Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno velkost RAM v Debiane Etch 64bit

Dobry den.

Mam debian etch 64 bitovy a mam v nom 4 GB RAM. Je normalne ze ked si dam povedzme phpsysinfo tak tam je zobrazene len 3.86 GB?

Pritom napriklad v "top" mi zobrazuje

Mem:   4049524k total

Tak si myslim ze by to malo byt OK. Ak by som tam chcel pridat dalsich 4 GB ten debian to vezme? Lebo niekde som raz cital ze treba niekde nastavit bigmem alebo nieco podobne aby to zozralo viac ako 4 GB.

vopred vdaka za pomoc

No, vyriesene to nemas, lebo 4GB RAM je fakt celych 4GB a nie 3.85GB (velkost RAM sa rata v "pocitacovych" GB = 1024*1024*1024, kvoli adresovaniu). Ale predpokladam ze tych 0.15GB si bere na nieco bud ten debian, alebo je ten kusok kvoli niecomu rezervovany (legacy alebo SMI adresne oblasti rezervovane BIOSom zakl.dosky apod).

Ale aj ked ti tej RAM trochu chyba, neries to, ak vsetko funguje. Riesit to IMHO ani nejde.
P.S. vseobecne 8GB by u 64bit OS malo fungovat bezproblemov (ak ti 8GB zvladne tvoj hardware - CPU a doska)).

Ale ved mam vyriesene ... to ze to nie je uplne presne ma az tak netankuje, mna len zaujimalo, ze ked tam pichnem dalsie 4 GB aby mi to tu RAM zobralo, lebo som sa bal, ze to je ako pri 32 bitovom, ze vezme len 3.2GB a potom uz nic. A pokial tam bude svietit aspon 7.5GB bude to super :)