Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ram 1600Mhz běží pouze 1333Mhz

Čau,
nevim co s tym. Když chci, aby mi ramky DDR3 běžely 1600Mhz, což by měly, musím nastavit v biosu X.M.P. profil. Jenže problém je v tom, že s tímhle profilem se mi zvýší watáž procesoru a s tím i teploty. Navíc procesor v turbo mode se pak chová tak, že běží všechny vlákna na 4.4Ghz, což právě úplně zbytečně zvyšuje teplotu. Nevěděl sem čím to je, tak sem vyndal baterku z desky, a pak to bylo ok, ale jak sem zapnul XMP, tak to zas začalo na CPU topit.

Základní desku mám GA-Z97X-Gaming 3
ramky Corsair 8GB DDR3 1600MHz CL10 Vengeance Low Profile

Díky moc!

Neovlivnilo to CPU, akurat asi je schopny rychlejsie pracovat ked ho menej brzdi ram a tym padom aj bude sa viac hriat ked z neho mackas maximum nejakymi benchmarkami.
Mozes si predsa skontrolovat v CPU-Z ze kolko je napatie CPU a frekvencie. 4,4GHz turbo je spravne pre ten CPU. Mozes si pripadne aj pozriet napatie RAM, ci tam BIOS s XMP nenastavil nejaku haluz. Mozes si aj dat bios na defaults, a nastavit si RAM frekvenciu rucne, ne cez XMP, napatie RAM nechat na 1,5V, ak to je v SPD tak uvedene u tej RAM pre 1600, viz CPU-Z zalozka SPD.

Zkusim to nastavit ručně, ale turbo nemá jet 4.4ghz všechny jádra najednou. A takový navýšení spotřeby a teploty je prostě špatně, asi to nastaví i jiný Vcore. To mám obrovskej Noctua chladič a bez šance to udržet pod 74 během renderingu, to lítá i k devadesáti. V defaultu to nedoleze ani k 70i.
díky za rady

Turbo ma jet 4,4ghz vsechny jadra najednou.
Ked to bude prekracovat TDP tak to CPU znizi po nejakom case (napr. pol minuty) na TDP.
(btw. aktualnu spotrebu vidis napr. v realtemp alebo coretemp ci ktory to vypisoval. Mozno aj v CPU-Z. Kratkodobo to moze ist nad TDP, tusim ma intel definovany prvy dlhsi limit na 1,25*TDP, kratkodobo moze ist aj vyssie).

Neni.

1,25*TDP plati zhruba pol minuty (dlzka sa da trochu konfigurovat), potom to reguluje na TDP (TDP je dlhodoby limit, je to pre design chladica).

Inac mal by tam urobit nejaky standardny CPU benhcmark ktoru nepouziva moc RAM, a potom uvidi ze jak sa zmeni (ten by sa moc menit nemal). Ten jeho rendering pouziva excessivne RAM a teda zavisi od rychlosti RAM, ked zvysi o 30% RAM tak sa mu moze aj o 30% zrychlit vypocet a stupnut spotreba, neni to az tak divne. Ale nech si skontroluje aj napatie ram. ...a aj frekvencie zbernic, FSB vypisuje aj CPU-Z