Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chyby v obraze - monitor nebo GPU?

Zdravím všechny,
jen si tak tiše včera surfuju a najednou se mi opticky zdálo, jako by celý obraz chytil malinko - téměř neznatelně - odstín do červena.
Zvědavě jsem přepnul na plochu... a vidím tam najednou takové jakoby shluky červených pixelů, jak se rozsvěcují a zhasínají. Velmi rychle, přesto je to okem viditelné.

Otevřel jsem např. webovou stránku www.f1sports.cz a na monitoru vidím toto (červeně jsem vytáhnul některé oblasti, kde se červené pulzující pixely objevují):

barvasd8.jpg

Udělal jsem hned fotku a zkusil jsem restartovat PC. Pokud je celá obrazovka černá, střídají se na ní svislé linky červená a černá, pixel široké.

Stejný vizuální problém se objevuje např. i v BIOSu, problém ovladačů tedy můžeme vyloučit.
Restartoval jsem tedy PC a surfoval i s touto chybou, když vzápětí za půl hodiny zmizela a vše bylo opět OK.

Dnes nicméně zničehonic stejný problém. Lomcoval jsem s kabelem od monitoru (D-Sub), ale nic.

Bude to tedy problém monitoru nebo GPU. Jedná se o LCD 19" ViewSonic VP930, 60Hz, a GeForce 6100 integrovanou v čipsetu. Chladič čipsetu je teplý, ale ne příliš. Jako obvykle. Pouze jsem surfoval, vůbec jsem předtím nepouštěl 3D hry (ty s Q2 a Q3 enginem se na tom docela hrát dají).

Používám XP SP2.

Máte nějakou zkušenost, co by to mohlo být? Je mi jasné, že finální ověření bude muset proběhnout tím, že zkusím jiný monitor nebo jinou grafiku, kterou osadím do PCIe 16x slotu. Bohužel ani jedno ale není komponenta, kterou by vám kamarád ochotně zapůjčil na několikadenní testování, takže hledám rady, co by to mohlo být spíš, a to bych se snažil otestovat jako první.

Díky všem a sorry za ten dlouhý popis, jsou to samé důležité věci. :-)

To je tazke podla toho obrazku posudit (bolo to len vlavo alebo po celej sirke? V BIOSe to je na ktorych miestach?), vyzera to IMHO a problem monitora. Nabuduce ked sa to objavi skus po nom zboku prastit. Ak ides cez analog skus stlacit na monitore "auto" (automaticke nastavenie), dufam ze to monitor ma.
Najjednoduchsie je skusit monitor pouzivat nejaky cas na inom PC.

Inac ak by to bolo len na tom jenom webe pri nejakej zvlastnej "tienovanej" farbe mohlo to byt moare, ale ak to bolo aj v BIOSe tak je nieco vadne).

Diky, ty shluky byly takove nahodile. Na tmavsich barvach a nebo i na pletovce.

V BIOSu je to vsude... jako kdyz je prokladany rezim u TV, akorat ze to neni vodorovne, ale svisle. Kazdy druhy sloupecek pixelu je cervena barva. Odshora dolu.

Zkratka celkove to vypada nejak takto:
biosvt2.jpg

A v detailu takto:
http://img232.imageshack.us/img232/9789/bios2ru4.jp g

Prastil jsem ho svedomite, dokonce nekolikrat.:-) Nic. :-( Neni tahle finta spis vhodna na CRT nez na LCD?
Automaticke nastaveni nepomohlo.

Hm, to budes musiet vyskusat na inom PC :-) je tam viac cervenej, podla toho ze to presahuje az pod obraz BIOSu tipujem ze to je problem monitora, kedze to co je pod obrazom BIOSu by sa v tom rezime (je to textovy mod vytvarajuci kvazi 640x400) cez analog nemalo prenasat, ale nie som si isty. Moj tip je vadny monitor, treba ale skusit inde.

P.S. skusil by som este v menu monitora polozku nieco ze vratit na tovarne nastavenia, a potom znova tlacitko auto.
P.S.2. prastenie funguje na akukolvek elektroniku, konkretne na studenaky/blbe spoje apod. Ani v CRT nie je nic extra mechanicke co by sa prastenim napravilo, aj na CRT sa prastenim zvycajne "napravali" len studenaky :-)

OK tak dik:-)
Ja kdesi cetl, ze prastenim do CRT/TV se uvolnovalo neco v elektronkovem delu, ale nevim, mozna to byly jen zkazky.
Tovarni nastaveni nezabraly.

Jeste dumam, ze bych prece jen zkusil nekde splasit nejakou GPU a pripojil ji k monitoru pres DVI. Treba by to pomohlo... Sice je monitor jeste v zaruce, ale komu by se chtelo to posilat do Alzy pres celou republiku na reklamacku...:-/