Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem (nenáročný) Kancelářský notebook kolem 10.000

(…my tu nemáme sekci notebooky…?)

Pro maminku potřebuji nový notebook, prakticky čistě na internet, sem-tam na prohlížení fotek či nějakého videa. Tedy něco čistě kancelářského. Žádné hry, žádné editory grafiky/videa, žádné robustní Office.

Počítám s W10 Home, asi 4GB RAMky, SSD 128GB (když tam bude prakticky jen OS, Firefox, Skype + něco na multimédia, asi VLC + FastStone Image Viewer, a minimum dat, maximálně do 10GB). Rozlišení 1366x768 (fullHD určitě ne), displej raději větší a matný, klávesnice raději s numpadem vpravo. DVD mechanika se vždy hodí, takže tu taky.

Těch 128GB SSD, bude to stačit? Ptám se s ohledem na ty všelijaké veliké "fall/fail" updaty W10, kdy je potřeba na přešrotování OS větší množství diskového prostoru?

Notebook nebude nijak extra využíván, nebude přenášen, čili nekladu důraz na nějaké extra kvalitní zpracování (panty apod.).

Spravovat to budu vzdáleně, TeamViewerem.

Napadl mě tento, https://www.czc.cz/hp-250-g6-cerna_3/217111/produk t

Mám do něj jít nebo si zadělávám na nějaké potíže? Případně na co se ještě kouknout?
Díky za tipy.

Mám do něj jít nebo si zadělávám na nějaké potíže?

Zadelavas si na potize.

---

10K je malo.

Otcovi jsem kupoval za 13.500,- a je to akorat. Vyuziti internet + filmy.

Proc ne fullHD? Windows 10 umi konecne zvetsovat pismo, je to mnohem lepsi nez nejake ubohe rozliseni a dneska weby jsou vetsinou optimalizovane na fullHD, takze leda zadelavas na dalsi potencionalni problemy.

Napisu behem dne vic.

Otec teda ma Asuse i3-5005, ale koukam ze ted ma Asus taky ty ojebavky typu Pentium N3710 v levnych radach.

Proste bych do toho nesel, dneska narocnej web, otec treba pres to pousti HBO Go a na smejdu procesoru to nedas.

A zkus si naschval prepnout rozliseni displeje na 1366x768, web na to proste uz optimalizovanej neni a pismo si muzes zvetsit.

Ne, 14 nebo 15 tisíc určitě nedám.

Optimalizaci webů na fullHD nějak nepozoruji. Já mám doma 1280*1024/19", okno prohlížeče nikdy nemám na celou plochu (odhaduji to tak na 1100*800) a žádné problémy se nekonají.

Maminka má 84 let a její záběr internetových stránek je minimální. Seznam, blesk, aha a podobně. K tomu Skype. A to je prakticky vše. Žádné filmy, žádný trashmetal, žádné stahování, žádné hry.

-------
Tím zaděláváním na problémy jsem myslel problémy kvůli hardwaru - ne kvůli nějakému modernímu webu ve vysokém rozlišku.

Tezko rict, pokud je to opravdu nenarocne pouziti, tak mozna jo, nevim.

Beru to z pohledu otce, kterej krome klasickejch novin typu Aeronet ]:) sleduje hodne video na stream.cz a hbo go a tomu by to nestacilo a ma od Asusu, ale hardwarove cca stejny jako to prvni Lenovo za 14K, ten jeho stal 13.500,-.

Proc nejit do nejakeho repasu? Napr. Thinkpad T420/T430 prip T5XX?

Ma to v sobe i5 Sandy Bridge / Ivy Bridge, 4 - 8GB RAM, SSD 128 - 256GB, navic zaruka 1 - 2 roky taky.
Podle me to je mnohem lepsi volba nez horkotezko koupit za 10 000 plastovy notebook s Pentiem N.
Vicemene Pentium N = nechces, je to jakysi nastupce Atomu.

S repasem souhlas, rozhodně lépe než atomová hrůza, nehledě na zpracování a odolnost. A všechny žádané aplikace jsou i pro Linux.
Osobně bych se ovšem zamyslel, zda opravdu je nutný notebook, pochybuji, že máma ve svém věku bude poskakovat po posteli a točit notebookem na prstu, jako v jedné reklamě T-Debile. A desktop má výhodu v periferiích a jejich ergonometrii.

Jj, ale co jsem koukal, tak posledni dobou jsou repasy taky za 10K, pokud to ma byt neco slusneho a to uz mi prijde lepsi si ty 4K priplatit. Ale pokud je to dane cenou, tak urcite relevantni moznost repas, navic pravdepodobne nebude potrebovat resit novou baterii.

Ohledne toho, proc notas, tak dost casto otazka mista. Teda nasi maji i desktop, ale otec chtel pocitac pro sebe a druhej desktop uz by nemel kam dat, notas je proste skladnejsi.

S linuxem je to asi tak, kdyz to bude mit licenci Windows, tak proc tam cpat linux. Pokud se podari koupil levne notas bez OS, tak linux staci. Nicmene tipuju, ze L-Core asi moc linux chtit nebude. :-)

Linux opravdu ne. Za prvé to vůbec neznám, nemíním se tím zabývat (když Linux sám nikdy mít nebudu), nebudu to učit maminku a neuměl bych to spravovat. Ani na to cokoliv nainstalovat. To, že dokážu spustil live distro, je něco jiného.

Klasický desktop (tj. ještě monitor a klávesnici), to opravdu ne.

Dneska má 10 let starý ASUS s WinXP v havarijním stavu ("zdědila" to před cca 5 lety po dceři, je to pořád původní instalace…) - cokoliv za 10k bude výrazně/násobně svižnější. Do repasu či vráceného výrobku také nepůjdu, použité věci prostě nepořizuju.

Já vím, že to se mnou myslíte dobře, ale zadání je nenáročný NB s Windowsy do +/- 10 tisíc :-)
Opravdu tam žádný výkon není potřeba a prohlížeč/stránky se nemusí načíst za zlomek sekundy.
(teoreticky by tam asi mohl být i obyčejný HDD, cena by šla ještě dolů)

Tak třeba toto a toto je mnohem výkonnější než ty nové, většinou atomové, zázraky, ani AMD E2-7110 žádný zázrak není. Webový prohlížeč dnes patří k náročným aplikacím.
Jen závada je v tom, že uvádím repasy. Repasů bych se zase nebál, sám jsem si po úvaze a tristní nabídce notebooků rozhodl pro repas a zatím slouží. A není problém mít dvouroční záruku jako u nového výrobku, však jde o firemní řady výrobců, které byly mnohdy 40 táců +.

viz. ms, souhlas s nim, ja to chapu, ale proste ty penize jsou moc omezujici.

Jeste teda takhle, vzhledem k tomu, ze je to pro starsiho cloveka a na doma bez prenaseni, je rozumny davat jen 15,6" displej? Byli jsem s otcem pred nakupem v Alze a delal si zalusk na nejakej 18", co tam meli, ale pak jsme vzali ten 17,3", kvuli cene, ale mensi nechtel, ikdyz mohl jit s cenou zase dolu.

Tak ten FHD má zase lesklý panel, to je leda bolest a utrpení. Ovšem k tomu bych viděl třeba i tohle, přeci jen pohodlí normální klávesnice a myši notebook neposkytuje. Stejně jsem přesvědčen, že desktop (1 TB HDD je levnější než 120GB SSD - je na volbě, zda SSD, nebo HDD) je lepší z hlediska ergonometrie i s tuctovým monitorem a vstupními periferiemi, jen se to dnes bohužel nevejde do dané ceny.

No to jo, leskly panely jsou blby, je treba mit zatemnino, aspon rolety. Ale v te cene si nelze moc vybirat.

Tata teda pouziva normalne klavesnici integrovanou v notebooku, na obcasne pouziti je zbytecne kupovat klavesnici. Mys ted nevim, ale ma nejakou za 150Kc, bez mysi by to neslo.