Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Wifi na 20km

zdravím,řítím se do situace,kdy budu mít net přes wifi(4096/256kbps),což by bylo v pohodě,ale vysílač je ode mně 20km vzdušnou čarou,viditelnost přímá a bez překážek,je na kopci a já dá se říct na svahu kopce. Chtěl jsem se zeptat jestli má někdo s podobným připojením na takovou dálku přes Wifi na 5GHz zkušenosti,zajímá mně ping,vliv počasí atd. Technik mně ujišťoval,že to půjde v pohodě a že už zapojoval internet i na 18km,ale chtěl bych přeci jen osobní zkušenost. Předem díky za odpovědi

Tohle je ale už na 5 GHz, tudíž nejsou takové problémy jako při použití 2,4 GHz. Používám 5 GHz linku na cca 300-400m (já vím, směšná vzdálenost) a žádné problémy nemám ani v husté mlze, dešti i sněžení (toho ale letos moc nebylo). Než jsem provedl upgrade z 2,4 tak problémy byly hodně časté-přesně jak píšeš.

tohle je opravdu na hrane a pokud je to Point - to - multipoint ( tedy hotspot, ke kteremu se pripojuje vicero klientu najednou ), muze to cinit problemy. V tomto pripade bych velmi doporucoval na obe strany smerove anteny proti sobe. Jo, a na slibovanou rychlost s v pripade, kdyz to nebude spoj bod-bod, muzete nechat zajit chut. Druha moznot je poruseni normy prekrocenim vykonu, coz je ovsem prasarna, pri takove vzdalenosti budou vysoke rozdily v utlumu, takze se muze stat, ze svym vykonem pri dobrych podminkach "presvitis" nejakeho jineho uzivatele, cimz mu sundas pripojeni :-(

Jedinym resenim je bod-bod, ostatni je prasarna na takovou vzdalenost!!

Možné to je, alespoň z následující kalkulace, která však zanedbává útlum na trase způsobený překážkami, počasím a útlum v kabelech/konektorech.

d ... vzdálenost
f ... frekvence
c0 ... rychlost šíření vlny ve volném prostoru 3e8 m/s
Pp... přijatý výkon (uvažujme citlivost karty -88dBm pro rychlost 5Mbps)
Pv... vysílaný výkon (17dBm)
FSL... ztráty způsobené rozptylem kulové vlny = 20*log(4*pi*d*f/c0)
Gp ... zisk přijímací antény
Gv ... zisk vysílací antény

Přenosová rovnice:
Pp=Pv+Gp+Gv-FSL

z toho bych spočetl jaký musí být celkový zisk obou antén:

Gv+Gp = Pp-Pv+FSL = -88-17+132 = 27dBi

takže to vychází na P2P spoj s anténami o minimálních ziscích na každé straně ~ 14dBi. Pokud je na AP sektorka (~15dBi), mohlo by to fungovat také