Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem horuce casti na doske

zdravim, mam tuto dosku:
abit-kv7.jpg
...ked si vsimnete napravo od patice pre procak, su 3 cierne veci omotane medenym drotom-na dotyk su uplne vriace. pridal som tam ventilator aby fukal priamo na ne, no nepomohlo to. je to normalne?

No staráš se o základní desku dobře když sleduješ i teplotu cívek:-) ale trochu tu péči přeháníš- cívkám vyšší teplota nevadí. Ten kondenzátor je bohužel poškozený a je možné že se časem poškodí ještě víc a systém bude nestabilní.

Nejde ale jednoduše říct že se kondenzátor ohřál od té cívky, mohl se zahřát vlastní "prací" při filtrování proudu, časem jak stárl vzrostl jeho sériový odpor a zahříval se ještě víc až se trochu vypoukl. V jednu dobu používalo hodně výrobců nekvalitní levnější kondenzátory - proslulo tím hlavně MSI ale zrovna před týdnem sem viděl takhle nafouklý kondíky na desce od intelu takže to zase takový výjimka není...

odkdy feritovým jádrům nevadí vyšší teplota?
jistě, nezkracuje se jejich životnost, "jen" klesá permeabilita jádra, čili výsledná indukčnost cívky, čili schopnost filtrovat. nejde o řádové změny, jen na stole navržený krám se najednou v zavřené bedně chová trochu jinak.

díky tomu bohužel platí druhý mm_tančíkův odstavec: nejbližší kond se mohl poškodit/přehřát jak sálavým teplem ze sousední cívky, tak špatně filtrovaným proudem s vysokým podílem impulsního rušení, na který není běžný elektrolyt stavěný.

z toho důvodu jsou šikovné chladiče, které mají převis jak chladicích žeber, tak hlavně proudu z ventilátoru nad zastavěným prostorem desky a ofukují i okolní součástky, něco jako Arctic-Cooling Alpine 7 nebo Cooler Master X Dream K640
u tamtoho boardu by měl cívky za procesorem ochlazovat přímo 12cm spodní ventilátor ve zdroji; staré modely s předním nasáváním přes úzké děrování zastíněné napájecími kabely patří vyhodit.

ohmuv zakon plati...

ty jsi ale nepochopil podstatu serioveho odporu (potazmo nahradniho zapojeni) kondenzatoru. Elektrolyticky Al kondenzator je slozen z elektrolytu a zdrsnene zoxidovane Al folie (kapacita je dana plochou, ze?) atd. Urcite vis, ze kapacita je zavisla na teplote, frekvenci atd.

Doporucuji si precist: parametry.pdf

konkretne 3:

Ze všech vyjmenovaných faktorù má kritický vliv teplota, tedy teplota okolí a teplo vznikající
prùtokem støídavé sloky proudu (zvlnìní) kondenzátorem.
Doba ivota kondenzátorù je udávána pro maximální dovolené zatíení, tedy pro maximální dovolenou teplotu a maximální dovolenou
støídavou sloku proudu (zvlnìní).

a 3.1...

Protoe funkce elektrolytických kondenzátorù je zaloena na elektrochemickém dìji, vzrùstající teplota urychluje chemické reakce, zvyšuje se produkce plynù uvnitø kondenzátoru a v dùsledku toho se sniuje kapacita a zvyšuje tg a sériový odpor RS.