Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaka ma byt teplota GPU?

Ahoj potrebuju poradit.
Koupil jsem si grafiku Ati 2600xt s tichym chlazenim od Gigabyte product.jsp i pres to, ze jsem cetl, ze ma vysoke teploty jadra, protoze preferuji tiche chlazeni. Vcera jsem kartu dal do pc a pri pustenem pc a treba Opere ma podle ovladacu ATI teplota GPU asi neco malo nad 70°C a to se mne zdalo moc a tak jsem si rekl, ze to zkusim v nejake hre a jelikoz hry nehraju, tak jsem vyhrabal pouze nekolik let stareho Serious Sama a pri hrani cca pul hodiny a pak rychlem vypnuti hry, jsem nasel teplotu skoro 100°C. Je to normalni a nebo na to mam radsi koupit chladic? Hra je plynula a bez problemu, ale asi 1-2x se mne zdalo, ze se to jakoby cuka, ale byl to jen kratky moment a tak nevim, jestli je to tim, ze mela karta tolik stupnu a nebo tim, ze jsem sice hral na rozliseni 1024x768, ale na 21" lcd a obraz byl na celym monitoru. Nevim totiz jak se to ma spravne nastavit. Jinak ostatni teploty jsou bez problemu(myslim desku a CPU).

Dik.

Musis pocitat s tim ze jestli nemas dobre resene vetrani ve skrini a jedine ventilatory co mas v PC sou od zdroje a od CPU, tak se ti karta bude takhle pect. Bud si pridej nejake 120mm (pokud to bedna dovoluje) ventilatorky nebo zkus nejakej pomalobeznej ventilatorek pridelat na pasiv te karty.

Ventilator mam na zdroji 120mm a pak na CPU. Pak je pod zdrojem jeste jedna 120mm a ten nemam zapnutej, prislo mne to zbytecny, protoze je stejne nad grafikou a navic chladic grafiky je k nemu otocenej zadama. Kdyz jsem mel integrovanou grafiku problem s teplotou vubec nebyl.

Je to vysoka teplota. Ten chladic ti asi moc dobre nesedi (je sikmo alebo nedal si pastu alebo dal jej vela?) alebo je moc slaby.
Odpoved na otazku aka by mala byt teplota, mala by byt co najblizsie optimu (ca. 25°C). Do nejakych 80 u vykonnych grafike je este akceptovatelne, nad 80 by som uz uvazoval o inom chladeni. Nejde len o samotny chip (ten vydrzi mozno aj 100) ale aj o suciastky okolo, hlavne elektrolyticke kondenzatory, ktore v takych podmienkach dost rychlo stratia svoje vlastnosti.

P.S. jo ako uz pisali, ak je to pasivny chladic (bez vetraku) tak musis riesit najprv prietok vzduchu v bedni. Napr. vyfukovaci vetrak vzadu na kejse.

čím menší venťák, tím vyšší hluk.

Pasivně chlazené karty jsou konstruovány tak, že předávají své teplo okolí. Tedy ideální řešení pro pasivně chlazenou kartu je "průvan" v kejsu, což se nejlépe docílí jedním tlačným a jedním tažným 120mm ventilátorem. (nasávání vpředu dole, výfuk vzadu nahoře).

Jednoduše řečeno, pasivní chlazení funguje nejlépe, když okolní vzduch je hodně chladný a rychle se obměňuje. Je to výhodné i pro ostatní komponenty PC (čipset, disk, CPU)

Jestli budeš dávat větrák dopředu dolů, tak aby foukal dovnitř, vzádu zas naopak aby vyfukoval ven.
viz ilustrace (vypůjčená z PCTuning.cz)

[http://www.pctuning.cz/ilustrace2/nitro/windtunel_o ck/wt_proud.jpg]

Místo Noctua můžeš zkusit třeba Arctic Cooling, jestli bude levnější.

//edit:: teď koukám, že už ti to touchwood psal:

(nasávání vpředu dole, výfuk vzadu nahoře).