Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Po resetu biosu nejde bootovat z SSD MSATA

Zdravím, lze nějak vyřešit problém, kdy po resetu biosu u notebooku DELL nebootuje msata ssd, který před resetem bootoval do windows 8? Zkoušel jsem různá nastavení AHCI, UEFI, LEGACY boot, ale bios ssd (Samsung SSD CM851 msata) nedetekuje jako bootovatelné medium. Lze to nějak zachránit, nebo je nutný formát a čistá instalace? Lze nějak zachránit data? Díky za rady.

Ked nabootujes live linux tak nieco na sata controlleroch vidis? (v gparted apod)
Nevzniklo to resetom biosu, niekto do toho urcite vrtal mechanicky apod alebo to bolo vadne uz predtym.
... preistotu skusit odpojit baterku aj nabijacku na minutu.
... a load defaults a save&exit a potom pozerat znova.

Tak ho potom vidi aj bios.
Nemas tam nainstalovane windows alebo su poskodene alebo bolo nastavene nejake heslo/kryptovanie/alebo co si tam zas pripadne vyrobca vymyslel a zrusil si to neviem co si tam robil. Nepyta nahodou BIOS nejake heslo po odpojeni vsetkych napajani a naslednom zapnuti?
Boot mode je len uefi alebo legacy, jeden z nich musi nabehnut ak by boli data na disku ok.
(... originalny Win od vyrobcu nabehne spravidla po load defaults a save&exit bez potreby nejakeho nastavovania v biose)

Data mozes zachranovat napr. v testdisk napr. v live linuxe, apod, aspon uvidis ze co je na tom disku este. Alebo rozne ine tooly (getdataback for ntfs apod, ak existuju vo verzii bootovatelne medium).
Mohlo sa to poskodit aj pri vypinani pred tym cistenim, ak sa to vypinalo samo natvrdo apod.

To s tou "acceleration" by mohlo znamenat ze pouziva sa normalne HDD a ten SSD je len ako cache. Neviem zhlavy ci sa to takto da ale dell&intel si mohli cosi vymyslet co som nezachytil (oni intel a spol vymyslaju asi tak 10nezmyslov rocne to sa neda ani sledovat). Ofic to ma potom az kabylake (optane)

Je v tom aj mechanicky HDD?

Kdyz chci zmenit v biosu SATA OPERATIONAL treba na AHCI, vyskoci upozornenim ze zmena tohoto nastaveni muze zpusobit nefunkcni bootovani a je potreba reinstalovat (co, uz nepisou). Mam podezreni, ze se bios pri vyndani baterie resetoval do defaultniho nastani, kde je "Intel Smart response technology" misto AHCI, nebo co, a tim se znefunkcnilo bootovani. Takze je to asi v haji.