Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Trampoty s Ubuntu...

Tak me opet chytl zachvat, ze si nainstaluju Linux a zkusim zit s nim.
Pripojil jsem teda 120GB USB disk, ze si to nainstaluju na nej.
Doma jsem nasel LiveCD Ubuntu 7.04. Nabootoval z nej, vse OK.
Pres "install" na desktopu jsem se jal instalovat.
Bez potizi Ubuntu objevilo USB disk.
Radostne jsem si na nem vytvoril 15GB Ext3 partition pro Linux, 5GB Ext3 partition swap a zbytek jsem si chtel nechat jako FAT32 partition.
Takto jsem si to rozdelil a vzapeti me instalator sprdnul, ze se mu cosi nelibi, cemu jsem pranic nerozumel (nechapal).
Nicmene jsem si cosi vzpomnel, ze je potreba nastavit pro systemovou partition znak "/". To jsem provedl.
Instalator se upokojil a vyhodil tentokrat jinou hlasku. Pry mu chybi Swap partition. A ze sice neni nutna, ale....
Budulinkuv prujem, jak mam urcit swap partition? Zkousel jsem ji priradit "/tmp" ale hlaska se porad opakovala.
Nakonec jsem to vzdal, spustil instalaci od zacatku a nechal to plne v rezii instalatoru. Ten si vytvoril 115GB a 5 GB partitiony Ext3, adios moje FAT32.

Instalace probehla.

Po restartu se zobrazil GRUB - cvicne jsem nabehl do XP, nebyl problem. Uff.
Takze znovu restart a v GRUBu jsem zvolil prvni polozku - Ubuntu.
Chvilku blikal kurzor na cerne obrazovce...
Pak se objevil napis "Loading files"...
Za chvilku se prepnul do grafickeho vypodobeni...
A za dalsi vterinu zmiznul. Black screen. Deset minut.

Timto konci moje Linuxove choutky pro dnesek.

Tedy ptam se: existuje skutecne linuxova distribuce PRO MAGORY ZVYKLE NA WIN, ktera by me pri instalaci vedla za rucicku a nebo proste Linux (Ubuntu) neni tak snadny, aby byl clovek schopen pochopit tak zakladni ukon, jako je instalace, jen z toho, co vidi na obrazovce? Nejsem uplnej hnup a Windows mam prolezle, ale toto proste nejak nejde...

Dik

Nebo je to jinak a Ubuntu akorat neni schopne se nainstalovat na USB disk?

ach jo, to musis byt tedy opravdu pripad.. ze nejsi schopen ovladat ani primitivni instalaci ubuntu ( mam ted a mysli swap, pro to druhe bych potreboval vice informaci ).. swap se neni v linuxu soubor jako ve win, ale primo cast disku ( partition ), kterou vytvoris tyz programem co ostatni casti. Jen tam zvolis typ linux swap. MAGORI ZVYKLI NA WIN si musi uvedomit ze i ( linux s grafickycm prostredim ) <> ( win ) a zjistit si o tom alespon minimum informaci. Kdyz bys nebyl zasazen zadnym OS tak by pro tebe instalace win byla podobnym dobrodruzstvim.
K tomu black screenu bych urcite potreboval vice informaci :-/

ze Linux swapuje na separatni partition vim. Jako typ bych velmi rad zvolil linux swap, kdyby tam ta moznost byla. Byly tam moznosti jako /, /tmp, /home a dalsi, ale nic kde by se vyskytovalo sluvko swap. Jeste tak ten TMP tomu byl nejvic podobny.

Ten blackscreen se mi povedlo vyresit spustenim "Safe mode" (ja vim ja vim, to jsem mel zkusit jako prvni:-[). Pri nem to napsalo, ze "cosi" je "65213 days old" (to jsem netusil, ze Linux existuje uz 178 let) a ze to musi opravit. To se mu povedlo.

Omluva za vsechny ty neurcite vyrazy, ale puvodne jsem se naivne domnival, ze tu instalaci zvladnu a ze si nemusim poznamenavat vsechny hlasky, ktere pri ni uvidim. Az to zkusim priste, dodam exaktni informace.

S tim nezasazenim zadnym OS mas samozrejme pravdu.

Nabuduce ked budes skusat instalovat enjaky OS, tak ho neinstaluj na USB zariadenie !
To totiz IMHO nerozchodi (bez specialnych zasahov a pol dna nadavania) ani Windows rovnako ako linux.

Preco nepripojis ten disk na nieco normalne, ATA/SATA apod? USB by mali zakazat a toho kto to vymyslel odstrelit.

Nekde v nejake diskuzi jsem cetl, ze Unixove systemy narozdil od Win se na externi disky instaluji pomerne hladce. Inu pouceni do priste.:-/
Ten disk je 2,5" v boxiku, vydundavat a prepojovat pres redukce ho nebudu. Asi si sezenu nejaky bazarovy za petikilco.:-)

ktery bude schopen si po pripojeni na neznamy PC "osahat" jeho hw a prizpusobit se

Tak to ho ale nemozes len tak instalovat, ale musela by sa urobit specialna live distribucia bootujuca z HDD. Na akomkolvek HW to ale nepojde nikdy, len na tom, ku ktoremu ma nejake ovladace. A aj tak by boli problemy s bootovanim u roznych BIOSov.
Aj tak je to chujove riesenie, OS z velkej casti zavisi na HW, takze by mal byt na nevymenitelnom mediu a neprenasat na iny HW.