Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC píská, všechno padá

Dobré odpoledne,

chci se zeptat zkušených. Bratr si koupil PC z druhé ruky. Počítač vydává nepříjemný pískající ultrazvuk, nejspíš je to umírající zdroj, odhaduji. Za další mu padají aplikace - hlavně prohlížeče, stačí spustit video. Padají i hry na plochu. BSOD není vyjímkou.

Memtest běžel 2 hodiny, nenalezl chybu, grafická karta též otestována a v pořádku. Může působit zdroj tyto potíže, ala padání appek? Pískání je kolísavé, bez závislosti na teplotě, viry v PC nejsou (projeto vč. Combofix).

Systém = ???
Konfigurace PC = ???
MemTest se doporučuje nechat běžet na více průchodů, ideálně přes noc. Nesmí se objevit ani jedna chyba.

Systém instaloval kdo? Nezapomněl na instalaci správných ovladačů (z webů výrobců HW) ve správném pořadí (jako první ovladač čipsetu)?

Na průzkum BSOD použij NirSoft BlueScreenView, zajímej se o sloupec "Caused by driver" (=možný pachatel). Ovšem pokud budou BSOD různé, může jít o zdroj, případně jiný HW. Další indicie HW příčiny závady (tedy včetně zdroje) je nepřítomnost chyb v Prohlížeči událostí z doby pádů.

Zdroj jako příčinu pádů vyloučíš či potvrdíš jeho výměnou.

Moze piskat aj na zakl.doske nejaky menic, alebo grafika, alebo aj zdroj samozrejme. Cokolvek z toho moze sposobovat aj potize.

Najprv by som tal ale skusil cisty Windows a spravne ovladace, alebo aspon live linux nabootovat, ci bude padat aj ten.