Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kontrola otáček větráků

Zdravím, mám problém s kontrolou otáček větráku napojeného na základní desku přes 3 pinový konektor. Na desce mám připojený větrák z procesoru a jeden zadní z case. V biosu vidím oba dva, ale nastavit jde pouze ten z procesoru a když chci změnit nastavení toho z case, tak nemůžu potvrdit změny a větrák jede pořád na 1200 otáček. Základni deska má funkci FanXpert, ale na tu reaguje pouze procesorový větrák. Je to 120mm větrák který přišel už nainstalovaný v bedně Zalman Z1 Neo. Nevíte někdo co s tím? Dále mám vepředu dva 120mm větráky na koncovku molex, ty přišly taky z bednou. Vím že softwarově kontrolovat nejdou, protože nejsou zapojene přes základní desku a nenašel jsem na nich možnost manuálního přepnutí otáček, víte o nějakém zařízení kterým to jde kontrolovat?

Mám základní desku ASUS H110M-R
Verze biosu je UEFI BIOS v. 3401

Předem děkuji za odpověd

Nedokážu si představit procesorový větrák, který přišel nainstalovaný, ta deska má snad konektory pro připojení 4-pin ventilátorů. To teda přišlo zčásti složené nebo sis to kutil sám doma? Stačí, když větráky v case větrají, nemusíš je nijak kontrolovat.

Promiň za špatné vyjádření. Na procesoru je chladič který se skládá z kovové části a větráku, ten jsem myslel. Na desce je konektor se 4 piny, z větráku vede kablík a ten má piny jenom 3, může být problém v tom? Skládal jsem si to sám, akorát v té bedně byli přibalené 3 větráky.