Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozšíření wifi sítě po domě (wireless wan vs. repeater)

Dobrý den, mám VDSL modem Asus, který mi bezpečně pokryje jednu budovu. Doteď jsem měl router Tenda W309, který byl k VDSL modemu připojen bezdrátově přes "wireless wan". Router odešel a pořídil jsem nový - Asus RT-N12. Ten mi nepokryl požadovanou oblast navíc měl tendence vypadát. Vrátil jsem jej a s důvěrou v prodejce koupil Edimax BR-6428nC, který podporuje režim repeateru. Naivně jsem jej zapojil a ejhle - dosahuji přes wifi zhruba 1/20 rychlosti. Primární VDSL funguje rychlostí cca 24Mbps. Stolní PC připojený přes LAN jede rychlostí cca. 21Mbps (což tak bylo i v případě Tendy). Telefon, který se od routeru nachází zhruba půl metru ale jede rychlostí maximálně 1Mbps. Upload je na všech zařízeních zhruba stejný, ping také. Mám pravdu, když si myslím, že za to může právě onen režim regenerativního zesilovače? Že kdybych pořídil router, který by měl podporu wireless wan, bude vše jako v případě Tendy? Rychlost jsem u Tendy naposledy měřil až na konci dosahu wifi (s 7dbi anténami mi pokryla celou zahradu) a tam jsem dosahoval rychlosti cca. 8Mbps, pravděpodobně bych tedy s Tendou naměřil na místě, kde mám telefon rychlost alespoň 18-20Mbps.

Díky za každý tip

repeater je časem nespolehlivý krám. pokud ti tu síť neruší nikdo jiný, může to spojení vydržet. ale i tak počítej s tím, že repeater degeneruje rychlost na polovinu.

píšeš o pokrývání budov, z toho není jasné, jestli nelze protáhnout drát a teprve na nepokrytém území zapojit ap / router v režimu ap. pak nebudeš mít žádnou ztrátu rychlosti. a pokud ten vytažený lan kabel zakončíš routerem (=switchem), nebudeš mít ani problém s nárůstem pingu.

tenda je sračka, ty odcházejí samy, to ti musel prodat nějaký idiot. (ty to vědět nemusíš, ale obchodník z tebe nemá dělat blba)

Bohužel to nejde protáhnout kabelem, jinak bych to tak udělal. Co se síťě týče, tak se v tom moc nevyznám, ale vždycky jsem to tak nějak zprovoznil, že to vyhovovalo a splňovalo požadavky. Co bys tedy doporučil za značku? TP Link? Ta Tenda tehdy stála pár kaček, takže jsem tak nějak počítal s tím, že vydrží max. tu záruku.

tplink považuju za snesitelný lowend. když kupuju nějaký router pro známé a je skladem, beru ho.
(teď byl skladem jen asus a má to horší pokrytí než původní géčkový model)

jako správný lowend má míň režimů, běžně nemají funkci repeater nebo client, to mají typicky trojkové verze, třeba wr743n, preferuju dvouanténový wr843n.
hm, taky neuvádí repeater, až wa801n

cenově zajímavější je sice mikrotik rb941, ale nastavení je extrémně nezvyklé. a v případě jeho integrované anténky si nejsem jistý citlivostí - když nemůžeš táhnout kabel a chceš cosi repeaterovat mezi budovami, vzdálenosti a tloušťky zdí jsou přitom tajné.