Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba levného PC na starších komponentech. Pár dotazů.

Zdravím. Chtěl bych se poradit ohledně možných upgradů na moje nedávno zakoupené PC. Pořídil jsem za velmi slušný peníz(Vzhledem k tomu co jsem za něj dostal) starší PC v úžasném stavu(Nepočítám zesnulou CMOS baterii). Již jsem provedl pár upgradů a to konkrétně.

Nahrazení zdroje(Fortron 250W) silnějším 400W zdrojem, bohužel se zdá že i ten bude muset jít neb se občas po odpojení napětí nezapne.Možná kondíky v kelu těžko říct.
Výměna grafické karty za "silnější" MSI GeForce GTS250(Ano též je to babička ale na to co od ní budu očekávat plně dostačuje)
Dodělání lepší ventilace skříně(Která je mimochodem celkem designově zdařilá na to že je to Acer)

A teď k možným upgradům které mám v plánu realizovat

Jiný zdroj. Chtěl bych nějaký postarší případně novější s cenou maximálně do 1000kč který by danou sestavu utáhl. Uvažuji o zdroji Delta 400-500W které mají velmi dobrou pověst.
Výměna chladiče procesoru za nějaký který zvukem nepřipomíná stíhačku(AMD Box, při zátěži mi rve uši). Rád bych věžový chladič ovšem s možností montáže na stávající rámeček procesoru. Nechci kvůli tomu vyndavat mobo z casu
Výměna disku za 2.5´ z laptopu (WD Blue). Vede mě k tomu menší hlučnost a nižší spotřeba, stávající disk je sice v dobré kondici ale nepatří k nejtižším(Mořské gatě 500gb) Lze koupit za nějaký rozumný peníz redukce která mi jej dovolí osadit do klasické 3.5 pozice?
Rozšíření paměti. Momentálně jedu na továrních 2gb, pouze jsem vyměnil s kamarádem za kvalitnější Kingstony. Uvažuji o těchto https://www.mironet.cz/corsair-xms2-dhx-4gb-ddr2-8 00mhz-2x2gb-kit-cl5-18v+dp83808/?gclid=Cj0KCQjwwqX MBRCDARIsAD-AQ2gcx6646nuo6dZ-H_CBQVpJCwWmCHBq4Z1RW K9G6_6K7hZm9kiQN48aAoj0EALw_wcB#225244998. Počítač nebudu taktovat ale mám raději kvalitnější součástky.
Ještě jsem přemýšlel nad výměnou procesoru za modernější Brisbane, má nižší TDP(Srovnatelné s Core procesory) ovšem zase má menší L2 cache a nevím zda si nepohorším.

Využití PC. Odlehčení zátěže na laptop(Ano jsem trouba že jsem si naivně myslel že na NTB se dá rozumně hrát aniž bych ho tím smažil do běla). Hraju převážně starší tituly(Crysis,2 občasně třetí díl, Mafii 2, My Summer Car atd) ale většinu času se pohybuji na internetu, koukám na videa atd. Prioritou je pro mě spolehlivost, nízká úroveň hluku a cena.

Specifikace
Acer Aspire M5100-9E77
MB Acer F690GVM(OEM Foxconn) BIOS aktualizovaný na poslední verzi
AMD Athlon 64 X2 5600+ Windsor 2.8 GHZ Socket AM2 Box chladič TDP 89W
2GB Kingston DDR667 99U5316-010.A00LF
MSI N250GTS 512MB GDDR3 GeForce G92GTS TDP 150W v zátěži(Přibližně 60% času běhu PC)
Seagate Barracuda ST3500830AS
LG DVD-RW
Qualcomm Atheros AR5005g karta výrobce TP-Link
FSP Group Fortron Source FSP-400GLN dvě 12V větve 14 a 15A
2X80mm Fan vpředu a vzadu.
Čtečka karet origo Acer.

Děkuji za Vaše rady a doufám že s Vaší pomocí mi tento stařeček bude dělat dobrou službu :)

Pokud nevyměníš desku,což asi neplánuješ,tak třeba dát pomalejší disk a silnější zdroj neřeší naprosto nic. Paměti DDR2 ti v podstatě nic neurychlí. Nemá cenu nic upgradovat. Kup novou ZD,procák Intel,grafiku,RAMky - to vše tě výjde na desítku. Perlička - Bios poslední verze byla v roce 2008.

Chtěl bych se poradit ohledně možných upgradů na moje nedávno zakoupené PC. Pořídil jsem za velmi slušný peníz(Vzhledem k tomu co jsem za něj dostal) starší PC v úžasném stavu(Nepočítám zesnulou CMOS baterii).

Š&G - výlet do Zoo: "Nechci slevu zadarmo!"

Tu povídku znám :D úplně jsi ve mě evokoval vzpomínky na přátelskou užovku a detekci přiběhnuvšího hrocha. Co se týče té ceny tak i s monitorem jsem za něj dal asi tolik co stojí palivo na 200km v Octavii TDI :) což je dobré alespoň pro mě

Mám na tebe otázku - ty jsi skutečný člověk ve smyslu, jakým se prezentuješ, nebo je to nějaký úchylný projekt a děláš ze sebe permanentně kokota záměrně? Ač s vysokou mírou empatie, neumím si tě v reálném světě představit.

Jak jsem napsal, nehoním se za vysokými výkony a utrácet 10 tisíc za něco co moc nevyužiju mi nepřijde moc smysluplné. Ano je to dědeček, netvrdím že na dnešní standarty je nějak výkonný ale já nové hry nehraju, FullHD mi nic neříká a co se týče Intelu tak...ano uznávám že je v něčem lepší ale AMD je levnější a pokud nejsem šťoura a lovec každého FPS navíc, tak si bohatě vystačím s AMD za poloviční cenu. A co se týče jejich APU řešení tak oproti Intelu jsou pořád o kus dál :)

Jde mi čistě o to udělat pár úprav bez nutnosti skládat něco nového :) na opravdu náročné věci(A těch mám pomálu) mi stačí NTB s moderními komponenty. Celé tohle je jen o tom jak přesunout většinu mého času stráveného hraním her na PC které je také utáhne a tím nezatěžovat notebook něčím co za něj může odvést stroj o zlomku hodnoty NTB :) chci ho šetřit přeci jen, na drahé věci jsem opatrný.

Ten pocitac neni upgradovatelny a snad vyjma pridani druhe 2GB RAM zadny jiny update zvyseni vykonu neprinese. A ja tipuju, ze bude problem najit kompatibilni i tu RAMku, zdaleka neplati, ze kazda DDR2 v tom musi jet.

Samozrejme nikdo ti nebrani delat pokusy, urcite to bude zajimave a muzes sem potom hodit i k jakym vysledkum ses dopracoval. Nechtej ale nejake rady, nikdo ti tu zadnou radu dat nemuze, nenechame si pak nadavat, az to nebude fungovat, jiste to proste neni.

No mám podobnou vykopávku jako MMC s Athlon x2 6400+ a na net to stačí i na starý hry,nic moc smysl nemá do toho dávat,ten chladič Ok záleží jestli se vejde do case www.czc.cz
No ta 2,5 HDD se dá improvizovat a uchytit kamkoliv nebo koupit tohle.www.czc.cz,zdroj měnít zbytečnost pokavaď jede jak má a RAM tam můžeš dát dle gusta jestli máš 64 bit OS,pokud trváš na PSU vem OEM SS 350W.