/s, tak neviem ci je to vela, malo....

Prietoky neries, staci ti urcite aj lahky vanok.
Skor rozmyslaj jak urobis do toho nabytku tie diery.
mozes si objednattake dizajnovky, alebo si kup hocjaky PC vetrak 120 alebo 140 mm a k nemu mriezku, maju vo vacsine PC shopov. A nejaky zdroj 12V alebo podobne (zavisi od vetraku a pozadovanych otacok). Dizajnovky su samozrejme lepsie.

Nevypada to spatne, ale myslim, ze bys vic parady za mensi peniz udelal nakupem nejakych tichych vetraku a sbastlil si to sam - u techhle reseni, co jsi nasel, nepisou nic o filtrech.
Prutok je v pohode, pokud se ti to ted prehriva az po nekolika hodinach, tak to fakt nepotrebuje moc vzduchu.

Ja bych tam filtry dal, prece jen to bude tesne nad podlahou a bude to tam foukat vzduch. Za par tejdnu bys tam mel prachove kralicky :)
Jako laciny filtr se obcas doporucujou damske silonky - proste je pretahnes pres vetrak a hotovo. Muzes ukecat nejakou kolegyni, ale vysvetli ji, na co to potrebujes :)