Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno Repas baterie do notebooku

Ahoj.
Notebook: Dell Inspiron 4100.
Baterie: 75UYF. Totálně mrtvá. Notebook funguje jen s nabíječkou.
Cíl: Zprovoznit základní účel notebooku - přenositelnost nezávisle na napájení.

V eShopech se nová originální baterie pohybuje kolem 2000 CZK. To je hodně vzhledem k tomu, jak starý notebook to je.
Nemáte nějaký tip na prodejce neoriginálních nebo repasovaných baterií?
Zvažuju i možnost, že baterii rozeberu a vyměním v ní LiIon články. I když vypadá dosti nerozebiratelně...:-|
Zkrátka hledám jakýkoliv nápad, který by srazil cenu oživení baterie.

Díky za tipy...

Amatersky repasovat urcite nie. Vyhoreny dom je drahsi ako 2000Kc, asi tak o tri-styri nuly :)

P.S. mozno by sa to dalo este ozivit ak by sa trosku nabili tie clanky nejakym externym zdrojom cez odpor, ale jemne, (napr. zdroj 12V a odpor napr. 33ohm a nie dlho), a merat. Ak vsetky clanky naskocia tak strcit do NB a nabijat. Ale asi by to bolo treba rozobrat a to nie je moc dobry napad. Mozes skusit nabijat aj zvonku ale len ak si si isty ktorre su to kontakty (a neprepolovat to naopak bo to uplne znicis :)

Este ak nahodou dell ma k tomu nejake utility kde by sa vyskytovala kalibracia baterky (alebo v BIOSe) skusil by som ci ta baterka nahodou este nenaskoci...

No pokud vím a co jsem dělal nabíječky LiIon, tak LiIon články se nabíjejí zdrojem napětí s omezením proudu.
Musel bych zjistit, jestli řídící elektronika nabíjecího procesu je součástí baterie nebo notebooku.

Pak, po zjištění, k čemu jsou dobré všechny ty piny na baterii (což nevím jak udělat bez rozebrání baterie), by možná šlo nahradit LiIon baterii klasickými NiMH s dobastlenou regulační elektronikou.

Je mi jasné, že asi nedosáhnu lehkosti a kapacity LiIon, ale jde mi o to, aby to na baterie vydrželo aspoň chvíli. Ne tak jak teď, kdy odpojím nabíječku a do minuty je po všem.

by možná šlo nahradit LiIon baterii klasickými NiMH s dobastlenou regulační elektronikou.

nie ! Neslo. V baterke je mikroprocesor podla ktoreho sa riadi nabijanie (komunikuje s nim nabijaci kontroller ktory je v NB, po SMBus zbernici). Nemozes si tam davat co ta napadne, lebo ti to pri nabijani moze potom explodovat. A bez mikroprocesora ti to v NB fungovat nebude. A ako by si chcel smart battery controller "dobastlit" to si neviem predstavit.

P.S: ak sa to sprava tak ako pises (ze to na baterku minutu funguje) tak ta baterka nie je uplne mrtva (ako si nespravne napisal v otazke), ale uz nema kapacitu. S tym uz asi neurobis nic len kupit novu alebo skusit ci niektora firma nerobi profesionalny repas aj NB akumulatorov. Ako som pisal mozes skusit v BIOSe alebo na webe dellu pozriet ci tam nie je soft na kalibraciu baterky, ale moc sanci tomu nedavam ze to pomoze, skusit ale mozes.
Inac tusim ze utilita "RMClock" (download.shtml) vie zobrazit kompletne info zo smart battery controllera (aj momentalny nabijaci prud atd) tak si to skus pozriet ze ake udaje hlasi smartbattery controller.

jeden je na zakl.doske a druhy je v baterke. Ten v zakl.doske vie nabijat a ten v baterke vie ze co je to ta baterka zac a co sa v nej deje. A ked ich zapojis dokopy tak sa pekne porozpravaju jak babky na trhu, ze co je nove :-) P.S. zas az tolko nekecaju, ale charger sa pri nabijani pyta periodicky baterky nejake veci aby vedel ako silno ma nabijat, a v pripade kritickej situacie (teplota, apod) chager dostane od baterky kriticky message aby s nabijanim prestal apod. S tym kontrollerom v baterke komunikuje aj "host" (Win cez BIOS/ACPI) aby vedel co to je za baterka a kolko este ostava kapacity, aky je momentalny vybijaci prud - z toho sa da vyratat zostavajuci cas atd. Tieto veci odpoveda priamo ten kontroller v baterke.

Hm, popis komunikace toho mikroprocesoru v baterce s kontrollerem v NB asi nesezenu. A jak tak nad tim premyslim, tak i kdyby jo, tak za to usili by to nestalo. Diky za objasneni.
Chova se to jednou tak, podruhe jinak, nevim, ktere slunecni skvrny na to maji vliv.
Jeste jednou dik.

Smart battery specifikacie su tu specs ale to ti nepomoze, sam to predpokladam nezbastlis a zasadne neodporucam amaterske zasahy do baterky, z bezpecnostneho hladiska, akumulatorove clanky pri nevhodnom pouzivani pri tak silnej zatazi ako je v NB radi exploduju. Ono NB nie je nejaky walkman co zere z tuzkovej baterky tak max 0.1A, ale NB si kludne moze cucat z akumulatora spickovo aj 2-3A, a to je trochu ine kafe...

No mam zkusenosti s modelarskymi elektromotory a jejich zasobenim energii z LiIon a naslednym dobijenim. Notebookove proudy jsou proti tomu nic.:-)
Ale z tech explozi obavy mam, to ano. Kdyz nevim, jak to tam komunikuje, tak do toho vrtat nebudu.