Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno skrytá partition v programu ranish je vidět ve windows 2000pro sp4

Zdravím všechny,
mám tento problém a hledám radu. V programu ranish označím partišnu jako skrytou, uložím a restartuju. V dosu ta oblast není vidět. Ve Windows 2000pro sp4 vidět je a lze s ní normálně pracovat. Oblast je fat32. Potřeboval bych tu oblast schovat. Nevíte prosím někdo jak toto provéstve w2000pro sp4? Předem děkuji všem za rady.

Tohle nepomůže?

Hiding Partitions in Windows NT or 2000
To change partition visibility in Windows 2000 go to the "Computer Management->Disk Management" option, select your partition, right-click and choose "Change Drive Letter and Path." Now click the "Remove" button and it will remove your drive letter assignment, effectively making it hidden. You can use the same method (but clicking "Add") to make hidden partitions available to the Operating System. In Windows NT use Disk manager in Administration tools. Remember that once you assign a drive letter, it will stay visible until you remove the assignment, regardless of whether XOSL makes it hidden or not on boot-up.

VI.htm