Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Typografie: odsazení odstavců

Nepopírám, že taková info jde najít přes gůgl, ale přesto bych rád slyšel vyjádření zdejších kozáků.

Píšu jakousi formální práci a řeším odsazení odstavců, horizontální i verikální. Vyrozumněl jsem, že se buď použije odsazení prvního řádku a pak už mezi odstavci (z vertikálního pohledu) nejsou mezery (tj. jsou nalepeny na sebe). A nebo druhej způsob: není odszazení prvního řádku a mezi odstavci je mezera.

Někdo kombinuje oba způsoby, současně odsazení prvního řádku i mezery mezi odstavci.

K čemu a proč se kloníte vy?

Pavel

Kombinovat oba zpusoby neni moc vhodné.

Spravne by odstavce mely byt v celem dokumentu upraveny stejne - tzn. vybrat jeden zpusob a toho se drzet.

1) Bud klasicky odsadit prvni radek odstavce a nedelat mezery (s vyjimkou nadpisu).

2) Nebo prvni radek neodsazovat a mezi odstavci udelat mezeru (nadpis muze/spise mel by mit taky mezeru).

Zcela presna norma pro psani na PC snad ani neni stanovena (pokud se nepletu) - doporuceni "jak psát odborne texty" se sice v zakladu shoduji v beznych vecech, presto v drobnostech jsou odlisnosti (napr. odsazeni/neodsazeni prvniho odstavce pod nadpisem v klasickem pojeti - casto je argumentovano prehlednosti pro ctenare, take [zbytecne vasnive] debaty ohledne normostrany atd.).

Jako priklad (jednoho z mnoha) takovych doporuceni/pokynu/navodu napr. z VSE v Praze:

pokynyBP$file/pokynyBP.pdf