Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problem s DMA

takze na zacetek hned napisu konfiguraci PC
zakladni deska-msi k7n2 delta ilsr
procesor - amd xp 2500+ 1.83ghz
ram-768mb
rozlozeni IDE zarizeni-
primary master - seagate 80gb (PIO)
primary slave - seagate 80gb (PIO)
secundary master - dvd vypalovacka lg h12l (UDMA 4)
secundary slave - nic

potrebuju poradit s prepnutim obou disku do rezimu ultra dma, uz sem zkusil vsechny mozny zpusoby- vymena datovyho kabelu, odinstalovani radice... ale ted sem se koukal do biosu a tam je ze je dma vypnuto, tak sem dal enable, ale potom se mi nechtel nabootovat win... diky za rady

V prvom rade sem napis presne vsetky polozky BIOSu tykajuce sa diskov a DMA/UDMA ze co v nich je (niekedy je pre DMA a UDMA mod oddelena polozka).
A za dalsie najprv tam strc 80zilovy kabel spravnou stranou do dosky (zvykne byt modry konektor) a odpoj druhy disk nechaj len MASTER na konci kabla. Do BIOSu load defaults a save and exit a po restarte sa pozri do BIOSu.

Win mas na disku ktory je najumprovany ako master?

Nemusis to fotit staci sem opisat 3riadky.
Kabel musi byt spravnou stranou v doske a ak bude disk samotny na kabli tak musi byt na druhom konci.
Do BIOSu load defaults a save and exit (potom si nastavis len to co co treba napr. FSB).

P.S. inac kto skladal ten PC? Ci to nedal naschval na PIO lebo mal problemy ked to bolo na UDMA, napr. kvoli vadnemu disku alebo dokonca aj kvoli vadnej doske alebo aj vadnemu zdroju, RAM apod. :-)

A co tam je v tej polozke ked das load defaults? Je tam "enabled"? Malo by to byt myslim na enabled tak to tak aj nechaj.
Ten obrazok bootu je pokus bootovat z CD a potom zo siete. T.j. bud BIOS HDD vobec nenasiel alebo mas blbo nastavene poradie bootovania.

Ako som uz pisal daj najprv load defaults, save and exit, a po restarte hned vlez do BIOSu, nastav spravne FSB ak treba, skontroluj poradie bootovania, skontroluj ze su HDD vsetky zdetekovane. Ak nie tak skontroluj ze kabel je zapojeny spravne, zapoj len jeden disk na koniec kabla a skontroluj jumper ze je na master (prip. alone/single ak je sam, a ak su 2disky tak nie alone ani single, ale master (with slave)).
Skus pouzit kabel ktory mas teraz u tej CDROM.

... p.s. povytahuj kabel z diskov a skontroluj ze nie je ziaden pin konektora vtlaceny do konektora disku apod. (ze jeden pin v strede konektora chyba to je ok).
Hlavne skontroluj to ze je spravny koniec kabla v doske. Mas na kabli oznaceny konektor ktory ma ist do dosky?

kdyz dam load default tak je tam ta moznost disable. zapojeny do desky to mam dobre... kdyz to mam zapnusty to DMA tak mi to disk najde... ale potom z nej nechce nabootovat... bootovani mam nastaveny nejdriv hdd0 pak hdd1 pak hdd2 a zapnuty z dalsich zarizeni... pri vypnutym dma mi bootovani jde bez problemu...

No, je to divna polozka (ktovie co tym autor myslel) ked je to po defaults disabled tak to nechaj disabled, je mozne ze to je specialita ze cez DMA idu aj IDE commandy.
Rob co pisem, kabel, jumpre, jeden disk odpojit, hlavne ma zaujima ten kabel a ci ma oznaceny konektor ktory ma ist do MB.

P.S. inac s defaultami v BIOSe (je to ok tak ako to je po load defaults) skus riesit Windows, preinstalovat ovladace chipsetu, resart, odstranit vsetky IDE controllery zo spravcu zariadeni, restart.

ten jeden disk jsem odpojil, ten hdd kabel je 80 zilovej a do desky je snad zapojenej spravne... poznal sem to podle delky kabelu... nakreslim jednoduchy "schema": MB|--------|---|hdd
ale windwosama to podle me neni, ty sem nedavno reinstaloval a slo to spatne i pred tim...

Nespoliehaj sa na dlzku ale pozri ci je oznaceny konektor co je v MB (modry konektor do MB alebo je na nom napisane ze "motherboard"). Nejde o dlzku ide o to ze na 80zil.kabli je na jednej strane jeden signal preruseny a uzemneny. Preto kazdy 80zil kabel ma oznacene strany.
Ak to nie je nijak odlisene tak je ten kabel nahovno, alebo nie je 80zil. Daj tam kabel ktory ma jasne oznacene strany.

Az tam mas len ten samotny HDD tak
a) skus to nastavenie v BIOSe prepnut na enabled
b) do windows nainstaluj ovladace k doske/chipsetu restart a odober IDE kontrollery zo spravcu zariadeni a restart

Tak to nechaj najprv na disabled. BIOS pri POSTe nevypisuje ze ktore IDE zariadenia zdetekoval? (a ci bezia s UDMA?) Zastavit si vypisy BIOSu mozes klavesou pause (pokracujes klavesou backspace (<-)). Ak BIOS pri POSTe vypise ze disky idu v UDMA tak ries windows (ovladace stiahnut najnovsie zo stranok vyrobcu dosky, odstranit IDE controllery a restart).

Inac UDMA sa nastavuje v BIOSe pre kazdy disk zvlast, mas tam teraz vsade Auto, co je OK.

Aky presne mas problem vo Win, co presne mas v spravcovi zariadeni? (UDMA if available, a aktualny mod je PIO, alebo ako?)

P.S. na tej doske mas aj nejaky RAID controller, kam su zapojene disky a kam CDROM? Vid navod k doske ze ktore IDE konektory su co.

nejde mi prohlidnout ty vypisi biosu, mam tam nekde problem, nejdriv mi to vypise prvni tri radky a potom black screen a kdyz pri nem nezmacknu pause tak se mi uz nacita win a kdyz zmacknu tak konec toho vypisu z biosu... muzu se nejak vratit zpatky v nem?

hm, ked to urobi ten blackscreen tak skus stlacit rychlo klavesu Esc, ci sa to nevrati na tu textovu obrazovku. Ak ano tak rychlo klavesu pause. Ak to zapauzujes prilis skoro tak rychlo po sebe stlacit backspace a potom pause.

... alebo si v BIOSe najst nastavenie diagnostic boot screen (dat na enabled), alebo graphic boot alebo quite boot (dat na disabled) a podobne. pozor "quite boot" nie je "quick boot", nezamienat si to.

Tak piseme ti aj ine veci, napr. vid co pise kmochna a fuente nizsie, to su tiez veci ktore treba skontrolovat/skusit.

Tiez som sa pytal do ktoreho ATA konektora je to zapojene, napr. ak ti ide CDROM na UDMA4 tak vytiahni datovy kabel z cdrom a strc ho do HDD a kukni vo Win v akom mode ide ten HDD. Nemas tam nejaky HDD suflik?

to kmochna: měl jsem na mysli,
pokud nepomůže tvoje doporučení
a je v BIOSu ACPI vypnuto,
tak v BIOSu ACPI zapnout a reinstalovat.

to MM: jasně, že ACPI nevypínat.
Psal jsem výše, že v jeho screenshotu č.2
z BIOSu není vidět, jestli má ACPI zapnuto nebo ne.
Pokud má ACPI vypnuto,
tak zapnutí a reinstal by mohlo pomoct.