Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvýší se výkon notebooku výměnou HDD za typ SSD?

Mám stařičký notebook Sony Vaio X-505 (http://notebooky.idnes.cz/vyrobci.asp?r=vyrobci&c=A 031124_5247156_vyrobci), který si však ponechává jednu význačnou vlastnost a to že je stále ve své řadě nejlehčí (785 g). Proto bych se ho nechtěl zbavovat, i když je omezen zejména skutečností, že u něj není možno rozšířit RAM, která tudíž zůstane na hodnotě 512 MB.

Nedávno jsem četl o novém druhu HDD typu Solid State, který má být zejména co do přístupové doby mnohonásobně výkonnější než disky stávající. Podle mého názoru bych do svého ntbk mohl použít třeba tento Hama SSD disk 1.8". (zbozi(id-523135)-hama-ssd-32-gb-flash-harddisk-uata-1.ht ml).

Z uvedených důvodů by mě zajímalo, zda se tou výměnou disku (původní je 20GB Ultra ATA/100) docílí nějakého výrazného zvýšení výkonu notebooku, limitovaného současným malým množstvím paměti a 1GHz Pentiem M ?

Odpověděl bych jednoznačně ano.
Současná největší brzda výkonů u notebooků je právě pevný disk.

Protože každá aplikace potřebuje přístup na disk (minimálně při načítání), tak s tímto bys výrazně urychlil startování Windows a všechny jiné operace kde se čeká téměř výhradně na disk.

Čili takto:
- Urychlí se startování programů, Windows a diskové operace (kopírování souborů...)
- Neurychlí se běh programů již načtených v paměti (Např. prohlížení internetu, grafické aplikace )

Na straně druhé za cenu 12 000kč je skoro možné sehnat nový notebook s lepším CPU atd....
Takže je to moc nevýhodné.

//Edit

Tady je test dvou disků. Jeden má 10 000 otáček za minutu (to dnes má málokdo ve výkonné PC) což je téměř dvojnásobek oproti "lepším" notebookáckým diskům, které mají 5400 otáček. Disk s 10 000 ot. ten SSD rozdrtil.

Díky za informaci, asi do toho upgrade půjdu. Otázkou je ale, zda mi to nějaká firma u dovezeného notebooku udělá.

Jinak si myslím, že se mi zmíněná investice i přes tu šílenou cenu SSDD vyplatí, protože zatím jsou všechna obdobná zařízení výrazně těžší a navíc použitím SSDD tu váhu ještě snížím. Sice jsem uvažoval o UMPC, ale měl jsem jedno (také Vaio) v ruce a subjektivně se mi to jeví jako nepohodlné. Zatím stále preferuji kombinaci notebook a PDA.

Výsledky toho testu pro mě příliš relevantní nejsou, protože ten můj původní disk má 4200 RPM.

Rychlost disku je zásadní pro rychlost počítače, jak už kolegové napsali. Sám používám ve svém stolním PC prastarý procesor PIII 700 MHz, mám v něm ale poměrně moderní pevný disk a jelikož nedělám se žádnými náročnými aplikacemi, pouze nějaké tabulky a dokumenty, účetní program atd. nemám potřebu upgradovat na něco silnějšího. OS XP nabíhá rychle a otevírání programů je svižné. Se starým diskem by to byla tragédie. Až na tu cenu tedy také doporučuji.

Opravdu kvalitní SSD disk bude stát desítky tisíc Kč. Disky s podezřele výhodnou cenou jsou O HODNĚ pomalejší než to, na co je člověk zvyklý a imho se nevyplatí, i tak ztrojnásobíš cenu toho notebooku.
Než něco koupíš, doporučuju najít na netu konkrétní testy přesně toho zvoleného disku. Abys nebyl nemile překvapený.