Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vista 64bit a problém se 4 GB paměti

Mám 4x1 GB na desce Gigabyte GA-MA69G-S3H, která by měla podporovat až 16 GB. BIOS i Visty 64bit HP bez problému vidí celou paměť, ale nastávají značné problémy:
- systém nenastartuje pokud je zakázaný SATA řadič
- integrovaná zvukovka občas vydává pouze nepříjemné pískání
- ATI 1900XT se chová jako by měla vadné paměti
- celý systém je nestabilní

Po odebrání 2 GB pamětí, nebo omezení systému pouze na 3,25 GB všechny problémy zmizí. Podle testu jsou paměti v pořádku.

Nevěděl by někdo, jak zpřístupnit celou paměť? Ani nevím jestli za to můžou Visty nebo HW.

Stejný problém jsem měl s Win XP, systém prostě nenajel, nebo zvukovka X-Fi vydávala všelijaké zvuky - pomohlo nastavit takt pamětí na 800Mhz, dříve s 2GB jsem je měl na 1GHz.

Koukni se na typ pamětí, nastav podle napětí v biosu vyžadované pamětmi.

Mě počítač padal se 4*1gigem na vistách 64bit. Jedna paměť byla vadná, memtest to ale nenašel. Byli to A-data Vitesty:-D. Doporučil bych ti všechny ramky vyndat a vždy tam jednu dát a zkusit na pc nějakou dobu pracovat. Když sem našel tu vadnou visty ani nenajeli /modrá/.Taky mi u těch vitest nejde nastavit časování 4-4-4-x ani při zvýšeném napětí

Můžou za to dle mě ty ramky nebo obecně HW. Visty už mi běhají:-)

Čím to omezuješ na 3,25g ?

Jejda, to by se mi taky (možná) hodilo, mohl by ses prosím rozepsat, kde přesně jsi to omezil? A jak? Vím, že ve Win98 (omezení na 512MB) jsem to dělal editací system.ini

[VCache]
MinFileCache=524288
MaxFileCache=526336

Díky moc!

...taky provozuju 4GB (dualboot XP SP2 s Vista Ultimate 64bit)...

Mně šlo spíše o ty XP, 4GB ve Vistách jsou OK, ale v XP by mohly zlobit. Strouhnout to rovnou na 2GB se mi zdá trochu moc... náročné 3D hry si 2GB v XP vezmou a něco sežere i režie OS. Bych to rád nastavil v XP tak na 3GB...

---
Jo, a díky za tu radu nastavení msconfig, zase jsem se něco naučil... ;-)

Já mám Xp/Vista 64b na 4gb a nevidím důvod proč XP nějak očesávat na něco mezi 2-3gigama. Když to chodí tak do toho nevrtám.

Nevím jestli těch uložených 2048 neni maximalní velikost které dostane jedna aplikace pod 2000/XP. Na omezení toho limitu je zas switch co někdy když to funguje umožní 3giga na aplikaci -neřešil bych tom.

Nepotěším Vás. Je to špatným čipsetem. AMD 690G je totiž bohužel naprostá ubohost. Měl jsem s ním tu čest a vyměnil jsem ho za odpovídající Nforce. Je třeba počkat, až AMD vyvine lepší čipset (btw, to jste nečetl recenze? Problémy se stabilitou má tak 70 procent šestset devadesátek)