Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Po upgradu se disk 250GB tváří jako 130GB.

Zdravím.
Mám problém s pevným diskem. Modernizoval jsem si kompletně počítač, a to tak že jsem měnil záklaní desku, na ní jsem přidával nové paměti a připojil nový pevný disk. Jediné co zůstalo z původní sestavy byla disketová a DVD mechanika a zdroj. Při propojování nenastali žádné potíže a všechno by mělo běžet jak má až na to, že neběží. Po prvním spuštění a vložení instalačního CD operačního systému (Windows XP Professional) se objevila nabídka na rozdělení harddisku na svazky, byl zde však problém, můj 250GB disk se choval jako disk s kapacitou 130GB které jsem měl rozdělit. Myslel jsem si že se něco změní po nainstalování OS nebo jejich service packu, ale nic. Svazky disku jsem naformátoval, ale kapacita 130GB zůstává. Ani po instalaci ovladačů k motherboardu (ASUS M2N-VM DVI) žádná změna. Díval jsem se do BIOSU a tam je kapacita HDD napsaná 250GB.
Nemůžu přijít na to kde je problém. Zatím jsem měl vždy jen harddisky připojené přes IDE konektory, tento je můj první s konektorem SATA. Myslel jsem že mám nastavený RAID mode, ale v BIOSU je nastaven SATA mode. Může mi někdo poradit jak dostat těch poctivě zaplacenejch 250GB?
Díky moc

Změna předmětu, původně: Pevný disk (host)

Kapacita 130GB je jak ve správci počítače tak ve windowsu, pouze BIOS rozpoznal, že disk má 250GB. Jumper jsem na disku nejdřív měl, ale sundal jsem ho a jediné co se změnilo byla rychlost počítače, kapacita disku je stále 130GB.

No právě, že není. V user guide k motherbordu píšou že před použitím SATA se má nainstalovat service pack 1. K tomu jsem neměl před použitím SATA příležitost ale po zapojení disku a instalaci OS jsem to udělal a právě zkouším service pack 2.

Už je to v pořádku. Po nainstalování service packu 2 a restartu, se mi ve správě počítače/úložiště/správa disků objevilo 104 GB nepřiřazeno. Dohromady to sice dává 234GB, ale dejme tomu. Vysvětluji si to asi tak, že v guide pro motherboard je chyba a místo service packu 1 je potřeba dvojka. Alespoň že už to je vyřešený pachtím se tady s tim asi od čtyř!
Teď bych měl ale ještě jeden dotaz, chtěl bych mít 3 svazky, aktualně mám: systém C:, dále svazky E: a D: a těch 104GB nepřiřazeno, lze nějakým způsobem těch nepřiřazených 104GB rozdělit mezi svazky D: a E:?

No jasně že jde. půjdeš do start/systém/ovládací panely/nástroje pro správu/ správa počítače/správce disků. Tam najedeš pravou myší na nepřiřazené místo a už tam můžeš vytvořit rozšířený oddíl a v něm několik malých dle přání. Zmenšit to céčko 130giga jde v partiton magic u ale není free

příště si radši rovnou sežeň instalační cd s naintegrovaným service packem 2 nebo použij návod na slipstreaming sp2 do instalačního cd nebo to jde přes jednoduše provést přes program nlite.použij google:-)

Nie. MS vsade pisal ze pred SP1 to bolo treba povolit v registroch, a od SP1 ze sa ta polozka v registroch uz ignoruje.
support.microsoft.com
Note The previous registry setting is ignored in Windows XP SP1 and later. Takze podla MS uz od SP1 nic netreba povolovat. Povolovat bolo treba len u WinXP bez SP1 a u Win2k.

Predpokladam ze s SP1 nastava niekedy problem so starsimi verziami nejakych dll, ktore MS nedal do SP1 alebo proste nieco posral a doteraz to uspesne taji a tvari sa ze od SP1 je vsetko ok. Typicky MS.
P.S. ale v kazdom pripade je dobre dat si do XP SP2, takze je uz jedno ci to so SP1 islo alebo nie.

Můžu ti oponovat, MM..? Mám instalačku WinXP SP1, neupravenou, původní, SP2 přidávám vždycky až po instalaci, a ještě se mi nestalo, že by mi korektně nerozeznala velkej disk (250GB, 320GB, 160GB). Původní FCKGW wokna ještě 48bitLBA neuměly, ale SP1 už jo. Nebo byly dvě verze (SP1 v.1 a SP1 v.2)?

Tak to mas tu "dobru" instalacku :-) Boli s tym nejake problemy lebo uz som tu davnejsie viackrat riesil s roznymi ludmi problem s Win so SP1 ktore nevedeli robit s diskom nad 128GB. Nastavenim v registroch to nebolo (to sa ma podla MS uz od SP1 ignorovat). So SP2 by to ale malo byt uz na 100% ok.