Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem analogie pc a auto

Tak jsem premyslel, jak vysvetlit jednomu BFU ze by se mel o pc taky neco naucit nez ho zacne pouzivat a napadlo me tohle:
S pocitacem by se melo zachazet jako s autem. Kazdy ho dnes muze mit, kazdy ho muze ridit. K pocitaci vsak sedaji uzivatele aniz by o nem neco vedeli, zatimco do auta se to podle zakona nesmi. Ja osobne bych doporucoval kazdemu uzivateli povine absolvovat kurz rizeni pocitace. Zakladne uzivat auto se nauci kazdy, proc by zaklady nemel mit uzivatel? Ano, ridit se take muzes naucit sam, ale je dost pravdepodobne, ze nekolik aut pri tom znicis, nekomu ublizis, nekoho poskodis. Stejne jako neznaly uzivatel PC dost pravdepodobne pc zdevastuje pri ujeti prvnich par kilometru.
I uzivatele by meli pouzivat ochrane prvni a chovat se pri rizeni bezpecne. Kdyz pojedes na silnici jako blazen, opet muzes mit nehodu. Pokud budes klikat na kazdou blbost v emailu, ta nehoda muze take prijit, v lepsim pripade poskodis jen sebe. Kdyz auto nechas odemcene a vypnes alarm, muzes pocitat s tim, ze ti ho nekdo vykrade. Pokud budes serfovat na pornostrankach pod administratorskym uctem navic bez nalezite ochrany, muzes se dockat tehoz u pocitace.
U auta je uzivatel schopny udelat beznou udrzbu, ale s vetsim problemem uz jde za odbornikem. U pocitacu se citi odbornikem kazdy, i kdyz by se na to mel podivat clovek, ktery tomu skutecne rozumi. Auta jsou ruzna, v zakladnich vecech jsou stejna ( stejny je volant, rozlozeni pedalu ), ale v detailech jina ( jinde zapinani svetel, jinak zapinani steracu ). Na auto si kazdy uzivatel zvykne, ze ovladaci prvky jsou trochu jinde. Proc tedy uzivatele pocitace rozhodi i to, kdyz ma nekdo jiny skin na windows a nemaji vlevo dolena nabidku start, ale treba nejaky obrazek, prestoze jsou v hlavnich funkcich stejne?
Howk ;-)

PS: vsimete si, ze jsem v celem clanku nepouzil slovo linux ]:)

loading...

Řidičák na auto se dělá hlavně proto, aby řidič jízdou neohrozil OSTATNÍ účastníky provozu. U PC uživatel-blb posere sám svůj píseček. Vyjímkou je, když nevědomky rozesílá spam :-P

Spam, to jen lidi otravuje, ale osobni data jinych lidi.. to zas takova sranda neni.

Kdyby to nenařizoval stát, lidi by se na řidičáky ...

A počítač je pro "BFU" něco naprosto podřadného co jim má sloužit, a ne oni jemu. Je to sice celkem rozumný pohled, ale když se to přežene dopadne to jak to na počítačích "BFU" dopadává...