Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nefunkční S.M.A.R.T.

Mám dva HDD na IDE v PC občas zkontroluji SMART info v HD Tune a ejhle, jeden HDD Samsung 80GB odmítá poskytnout informace, tváří se jako by neměl SMART , ale měl. I při startu BIOSu je SMART .. none příslušneho HDD.. IDE primary, u druhého stejného Samsungu na stejné kšandě je SMART.. enable, v BIOSu je SMART povolen. Jinak HDD otestován a je OK, až na ten SMART. Mám se obávat, že HDD klekne a proto klone na nový?
Vo co go?

hlavně si to ověř pomocí nástroje přímo od Samsungu (HDUTIL.exe), doporučuju použít jej předpřipravený na Ultimate Boot CD.

Tvůj 80GB Samsung je nejspíše už staršího data. je možné, že SMART nemá, nebo jej má vypnutý. Obecně, SMART je jen nástroj na kontrolu, jeho neexistence nebo nefunkčnost ještě neznamená brzký konec disku.

disk nemusí byť vôbec vadný,resp.s.m.a.r.t. nemusí byť "pokazený",velmi záleží aj od toho,na akej doske je disk zapojený,ako je samotný disk zapojený[master-slave],na novších doskách je už ide rozhranie čiastočne ignorované,sekundárny kanál obvykle nemá prepojenie na io2/smbus a niektoré veci nuž doska zo slave disku nemusí vedieť prečítať,takže chyba o absencii alebo vypnutí s.m.a.r.t. funkcie u staršieho disku môže byť spôsobené aj týmto,nemusí a obvykle sa ani nejedná o žiadnu závadu,len o kozmetickú chybičku návrhov novších dosiek,kde prednosť dostáva sata rozhranie a ide/pata je tam už len kvôli spätnej kompaktibilite z historických dôvodov,pokial utilita priamo od výrobcu disku nehlási žiadnu chybu,nieje žiaden dôvod na nejakú neopodstatnenú paniku