Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno IPV4 počítání subnetu

Zdravím všechny,

při počítání subnetů jsem narazil na věc které moc dobře nerozumím v řadě IP adres:135.178.152.0/23
.....se najednou vyskytlo tohle(viz příloha):
1) nerozumím proč je ve čtvrtém oktetu 128
2) chtěl bych vědět jak se obecně počítá posun ve třetím oktetu (v tomto případě vdy o 2, ale viděl jsem třeba i o 4)
3)jak se počítají směrovače, viz poslední 4 položky v tabulce (viz příloha)
Předem vřelé díky za každou pomoc :)

1)
32 - 25 = 7
2^7 = 128

Celý subnet má teda (včetně adresy sítě a broadcastu) 128 adres.

2)
32 - 23 = 9
Jeden oktet má ale jenom 8 bitů (proto se taky jmenuje oktet), takže zbývající bit se musí "půjčit" z dalšího oktetu.

Obecně: Napiš si ty adresy binárně a hned ti to bude jasnější.

3) Na co přesně se ptáš?

Ok uznávám že je to blbost, pak už mě teda napadá jen postup v analogii s předchozíma a to: potřebuji 4 sítě pro 2 PC+sítová adresa,broadcast, což je 2 na druhou, mocninu odečtu od 32 a to mi dá 30, to dává smysl ne? :-D

Máš masku 32 bitů.
Potřebuješ 4 IP adresy: ID sítě, PC, PC a broadcast.
4IP adresy v binárním zápise jsou 2 bity. Proto 2^2, a proto je maska minus 2 bity, tj 32 - 2 = 30 bitů.

Chápala?

Pro síť s řekněme 32 PC potřebuješ minimálně 34 adres, tj síť /27 (2^5) je málo, musíš volit síť /26.

1. Lebo je tam /25 a to je 128, tak ako je /26 192, /27 224...atd, cize 128, 64, 32, 16...ip adries v subnete (prva a posledna su nepouzitelne pre pc).
2. Takisto ako sa pocita v inych oktetoch /24 255, /23 254 (1,2,4,8,16...)
3. Smerovac je obecny preklad routra, tam sa nic nepocita. Ak si sa pytal na posledne 4 stlpce v tabulke je to jednoduche. V kazdom subnete ti scucne 2 ip samotny subnet, cize prva ip je nazov subnetu, posledna ip je broadcaast subnetu. Ak mas /24 subnet mas k dispozicii 256 IP (0-255). 0 je subnet, 255 je broadcast, pre pc mas 254 volnych IP (1-254).

Jo to mám:-D do F šlo všecko v pohodě, C mě to zas celý domotalo s tím 4 oktetem (to co je zatím maska,maska sítě ve tvaru.. první PC,poslední PC a broadcast, to je mi jasné), taky mě trochu mate že C v původním zadání je 135.178.159.0 /26 s rozsahem 41 PC a v druhým 181.93.87.128 /26