Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno EDISK nebo jiné úložiště dat na netu - bezpečnost?

Ahoj všem :-)

Uvažuju o zálohování souborů a dat někde na netu nejen pro případ havárie, ale i proto, abych data měla na dosah kdekoliv, kde bude počítač připojený k internetu. Přemýšlím o službě eDisk.cz - i o placené verzi, ale v podmínkách služby viz zde podminky píší i u placené verze toto:
Provozovatel eDisk.cz, společnost Multiply, s.r.o., nenese odpovědnost za škody způsobené ztrátou či vyzrazením informací v průběhu přenosu dat do/z eDisk.cz či po dobu jejich uskladnění na eDisk.cz.
Chápu, že nebudou garantovat bezpečnost u bezplatných služeb, ale i u placených a i po dobu jejich uložení u nich? Hmm :-/

Prosím tedy o vaše zkušenosti a názory:
1) Jaké trvalé úložiště dat na netu byste mi doporučili? Cca 1-5GB, může být i placené.
2) Co si myslíte o bezpečnosti takto uložených dat?
3) Pokud služby ad 1) nepovažujete za dostatečně bezpečné, doporučíte nějakou alternativu? Napadá mě třeba placený webhosting a v rámci webu mít nějaké skryté adresáře?

Prosím, nepište o zálohování dat na jiný pc, o externích harddiscích, flashdiscích, DVD atd. Děkuji ;-)

Prosím, nepište o zálohování dat na jiný pc, o externích harddiscích, flashdiscích, DVD atd.

Skoda :-). Doporucil bych USB 2.5" disk. Ukladani dat na Net neverim (ochorele servery, hackeri, zlodeji, Talliban, zli lide :x:). Paranoidni jsem jen trosku :-p...

Doporucil bych USB 2.5" disk. Ukladani dat na Net neverim

Neboj, já stejně všechno ukládám na jiné (nepropojené) počítače + ještě na zvláštní externí harddisk. Ztráta dat je tedy nepravděpodobná.
Ale zajímají mě ta online úložiště jako taková, proto se ptám - když je člověk na cestách, občas se to může hodit ;-)

Data na internet... ani náhodou :-/

Pokud nebudou komplet šifrovaná, není žádná záruka, že se v nich někdo (poskytovatel služby?) nebude hrabat. Nevěřím nikomu, providerům, servisům (...že když tam donesu PC na opravu, že disk a data v něm nějsou pro ně atraktivní). Pokud bych měl s diskem nějaký problém že bych se na něj nemohl dostat), jeho oprava je z tohoto důvodu vyloučena. Proto mám zálohy dat několikrát, v různých PC (navzájem), na externích discích, DVD-RAM.

Přestože to nechceš slyšet: na malé "travel" zálohy bych použil flashdisk, na větší externí USB disk (mj. mám 80GB 2,5" disk v hliníkovém pouzdru, lehký a skladný...) a jako opravdové zálohové centrum něco jako toto: product.jsp

na malé "travel" zálohy bych použil flashdisk, na větší externí USB disk

Ano, přesně tak to zatím dělám.

jako opravdové zálohové centrum něco jako toto: product.jsp

Ano, tato řešení jsou zajímavá, děkuju.

Proč jsem se na ně ale neptala:
Soukromá i firemní data máme myslím zálohována dost kvalitně na různém HW a fyzicky na více místech. Je velmi nepravděpodobné, že najednou bychom vinou techniky přišli o všechny zálohy. Další externí zálohovací medium (o němž píšeš) mě v tuto chvíli neláká, protože by fyzicky bylo umístěno ve stejných prostorách, kde už nějaké zálohy jsou. Takže v případě krádeže či požáru bychom o ta data přišli stejně.

Proto se ptám po nějakém spolehlivém internetovém úložišti - pokud něco takového vůbec existuje - protože data by byla fyzicky uložena ještě na dalším místě, odlišném od všech ostatních. Jednak by to tedy sloužilo jako další záloha, jednak v případě nutnosti by k tomu byl přístup z internetu odkudkoliv.

Toto úložiště nemusíš mít ve firmě, ale klidně doma, napíchlé do routeru. Prvotní zálohu všeho bych udělal v práci v LAN (aby to šlo rychleji), jakékoliv další (inkrementální) pak (denně) z práce domů "po WAN".

Bohužel, data někudy putují a tak je je možno po cestě odchytit... zase se ztrácí bezpečnostní hledisko :-/
Jedině dělat pracovní zálohu na flešku a doma překopčit do úložiště.

Přesně tak pokud jsi odchotna platit neni problem si někde shnat ftp (přeba platit hosting www a mit to tam) tam je to bezpečne z hlediska ztraty. Co se týče bezpečnosti jako takove, tak jsou to Tvoje data na cizím pc = bezpečnost nula, pokud si je (a to Ti nikod nezakazuješ) nebodeš šifrovat, pak to bude i bezpečné po této stránce.