Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako nasmerovať doménu na server?

Dobry vecer.

Mam vlastny webovy server a potrebujem nan nasmerovat nejaku domenu.

Na serveri bezi aj webserver aj dns server a neviem ako nasmerovat domenu na tento server, bez toho zeby som zadal IP adresu servera. Proste, ja tej domene potrebujem nastavit DNS v tvare: ns1.domena.tld a ns2.domena.tld.
Lenze ta domena nebude vediet, na aku IP ma ist.

Vedel by mi niekto prosim poradit ako sa dostat z tohto problemu?

vopred dakujem za rady.

Musíš nastavit ve veřejných Name Serverech IP adresu k té doméně - tak zvaný A-záznam. Není to jen tak, obvykle tam pustí jen správce té domény, nikdo jiný nemá práva NSky měnit. Kdyby totiž mohl do těchto NSek lézt každý, bude záhy v celém Netu chaos - tisíce "vtipálků" rázem přesměrují třeba Seznam na svůj "péčkový" server. Až bude ve veřejných DNS záznamech odkaz domény na tvojí IP adresu, tak v Apachi nebo v jiném www serveru vytvoříš virtuální server někde v adresáři na svém disku. Doporučuji, nech si to všechno udělat od někoho, kdo tomu rozumí. Proto jsem to popsal jen zjednodušeně, protože předpokládám, že do veřejných DNS záznamů stejně nebudeš mít přístup.

Virtualhosty si na apachi viem vytvorit , ale nechapem tym domenam.

Ja ked som vlastnik domeny, cize ju mam zaregistrovanu povedzme v SK-NIC.sk, tak ja mam pristup ku vsetkym nastaveniam. Cize ja si mam ten zaznam nastavit v SK-NICu? Mne sa zda ze tam sa tiez zadava k domene DNS server v domenovom tvare a nie v tvare IP. Co si myslel tym verejnym Name Serverom? Moze to byt aj server Sk-NIC-u?

Pokial som to pochopil chces si robit primarny dns server domeny samotnou domenou. Cize mas domenu mrazik.sk s ip 10.20.30.40 a chces aby jej robil dnsko ns.mrazik.sk s ip 10.20.30.40. Cize domena preklada samu seba.
Toto je velmi nestastne riesenie a ja ti ho neodporucam. V tomto pripade sa totizto nastavuje tzv. glue zaznam kde sa u nadradenej ns autority da pevny zaznam o tom, ze domena mrazik.sk sa nachadza na tej a tej ip a tam bude aj hladat tvoj primarny dns server ns.mrazik.sk.
Problemy totizto nastanu ked zmenis ip adresu servra a tym aj celej domeny. Zmena glue zaznamov napr u blbcov ako je forpsi ti moze trvat aj mesiace lebo oni nevedia vypisat ziadost na zrusenie glue zaznamu ani za takto dlhu dobu.
Odporucam pouzivat ine servre ako vlastne pre svoju primarnu domenu.

Ak je dnsko nezavisle od domeny tak akakolvek zmena dns zaznamu sa realizuje okamzite. Dolezity je sice timeout, ale pokial sa pyta host priamo primarneho pripadne sekundarneho dns servra dostane uz spravnu odpoved. Horsie to moze byt s niekym kto sa pyta nadradenych serverov. Preto sa napr stalo, ze ked poradna menila ip servra niektorym ludom sla hned, niektorym neskor a niektorym az na dalsi den. Zalezalo ked sa refreshol ich dns server.

Co je na tom zle ked su tam cudzie dnska? Ja osobne to povazujem dokonca z hladiska bezpecnosti za dobry krok.
Predstav si, ze mas malu server farmu. Okrem inych veci ti tam bezia aj dns servre. V pripade vypadku prudu, poziaru alebo inej zivelnej pohromy ti odidu naraz dolezite servre. Preto je ovela lepsie mat napr 3 nezvisle primarne dns umiestnene u znamych. V pripade vypadky ktorehokolvek z nich (alebo aj dvojice) sa nic nestane.
Nevyhoda je, ze kazda zmena zaznamu sa musi robit rucne u vsetkych 3 naraz.
Robit dnska sam sebe je vazne blbost.