Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AMD Ryzen 5 1600 problém s RAM

Dobrý den, mám takový problém, koupil jsem nový AMD Ryzen 5 1600 s pamětí DDR4 2800Mhz CL16 16GB 4x4GB a základní deskou MSI B350 Mortar.. Jde o to že maximální frekvence RAM kterou mohu zvolit a funguje v pořádku je 2 666Mhz, ale RAM je v základu v taktu 2 800Mhz takže je beží v podtaktovaném režimu, když dám tu technologi XMP aby mi to automaticky přetaktovalo na 3000Mhz tak to nefunguje a vypina se pc ani nenajede do OS mám to jen v profilech takže nemuzu manualne nastavit 2800Mhz nebo jsem si toho nevsiml mohu vybrat jen s 2666, 2993, 3200MHZ RAM, a jediná stabilní frekvence je ta 2666Mhz. Proč ty paměti RAM nemůžu na aspoň na tu zakladni 2800Mhz frekvenci kterou Ram má v základu.. To procesor jede jen na maximalni frekvenci RAM 2666mhz? viděl jsem i benchmarky na tento procesor který testovali také na B350 s 3200Mhz rychlostí tak je to možné? i jsem aktualizoval BIOS na nejnovější verzi přímo na stránkách výrobce.. Půjde to nejak přetaktovat aspoň na tech 2800Mhz? nebo si mám pořídit jiný RAM nebo MB? Děkuji

no slyšel jsem že ty nové amd procesory ryzen jsou docela dost závislé na rychlosti RAM jsou i benchmarky kde testovaly 3200Mhz ram 3000Mhz 2666Mhz atd a z 2666Mhz na 3200Mhz byl narust vykonu vice nez o 10% a to už stojí za to.. takže ted resim bud to pujde nejak nastavit aspoň na tech 2800Mhz nejlepe 3000Mhz nebo desku i s RAM vrátím a vyberu něco lepšího..

ano na 2666Mhz to jede stabilně, ale mám tam jen profily ze kterých si mohu vybrat různé frekvence ale nemůžu manualne takze muzu jen 2666Mhz nebo 2993Mhz.. a navíc tyto pameti jsou ještě taktovatelné píše to i výrobce..

Tvoj problem je hlavne v tom ze si tam nadrbal 4 moduly, a ktovie kolko rankove su, ak su vsetky 2rankove tak to je velmi velka zataz na zbernice.
Oficialne ryzen 5 podporuje 4moduly len do 2100 a ak su dualrankove tak len do 1866. Aj keby si mal len dve singlerankove tak by oficialne slo len max 2667.
http://www.pcgameshardware.de/Ryzen-5-1600X-CPU-26 5842/Tests/R5-1500X-Review-Mainstream-1225280/gale rie/2725347/
T.j. BIOS to nastavuje spravne na 2100, ty to enormlne pretacas na oficialne nepodporovane 2667, a este sa stazujes. Na vine je ten kto to tie komponenty vyberal.

P.S. je mozne ze tie udaje z obrazku uz neplatia, nesledujem co specifikovalo AMD kedy a jak, ale len tak zo srandy si mozes skusit vybrat 2 moduly a nechat tam dualchannel konfiguraciu 2x4GB ze jaku nastavi bios speed v defaulte. A pozeraj si to az po dalsom boote po save&exit, idealne vo Win (napr. v CPU-Z).