Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zivotnost HDD

Mam doma v NAS (v RAID 1) dva Hitachi Deskstar 2TB 3.5" SATA-II Hard Drive, ktore maju uz vyse 6 rokov. NAS ide nonstop, ale nevyuziva sa nejak casto, povedal by som ze priemerne urcite menej ako hodinu denne. Tak ma napadlo, ci by nebolo lepsie tieto HDD vymenit za nieco nove, predsa len uz maju 6 rokov. Alebo sa nemam obavat moznych problemov a mam este cas (kapacitne mi zatial v pohode stacia)?

NAS ide nonstop, ale disky sa rozbiehajú len vtedy, keď sa z nich číta, alebo zapisuje. A platí, že technické zariadenia majú vysokú chybovosť hlavne na zaciatku používania, potom chybovosť klesne a až ku koncu životnosti opäť stúpa. Toľko štatistika. Ja by som ich nemenil čo urobíš ty je tvoja vec.
Ak máš strach zo straty dát, tak existujú iné prostriedky (zálohovanie, zrkadlenie diskov).

Štatisticky aj vedecky je dokázané, že ak sa naposrali ložiská v lehote do troch rokov, tak ťa fyzicky prežijú (morálne skôr) bo do tej doby príde nová technológia ukladania dát vyvinutá boľševikmi v KĽDR, a ak nie tam, potom v CCCP.