Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zkritizujte PC sestavu....

Zdravím,
dostal jsem za úkol postavit plečku, která bude na internet, filmy a hlavně šachy. Limit byl 35000Kč (bez monitoru), ale tomu jsem se nepřibližil ani zdaleka. Poraďte, co by se dalo vylepšit.

Moje sestava:

Core 2 Quad Q6600, 2.4GHz, 1066FSB, 8MBCache, LGA775, 65nm, BOX	        6962
GA-P35T-DQ6, P35+ICH9R, DualDDR3-1333, SATA2, RAID, GBLAN, FW, ATX	5523
A-Data  Edition 2x1024MB DDR2 1066MHz non-ECC DIMM	                3375
Gigabyte Radeon X1650 256MB DDR2, TV&DVI, D-SUB, PCI-E, BOX	        1592
320 GB SATA II 7200 RPM, 16 MB Cache-3 rok	                        1950
DVD-RW LG GSA-H50L 18x DVD-/+, DVD-RAM, *LightScribe*	                 855
Enermax EG375AX 370W	                                                1600
nějaký Case	                                                        2000
============================================================================
celkem                                                                 23857

Díky!
MaSo

Místo Q6600 bych dal E6550 (má vyšší FSB) a místo X1650 bych strčil X1950Pro. Vyjde to +/- stejně, výkon neporovnatelně vyšší. Quad core nemá smysl, pokud dotyčný nebude kompilovat. Nevěřím, že šachmatové progy mají multithreadově napsanou výpočetní část - podle mě je quadcore zcela neopodstatněný.

1. poradny tichy chladic na CPU
2. Misto Enermaxe radeji Seasonic... mam jen par zkusenosti, ale Seasonicy mi pripadaji tissi
3. OS :-)
4. Grafika X16xx uz nema smysl , lepe X1950 nebo X2600, da se sehnat i pasivni...
5. ...v tom pripade kvalitni ventilator dozadu do skrine
6. Chladici a tisici box Silentmaxx na HDD

1. Co bys doporučil?
2. Mám právě toho Enermaxe, vůbec o něm nevím...:-)
3. Windows XP PRO SP2
4. Hmm, asi fakt půjdu už do X1950Pro, ten rozdíl je minimální, vzhledem k rozdílu ve výkonu...
5. Nebude z toho kravál? :-)
6. U Samsungu IMHO zbytečnost (vlastní zkušenost)...:-)

1. product.jsp, product.jsp nebo i dalsi krasavci. Vorsicht - musis mit vhodnou bednu
2. A mels moznost srovnat se Seasonicem S12 ?
3. Do noveho nadupaneho PC uz bych dal vistu, viz MMTank
5. product.jsp nebo jeho 1200 otackovou variantu. Prutok samozrejme nebude extra vysoky, ale zato to opravdu neuslysis a rozhodne nebudes muset davat grafiku s aktivni pidivrtulkou
6. Samsung mam tez. Jednoplotnovy PATA, ktere byly udajne vubec nejtissi. Zodpovedne rikam, ze to zbytecnost neni :-)(pokud nemas v PC zadny vyrazny zdroj hluku), obzvlast kdyz ho i v Silentmaxxu jeste ulozis na molitanove sloupky.

Ta deska nepodporuje DDR2 paměti! Čili ti to nepojede8-)

Tichý chladič na cpu aspoň za litr.Box je nanic, Freeze 7 Pro na 4jádro asi stačit nebude. Na chzechcomputeru najdes dost.

Grafiku bych dal tichou 8600GT nebo GTS.

Jestli ten šachová program nepodporuje 4jádro ale třeba jen 2jádro tak dvoujádro 6750 bude lepší.

Zdroj bych vybral podle testů a podle účinnosti na svethardware.cz minimálně fortron 450.

Místo XP pro za stejnou cenu bych bral Vista Busines jdou zdarma downgradovat na prof.
Když tam dáš slušný tvtuner budou happy ideálně certifikovaný na Mediacentry nebo visty-maj zaručeně hw mpeg2. K vypalovačce přibrat OEM Nero 7 asi za kilo a Nero Power DVD 7 s podobnou cenou.

Díky za reakci.

Ta deska nepodporuje DDR2 paměti! Čili ti to nepojede8-).

To jsem si nevšiml...:-[ Jakou jinou? Preferuji Gigabyte...

Grafiku bych dal tichou 8600GT nebo GTS.

IMHO zbytečné... Raději přidám jinde.

Jestli ten šachová program nepodporuje 4jádro ale třeba jen 2jádro tak dvoujádro 6750 bude lepší.

Šachový program podporuje i 20ti jádro, čím více procesorů tím lépe...:-)

Zdroj bych vybral podle testů a podle účinnosti na svethardware.cz minimálně fortron 450.

To si nemyslím, těch 370W stačí bohatě. Nechápu tu "honbu za watty", která se vyskytuje v poslední době...:-)

Místo XP pro za stejnou cenu bych bral Vista Busines jdou zdarma downgradovat na prof.

Visty ani zadara...:-)

no jak říkám vistu busines můžeš downgradovat -nainstaluješ xp prof s jakýmkoliv číslem to nejspíš neprojde aktivací a zavoláš na linku že chceš downgradovat. ty visty máš pak teoreticky navíc zadara:-)

já mám Asus P35 ale ten gigabyte je i v slabším provedení pro ddr2.

S grafikou jak myslíš ta 1650 je podle mě nevyvážená, slabá. Dej tam gigabyte 8600GT a máš :-)

Ta sestava si myslím 250W ve špičce sežere....

"Podpora pro více procesorů" znamená, že je program napsaný tak, aby výkonnou část mohlo provádět víc threadů (nebo procesů) současně. Takže je jedno, jestli jsou jádra v samostatných procesorech nebo na jednom čtyřjádru.
To čtyřjádro je při dnešních cenách imho skvělá volba. Navíc dneska už u spousty programů podporu pro víc jader ani neinzerujou - považujou to za samozřejmost, takže tu informaci najdeš jenom někde zastrčenou ve faq.

A Vistě bych dal na tvém místě ještě šanci - mj. má líp vyřešeno časování threadů na každém jádru.

Když neomezíš afinitu ručně na jedno jádro, tak pojede na všech jádrech i jednothreadový program... ať se nám to líbí nebo ne.

A co se týče Visty, co ti vlastně na ni tak vadí? U tebe nepředpokládám, že by to byly předsudky.
Mně se totiž osvědčuje - pro použití na notebooku i na DAW se chová jasně líp než XP, na vývoj je to jedno (stejně jako XP bez problémů) a na PC pro manželku je taky lepší (díky UAC tam udělá menší bordel, přitom UAC má proti použití uživatelských účtů na XP jasné výhody), navíc je pro ten účel i "hezčí" a "multimediálnější" ;-)
Myslím, že zvlášť to realtime studio dává počítači docela zabrat. A Vista to zvládá líp než XP.

co se OS týká, jsem fundamentalista. User, pokud je "amatér" nemá co mít administrátorská práva, tudíž nějaké UAC pozbývá smyslu. Vista se mi vizuálně nelíbí, jsem zvyklý na ergonomii XP, které používají jasně odlišitelná a rozumně velká tlačítka (v porovnání s běžným rozlišením s kterým pracuju na svých strojích - 1280x1024 až 1920x1200). Vista mi ubrala pracovní plochu, což nemíním akceptovat a nemíním akceptovat ani dnes už zcela nevyhovující vzhled Win2000. Vista je reakčně (co se reakcí na akce uživatele týká) několikanásobně pomalejší než XP. Nechci systém, kde musím čekat, až se vyvlní okno, CPU/GPU propočítá viditelnost hran okna atp.

Když přijdu ve Vistě k userovi-amatérovi, který nemá administrátorská práva, můžu se svým administrátorským heslem cokoli změnit nebo nainstalovat během pár vteřin, aniž bych ho musel odhlašovat - stačí zadat heslo do okna UAC.
V XP jsou s instalacemi přes "Run as.." jen problémy. Když chci danému uživateli něco nainstalovat, musím mu přes "control userpasswords2" dát administrátorská práva, odhlásit ho, přihlásit ho, nainstalovat, odebrat práva, odhlásit, přihlásit.
A co se týče reakce na akce uživatele - asi máš něco špatně, protože já pozoruju pravý opak. Všechno se vykresluje bleskově - a nijak to nezatěžuje procesor, protože na rozdíl od xp všechno počítá gpu. Na omalovánky si vůbec nepotrpím (a na xp jsem používal vzhled "classic"), ale aero mi vyhovuje.

co se run-as týká, "asi máš něco špatně" ]:), protože já s tím problémy fakt nemám. Pokud chci userovi něco nainstalovat, pustím si elevovaný souborový manažer (buď TC, pokud má, jinak FC) a z něj jako admin diriguju vše potřebné. není třeba žádné přehlašování apod.

A co se týká reakcí na uživatele, tak doporučuju pokus - postav si dva identické stroje s XP a Vista a sleduj rozdíl v rychlosti. Já to udělal. Kromě lehce vyššího hluku PC s Vistou (kvůli ventilátoru grafiky) byla Vista "gumovější", ale je fakt, že aplikace běžely přibližně stejně rychle jako na XP, možná trošku rychleji (ale rozdíl nebyl extrémně patrný).

Já mívám s run-as ten problém, že některé programy (a není jich málo) se při instalaci přes run-as (ať už přímo nebo z TC jedoucího pod mým účtem) nenainstalují do účtu daného uživatele, ale do mého administrátorského účtu (do toho, do kterého vlezu přes run-as). Některé programy se prostě umí nainstlovat "pro všechny uživatele", ale řada jiných ne.
Výsledek je, že v lepším případě musím tomu uživateli někam překopírovat shortcuty pro spouštění, v horším případě je instalace nepoužitelná: musím odinstalovat, přidělit uživateli admin-práva a znovu nainstalovat pod jeho účtem. Tohle se pod Vistou nestává. Je na to pod xp nějaká finta?

finta? Stačí pak ručně přesunout ikony aplikace do profilu All Users a je hotovo. V normálním filemanageru otázka na pár sekund. Ano, to je bohužel tristní výsledek některých programátorů, kteří neumějí napsat instalátor. Ale bohudík se to už lepší, většina MSIček je už dobře, potíže dělávají už jen starší programy nebo "extravagantní" instalátory.

Ano, v některých případech je to jen otázka umístění ikon aplikace - pak je stačí přesunout. Ale často nejde jenom o ikony, ale taky o zápisy do větve registry pro daného usera, a pak je velký problém a bordel. Nejhorší je, že ani při instalaci nepoznáš, jestli program pro instalovaného uživatele něco do registry zapisuje - problém se může objevit až později. Potom, co si člověk takhle několikrát naběhne, už radši instalace přes Run-as neriskuje.. A monitorovat každou instalaci regmonem se mi nechce.

Procak dej nejake dvoujadro s FSB 1333 (E6750)
Desku bych volil radsi Asus Commando.
Pameti Corsair XMS-6400 800 DDR2
Zdroj 500W (enermax nebo seasonic)
Case.. mno.. hmm.. za design se plati.. do niceho pod 2k bych nesel uz jen kvuli kvalite materialu. Treba takovej nejprodavanejsi TT Mambo za 1100,- je dle me vetsi shit nez eurocase. Na druhou stranu, armor case sou supr skrine. Grafiku aspon x1950Pro - pripadne 8800GTS-320.

Já mám oblibený Intel na desce GigaByte... AMD je na hry, vypočetní výkon vede Intel, IMHO.

tak nešpekuluj o blbostech a nechej si sestavit komp s AMD CPU

O blbostech špekulovat musím, když jsou prachy nevídím důvod proč né 4jádro... A sestavovat si nic nenechám, udělám to sám...8-)