Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem do novýho PC Vista+XP půjde?

Ahoj. Potřebuju poradit. Budu kupovat nový počítač a rozhoduju se jaký OS.

INTEL Core 2 Duo E8200 2,66GHz 6MB 1333MHz 775pin BOX, 2GB RAM (uvažuju o 3GB)

Uvažuju o Windows Vista Premium, jen nevím a nerozumím tomu, jestli jít do 32bitové nebo 64bitové verze. Vím, že ta 64bitová verze dokáže využít paměť od těch 3GB výše, takže nevím jestli do ní, nebo by mi stačila 32bitová. Vím taky, že je problém i s těmi ovladači, takže druhý dotaz, bude možné mít na počítači i Win XP 32bit společně s těma Vistama? Počítač využiju pro 2D kreslení a 3D modelování, přehrávání filmů, internet, hry jen ojediněle, snad jen nějaký auta (grafiku vezmu buď HD 2600XT 256MB nebo 3650 256MB)

Taky uvažuju o koupi dvou fyzických disků 200GB, jeden by byl systémový s pragramy a dokumenty a druhý rozdělen na oddíly pro swapování, a pro filmy a fotky, hudbu a jiný věci. Hard Disk by byl Samsung Sata2 7200 ot/min a 16 MB vyrovnávací paměť. WD Raptor 74GB je pro mě drahý.

Tak jestli má někdo zkušenosti, budu rád když mi napíše, jestli je to dobrá volba, to o čem uvažuju, PC rozumím jen okrajově, taktéž rozdělení disků budu muset nastudovat.

Pěkný den všem

Do nového PC už bych dával Visty. Zpočátku jsem měl 3-boot a to Visty 32, Visty 64 a XP. Pak jsem zjistil, že do XP už vůbec nelezu, tak jsem je smazal. Problémy to dělat nebude, prostě instalujte operační systémy v pořadí od nejstaršího po nejnovější a vše bude vpohodě. Ve vašem případě tedy nejdřív XP a potom Visty (samozřejmě si pro každý systém vytvořte oddíl na disku). Jelikož máte 2GB RAM, pak jsou pro vás Visty 64 zbytečné.

64-bitový systém umí s více než 4GB RAM a jelikož máte "jen" 2GB, tak to nemá cenu řešit. Odpadnou vám případné problémy s ovladači(dneska už to taky není tak strašné jako s XP64b) apod. Dva disky mám také, ale při dnešních cenách kupte minimálně 2*320GB.

Když si koupíš vistu třeba 64bit tak dostaneš číslo a to jde použít i na 32bit verzi. Takže stačí v případě potíží sehnat instalační dvd s 32bitovýma verzema, já ti ho klidně smahnu:-). Čili bych bral 64bit verzi, 32bit dvd má doma kdekdo na okopírování:-)

Disky o velikosti 200giga jsou dneska pitomost. Pod 500Giga bych nešel. To swapování je dobrý nápad ale moc tím nezískáš /nepoznáš to/ a pokud budeš mít 4giga ram /což stojí méně než 2giga+disk/ tak to swapování teoreticky můžeš i vypnout.

Rozumné rozdělení by bylo 100-200 giga jako céčko a zbytek na ty filmy a fotky. Dá se top jednoduše udělat už při instalaci Vist.

Samsung bych nebral, western digital s 16 vyrovnávací. Pozor nebrat green edici.

Grafiku rozhodně 3650 a 256 mega je na dnešní hry už málo*, rozhodně bych bral 512mega verzi ten rozdíl není moc velký.

* 256mega by mělo to stačit na rozlišení 1024*768 bez nějakých efektů typu AA, s vyšším rozlišením už jsou hry pomalejší díky malé paměti grafiky, viz tuším test grafik na pctuningu nebo hwmagu.

To rozdělení 100-200 giga jako céčko a zbytek na ty filmy a fotky myslíš jako rozdělit disk na oddíly jo? Původně jsem chtěl dva fyzické disky, no ale rozmyslím si to, jít do 4GB RAM, jednoho většího disku a tedy i Vista 64bit. U Grafiky uvažuju i o HD 3850 256 MB, podle toho jak se vejdu s penězma.
PC ještě nevím, kde nechám sestavit, buď na Czechcomputer nebo na Alza.cz. Na Alza.cz jsou ty ceny komponentů docela nízko nez ma Czechcomputer. Kde bys nechal sestavit PC? Má Alza dobré reference??

Myslím si že kupovat dnes druhý fyzický disk kvůli swapu je nesmysl. Kdybys například renderoval video tak by smysl měl. Ostatně ten disk můžeš kdykoliv dokoupit.

Počítače si už nějakých 12let sestavuju sám:-) živím se tím. Pokud to objednáváš z internetu řídil bych se cenou a nekupoval bych to u nějaké pidifirmy co za rok skončí - což není případ alzy ani czechu:-)

To záleží na tobě:-) Nějaký viditelný rychlostní rozdíl to nepřinese ale pokud chceš windows přeinstalovat můžeš céčko většinou hned smazat.

Já mívám třeba céčko 30giga /pro vistu bych dal aspoň 50/ a programy instaluju na céčko a hry na déčko - tam mám i přesměrovaný adresář s dokumentama a poštu. Plus tam mám filmy a tak podobně.

Pokud by jsi ty hry při každé instalaci nepředělával na D tak je nejmenší rozumná velikost podle mě 100giga.

Pochopitelně každý ti ty velikosti může radit trochu jinak a záleží taky jestli si koupíš velký disk nebo tu 200G co jsi chtěl.

Dřív jsem disky dělil na ještě víc oddílů ale bylo to nepraktické;-)