Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Několik dotazů ohledně úprav videa

Zdravím, potřeboval bych poradit se střihem a úpravou videa.

Včera jsem sestříhal jedno video v Neru Vision a chtěl bych na něm provést následující úpravy (snad by to všechno mělo jít ve VirtualDubu?):

1) úplně odstranit spodních cca 20 pixelů (nenahrazovat černým pruhem);

2) existuje nějaký free program s funkcí PIP? Chtěl bych do určité části vložit do pravého rohu jiný záznam (ne během celého videa a měla by jít nastavit velikost);

3) byl bych rád, kdyby se při exportu zachovala výsledná kvalita videa (původní formát a datový tok) a jeho širokoúhlost. (Původní formát je mpeg, rozlišení je wide, myslím 700x560; výsledný formát chci avi, pokud možno přehratelné na stolních přehrávačích. Co všechno mám tedy nastavit? Datový tok, kodek, ...);

Půjde to ve VirtualDubu s příslušnými pluginy, nebo poradíte jiný program zdarma? Mohla by být i trial verze, ale musela by během zkušební doby provést všechny tyto úkony a do výstupního videa nevkládat vodoznak.

Za rady děkuji.

add1) AviDemux:filtry/crop
add2)Svým způsobem přes avisynth(podporuje ho avidemux i virtualdub)
viz návod zde: http://www.hitthebongo.co.uk/videofx/2008/01/basic- pip-fx-avisynth-scripts.html
add3)původní formát přece nemůžeš zachovat převodem z mpeg na avi.V avidemux si klikni na vlastnosti videa okopíruj datový tok a klikni na ikonu kalkulačka/velikost vlastní a datový tok přizpůsob na původní či vyšší .

Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil, formátem jsem myslel velikost videa v pixelech.

Jak dostanu do VirtualDubu tebou zmíněný Avisynth?

edit:/

The duration of the rendered video will be set by the length of the main video.

Chápu dobře, že klip bude pomocí pluginu PIP přidán do celého videa, a já tedy musím tu část, do které chci video vložit, upravit zvlášť? Dají se potom ve VirtualDubu po takovéhle úpravě vzniklé tři části videa nějak sloučit a jak?

Omlouvám se, že se takhle ptám, ale až budu video upravovat, nebudu mít přístup k internetu, a než abych potom němohl nějakou funkci najít, tak se radši zeptám předem.

Avisynth se nainstaluje-ovládá se pomocí skriptů.Jedná se o frameserver,zhruba a nepřesně řečeno je to věc která,pokud ji dokážeš přehrát třeba v WMP tak on se postárá o to aby videoeditační program to dokázal zpracovat.
----
Takže na tom odkazu máš na stažení zip ve kterém jsou 2 ilustrační videa a 4 soubory avs(to jsou ty skripty),ty vybal někam do složky-otevřeš to pomocí virtualdub/otevřít/všechny soubory a vybereš 1 avs.Avisynth má ve skriptu napsáno že má zaPIPovat dvě videa,tak on to zpracuje a výsledné video(zaPIPované)předhodí VirtualDubu-tam to následně uložíš.
Bylo by pokud nebudeš spokojen s pozicí videa ručně avs(je to texťák)doupravit.Na odkazu máš také odkaz na editor avs.
------
Bohužel se to ovládá přes skript,takže bys měl eventuelně šprtnout pár základních nastavení+si to vyzkoušet na nečisto(v tom zipu je vše potřebné)aby až nebudeš připojen,aby jsi netápal.

Tak jsem zase tu, zasekl jsem se u toho, že VirtualDub mi nevezme vyexportovaný mpeg z Nera. V AutoGordianKnotu není problém video převést, ale když video budu několikrát komprimovat, tak ztrácím kvalitu.

Není nějaký plugin do VirtualDubu, který by mi umožnil přidat video ve formátu mpeg z Nera?

Pokud dokážeš video přehrát(čili máš na to systémové "kodeky"),půjde ti přes avisynth video otevřít.
Ve staženém zipu jsou taky soubory wmv které normálně VirtualDub odmítne otevřít-ve skutečnosti to otevírá avisynth a předá to virtualdubu.
----
Jinak spešl upravený virtualdub na mpeg2 je zde http://home.comcast.net/~fcchandler/stable/index.ht ml ale jak říkám virtualdub ani neví že se jedná o mpeg

Tak teď jsem to prubnul na mpeg

Funguje v pohodě.

Otevřu si skript v notepadu nebo AVsP a přejmenuju zdrojový videa na:

###########USER SETTINGS##############

MainVideo= "mainvideo.mpg" # This is the main source video
PipVideo= "pipvideo.mpg" # This is the pip video source
PipWidthPercentage=40 # This sets the pip width, expressed as a percentage of the MAIN VIDEO/screen width. 50 results in a pip which is half the width of the MainVideo
PipHeightPercentage=40 # Same as above , but for Height
PipTopPercentage=55 # Expressed as a percentage of MainVideo Height # Read NOTES below
PipLeftPercentage=5 #Expressed as a percentage of MainVideo Width # Read NOTES below
BorderThickness=10 # Expressed as a percentage of the PIP video width
BorderColour=$FFFFFF # Visit List_of_colors for more Hex Triplet Colour Codes

Ty zkopíruju ke skriptu a ve virtual dubu dám avs skript otevřít.

Ok, vyzkouším. Stáhnul jsem ten VirtualDubMod.

Ještě dotaz: Potřeboval bych ve VirtualDubu video rozdělit na tři části:
1) video,
2) video, do kterého vložím pip,
3) video.

Šlo by to tak udělat a následně uložit bez komprese nebo v maximální kvalitě, a kterým filtrem potom videa zase spojím?

Akurát prosím tě:
Budeš ukládat na avi-musíš mu určit kodek audia a videa -třeba xvid,divx,mp3.Zvláště nezapomeň u PIPu -virtualdub netuší ci to je za video-uložil by ti to nekomprimovaně.Aby jsi mohl spojit všechny tři části musí být videa rozměrově i kvalitativně stejný-což dodržíš,když to budeš ukládat stejným způsobem.

Virtualdub umí uložit pouze s kodeky co máš v systému nainstalovaný-čili instalace xvid instalace kodeku mp3(lame)

Ještě jednou se zeptám - budeš načítat MPEG2, že? Tak tam direct stream copy do AVI nejde, protože jsou to rozdílné formáty. Takže nekomprimované AVI z MPEG2 vytvoříš volbou Full processing mode, a v nabídce Compression zvolíš Uncompressed. Ve VDMod máš tyto volby přímo v nabídce při uložení, takže to ani nemusíš nikde složitě hledat. Musíš jen počítat s tím, že to bude chvíli trvat.

Pokračuju tady:
Rozstříhat mpg bez převodu můžeš třeba takto_:
MediaCoder:
Audio i video -Kopírovat video
Kontejner MPEG2
Pak si kliknout na záložku čas/upřesnit a vizuálně si vybrat část - tu převést,pak znova a vybrat druhou část a převést a pak zbytek a převést-tím máš rozšmikanej mpeg jak fík.;-)

[http://img513.imageshack.us/img513/3122/mediacoderk z7.png]

EDIT//pokud dáš mód úlohy Split -aktivuje se ti na záložce Čas nastavení Rozdělit po(x vteřinách,x KB nebo x rámcích)