Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hlučnost

Zdravím, dokáže mi někdo napsat rozdíl mezi 3 dB (47 db vs 50 db), max zátěž laptop/PC. Idealně v %, pokud není možno přirovnání či je to v tom vůbec nějaký rozdíl v tiché, večerní místnosti. Předem díky.

Převzato:

dB Příklady a vnímání člověkem

1 práh slyšitelnosti
20 hluboké ticho, bezvětří, akustické studio
30 šepot, velmi tichý byt či velmi tichá ulice
40 tlumený hovor, šum v bytě, tikot budíku
50 klid, tichá pracovna, obracení stránek novin
60 běžný hovor
70 mírný hluk, hlučná ulice, běžný poslech televize
80 velmi silná reprodukovaná hudba, vysavač v blízkosti
90 silný hluk, jedoucí vlak
100 sbíječka, přádelna, maximální hluk motoru
110 velmi silný hluk, živá rocková hudba, kovárna kotlů
120 startující proudové letadlo ve vzdálenosti 300 m
135 práh bolesti
140 akustické trauma, startující proudové letadlo ve vzdálenosti 10 m
160 výstřel z pistole
170 zábleskový granát

Šum bude zpravidla mix různých kmitočtů.

Dvojnásobek se týká nikoli dvojnásobku pocitu, ale dodávaného výkonu. Přibližně řečeno: zdvojnásobením výkonu, který jde do reproduktoru, získáš +3dB.

Decibel:

Míra vytvořená v roce 1923 inženýry Bellových laboratoří původně sloužila k udávání útlumu telefonního vedení. Například pokles (útlum) o 3 dB u výkonu značí poloviční výkon, naopak zisk (zesílení) o 3 dB je dvojnásobný výkon.
Jak bylo uvedeno, člověk nevnímá stejně hlasitě stejně intenzivní podněty při různých frekvencích. Pokusy ukázaly, že toto vnímání se navíc mění při různých hlasitostech.