Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zivotnost zdroje ATX

Dobry vecer,
vzhledem k ruznym nazorum, ktere byly prezentovany v teto poradne ohledne vypinani PC se zdrojem ATX - (staci PC vypnout jen pres start->vypnout pocitac->vypnout) nebo jeste odpojit PC od el.site vypinacem na zdroji, resp. na prodluzovaci snure - je realne, ze fyzicke odpojeni zdroje ATX ze site 230 V mechanickym vypinacem na zdroji, resp. vypinacem na prodluzovaci snure a opetovnym mechanickym zapinanim se snizuje zivotnost zdroje ATX, jak bylo uvedeno v nektere odpovedi v teto poradne, bohuzel nemuzu najit, v jake souvislosti byl uveden tento nazor na vypinani zdroje PC...
Za Vase nazory predem dekuji....

Ked nevypinas zdroj z 230V (alebo mechanickym vypinacom na zdroji), nevybija sa knoflikbaterka (CMOS je napajana zo standby napatia zo zdroja), resp. vybija sa len samovybijanim vnutri baterky (starne). Takze moze vydrzat napr. aj 2x dlhsie, zavisi od dosky a od baterky. Resp. ani nespoznas kedy je vybita (az do dalsieho vypadku prudu :)

P.S. aj napriek tomu radsej odporucam vypinat z 230V, ak je PC bez dozoru alebo ak je dlhsi cas nepouzivane.

Toz to je pro me novinka. Mel jsem za to, ze CMOS a RTC je separatni "obvod" (neco jako digitalky s databankou na pazoure :-)) a s odberem nulanulaprd /prakticky jen potencial baterky/ vydrzi makat az do chvile, kdy ona knoflikovka zkolabuje starim a samovybijenim.

P.S. aj napriek tomu vypinam pecko mechanickym spinacom ;-). Nikty nevies, co sa po drotoch preplazi...

Ono to zavisi od dosky ako to zapojil vyrobca, ale standardne sa to dnes robi tak ze ak je zdroj pod prudom tak to knoflikbaterku nepotrebuje (ked sa budes velmi nudit mozes si to na svojej doske skusit, vybrat baterku, nastavit v BIOSe datum/cas, vypnut do soft-off, po hodine zapnut ze ci si vsetko pamata :). Je ale mozne ze na niektorych doskach to opity vyvojar zapojil inac a knoflikbaterka sa vybija (napaja CMOS+RTC) neustale.