Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC sestava - 14 tis. Kč

Dobrý den,
chci poprosit místní odborníky o pomoc při výběru PC sestavy pro mého 70 letého otce. Do teď fungoval na starém 15,6´ NTB, který už však dosluhuje a vše je na něm neskutečně zabržděné a čištění a standardní údržba již nepomáhá (navíc odchází HDD). Vzhledem k tomu, že se s NTB nikam nepřemisťoval a pořád mu leží na stole, tak si myslím, že bude vzhledem k poměru cena a výkon výhodnější klasická PC sestava. Využití hlavně internet, fotky, přehrávání HD videa. Hry nehraje, takže si vystačí s grafikou integrovanou v CPU. V ceně potřebuji 24´ monitor (matný), operační systém (win10), wifi kartu, čtečku SD karet. Nepotřebuji DVD mechaniku a žádné další příslušenství (klávesnice, myš). HDD o velikosti 1TB a pokud by to bylo možné, tak bych na systém rád použil menší SSD. Cenově kolem těch 14 tis. Kč za komplet. Komponenty bych rád zakoupil v CZC, kde bych nechal PC rovnou sestavit.

Díky za návrh. Vypadá to velice dobře. Abych se vešel do cenového limitu, tak bych cenu pravděpodobně srazil na OS. Pročetl jsem tady vlákno o levných windows (licenční klíče na Aukru apod.) a šel bych do tohoto: https://ruzovka.cz/cs/windows-7/7345-microsoft-win dows-7-home-premium-oem-cz-32bit-64bit.html Jestli tedy nebudou windows 7 na novém PC problém. Otec je na zvyklý, takže by to bylo ideální.
Na SSD vyloženě netrvám, ale vycházím z toho, že na fungování systému musí mít přeci SSD pozitivní vliv, jak u levnějšího, tak dražšího PC. Sám jsem u staršího PC upragoval systémový disk za SSD a jsem velmi spokojen.
Ještě budu potřebovat vybrat nějakou wifi kartu nebo to dělají i integrované v MTB?

Jenze kde ma SSD vyznam.

Pri nabehu Windows, kdy je to rychlejsi, ale muze je "vypinat" do usporneho rezimu a bude to mit jeste rychlejsi.

Pri nacitani programu. Ovsem kolik toho tam spousti? Webovy prohlizec, editor fotografii, ....

Jednoduse ano, SSD je jako systemovy disk dobre, ale u levne sestavy je to to prvni co se da skrtnout. Zalezi kolik do toho chces investovat.

Ja bych treba misto SSD radeji zvolil lepsi zdroj (na furt):

https://www.czc.cz/seasonic-ss-360gp-360w/115466/p rodukt

Udivuje mě, že tam jeden prodejce prodal už skoro tisíc licencí a není na ně jediný negativní komentář, že by to snad někomu nešlapalo (cena 200 Kč viz http://aukro.cz/windows-10-professional-cz-oem-32- i-64-bit-i6818321392.html). Třeba na Růžovce vyjdou na 1 700 Kč viz https://ruzovka.cz/cs/windows-10/8677-microsoft-wi ndows-10-home-oem-cz-32bit-64bit.html a je to i se štítkem. Nebo máte ještě nějaký tip, kde by se daly sehnat za příznivou cenu.

Ja kupoval odsud:

https://www.kinguin.net/cz/category/22175/windows- 10-home-oem-key/

Nextkeys.

Vyjde to teda draz nez na tom aukru, ale asi bude i to aukro OK. Kdyz tak potom napis, at vime, jestli opravdu i z Aukra levne dobry.

Vetsinou to jsou OEM licence z pocitacu, ktere je maji od vyrobce, ale sel na ne linux, tak to pak takhle levne prodavaji. Ale tezko rict, jestli neudelaji obcas i nejakou svinarnu a neprodaji jeden klic vicekrat.

Využití hlavně internet, fotky, přehrávání HD videa. Hry nehraje, takže si vystačí s grafikou integrovanou v CPU.

- Nikdy jsem na uvedenou činost UPgrade ješte neviděl :-)(polovinu z uvedené činosti zvládna mobilní ARM na 2GHz s 2Gb RAM, nebo BRIX, All in One, ktery muze byt i vykonejsi jak vase PC - Intel i3 7100 + HD Graphics 630)
- Jestli potřebuje nebo ma v plánu UPgradovat, tak ano, "klasická PC" sestava je urcite rozumejší volba.

Výpočetní výkon all-in-one řešení by jistě dostačoval, ale vzal jsem to čistě pragmaticky.
U PC sestavy budu mít za stejné peníze vyšší výkon. Navíc získám i monitor s větší úhlopříčkou. Když se nějaká součástka podělá, tak to půjde snadněji vyměnit. Např. u all-in řešení, když se podělá monitor, tak to můžu celé vyhodit. Sestava jde do budoucna také lehce upgradovat. Dále se sestava lépe udržuje, např. likvidace prachu z útrob a z větráků, v této souvislosti také nepochybuji o tom, že se bude i lépe chladit, což může mít pozitivní vliv na životnost součástek. Jako nezavrhuji to, ale prostě mi klasická sestava přijde s ohledem na výše uvedené lepší řešení (navíc není problém s místem, abych potřeboval minimalistický design).

Tak finálně to mám následovně: Seznam

Jen jsem teď teda ještě dost jelen z těch licencí na windows 10. Elektronický klíč k nim jde koupit už za 95 Kč!!! Což mi přijde trochu úlet. Např. na tom Aukru to koupili stovky lidí a nikdo s tím nemá zatím problém, tak to asi také zkusím. Přinejhorším přijdu o stovku, což mi přijde snesitelné riziko.

S el. klíčem k win se dostanu na nějakých 13 400 Kč, což mi přijde fajnové.

Praktický efekt SSD disku bude při jeho využití asi opravdu těžko měřitelný. Bral jsem to tak nějak z vlastní zkušenosti, kdy mi ten uprgrade na SSD přišel výrazné zrychlení staršího PC, ale je pravda, že já toho softwaru využívám násobně více než ho využije otec. Přesvědčili jste mě (Redmarx). Vzhledem k tlaku na cenu SSD disk škrtám jako zbytečný luxus.

Původně jsem uvažoval o interní, ale nakonec beru raději tuto. Vzdálenost od routeru je trochu vyšší a až PC zastrčí do rohu pod stůl, tak tam ten signál možná bude už mizernej, takhle to v pohodě vytáhnu a položím třeba nahoru na skříň - teda nepíšou, jak dlouhý to má kabel, ale počítám, že to půjde event. prodloužit. Ty levné interní karty mají navíc nižší přenosové rychlosti.

Tak super. Koukal jsem na seznam a mas to OK.

Snad jen bys treda mohl dat o neco zajimavejsi kvalitnejsi monitor:

https://www.czc.cz/benq-gw2470h-led-monitor-24/177 976/produkt

https://www.czc.cz/iiyama-x2481hs-b1-led-monitor-2 4/169342/produkt

Ten BenQ akorat musi koupit kabel DVI-HDMI, u iiyama mas i DVI konektor, takze pouzijes klasicky DVI-DVI, pokud budes kabel kupovat tak jako tak, je to jedno. On treba bude kabel u monitoru, ale vyrobci jsou sycaci a vetsinou nedavaji nebo daji VGA, ktery jsou dneska naprosto k nicemu, obraz je pak casto spatnej.