Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr vhodného AP do bytu

Vážení, rád bych Vás požádal o radu.
Řeším problém jak připojit 3 lidi v jednom bytě na kabelovku (UPC).Vzhledem k tomu že jeden je "velký stahovač" a chce permanentně sedět na torentech, bude tím omezovat zbylé 2 jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska omezení sdíleného datového toku.
Z toho plynou požadavky na AP:
1.Měl by v sobě mít firewall (toto většinou není žádný problém).
2.Měl by umět oddělit jednotlivé uživatele od sebe tak, aby si vzájemně "nelezli do zelí" a nezavirovávali počítače.
3.Měl by umět omezit datový tok pro jednotlivé uživatele (Bandwidth management).

Mám pro tyto účely vyhlídlý Asus WL-500gP, nicméně nejsem si jistý jestli splňuje body 2 a 3. Pokud by existovala levnější varianta (třeba ne WIFI), tak bych se tomu taky nebránil, pokud splní požadavky výše.
Ještě k typu připojení: předpokládám 2Mb/256kb
2 uživatelé budou většinou využívat jen HTTP a občas VOIP přes Skype, třetí HTTP + DATA, viz výše.
Předem děkuji za odpovědi.

2. není problém, stačí standardní zabezpečení každého počítače firewall, antivir, to je alfa a omegou, pak stačí hlídat aktivitu lokální sítě, pro případ, že by se některý z počítačů nakazil.....
3. WL-500gP.pdf - strana 19, řízení trafiku je velmi primitivní po portech, nevšiml jsem si, že by se tam dával rozsah portů k omezení, omezit uživatele s torrentem tak může být jen částečná (torrenty používají velký rozsah portů), spíš bych to řešil domluvou a nasazením omezení u uživatele, třeba utorrent má plánovácí omezovač po hodinách na celý týden

v nastavení je taky na výběr upřednostňování služeb VOIP a jestli se nemýlím i HTTP

snad pomůže i toto forum: index.php

ad2) Souhlas, nicméně to vyžaduje určitou disciplínu od všech uživatelů, která tady není a ostaní by pykali za nezodpovědnost jednoho, který je zavirovaný už teď.
ad3) Problém bude hlavně v Uploadu a omezení podle portů bude nedostatečné.
Vycházejme z toho že jakákoliv domluva není možná. Jsou prostě lidi kteří si vždy budou dělat co se jim zlíbí a neberou ohled co se děje kolem.

3) pak bys to musel routovat přes počítač s traffic shaperem, což je nákladnější řešení.... ta domluva je nejlevnější, tři lidi na 256 kbit uploadu bude často za trest s tím pracovat, torrenty to počtem aktivních vláken vytíží jako nic, uvidíš

Asus Wl-500gP je velmi dobrá volba, s alternativním firmwarem (X-WRT) umožňuje všechny tři možnosti (č.2 pomocí VLAN, č. 3 pomocí shaperu - obojí se dá naklikat)

X-WRT samotný je "klikací" firmware, navíc je daleko stabilnější než originální a konečně obsahuje podporu balíčkovacího systému, a tedy není problém doinstalovat širokou škálu aplikací.

Podotýkám ovšem, že rozhchození výše zmíněného není otázka několika minut, nicméně to zase není extrémně náročný problém a samozřejmě se lze kdykoliv vrátit k původnímu firmwaru.

O existenci X-WRT vím, jen neznám jeho možnosti. Ovládání je podobné jako přes EZSetup? Jdem mi o to jestli vše výše zmíněné lze "naklikat", nebo je třeba i něco "mastit" přes příkazovou řádku atd...
Bylo by možné dát sem třeba nějaký printscreen toho shaperu pro představu?
Případně i ostatní nastavení X-WRT?
Děkuji.