Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Antivir na archaický notebook

Vnučce (9 let) jsem dal starý nevyužívaný notebook ASUS A6JC (10-11 let starý). Win XP Home s 1GB RAM, https://www.czc.cz/asus-a6jc-q003_2/36385/produkt. Udělal jsem čistou instalaci XPSP3, dal jí tam Skype a Firefox 52 esr s domovskou stránkou Déčko. Více nepotřebuje.
Kompletní update systému z WSUS offline, včetně toho posledního wannacry KB. Skrytá bitová záloha na druhé partišně.

Jeden univerzální účet (všechna práva), když něco rozhodí, obnovím céčko z mirroru.

Má vůbec smysl takovou šunku zatěžovat antivirem? Warezit určitě nebude, mail nemá/nepotřebuje.
Pokud ano, co nenáročného na zdroje tam vrazit? Spíše se ale přikláním k tomu, že systém zabezpečovat nebudu. XP parodie firewallu zapnutá je, nic výkonnějšího tam také nemíním cpát.

XP od SP2 ma slusny FW.
Navyse je to PC zrejme za routrom s NAT (nic nevyziadane sa tam nedostane)
Viry sa tam dostanu asi len z USB stickov, alebo ked nieco stiahne a spusti rucne z internetu. Alebo cez IE, nepouzivat IE. Antivir tam podla mna netreba, pripadne to obcas prejdi eset online scannerom apod.

1gb ram: tam se ani žádný antivir nevleze.
přitom pro newarezáky je to k ničemu, běžný franta se potká maximálně s adwarem, na to stačí občasná kontrola adwcleanerem.

kompletní update všech zbytečných a navzájem konfliktních záplat je špatně, v xp to výrazně zpomaluje start windows a přitom nemají praktický smysl.
nutná je jen záplata služby server (tuším ms12-054) a teď ta březnová smbv1.
labužníci mohou i potenciální špeky jako zranitelnost rdp. ale kromě kategorie "remote code execution" jsou ostatní záplaty jen odpad.

On ten NB byl přes deset let (od podzimu 2006) bez přeinstalace :)

Z CD jsem nahodil recovery, naneštěstí jen v SP2 verzi. Následně se klasické winupdate nechytlo ani náhodou (MSIE 6) a nechtělo se mi párat se samostatnou instalací SP3 a následným hledáním, prostě jsem na to pohnal WSUS offline (9.21, poslední, co "umí" XP) + tu "wannacry" záplatu, restart a hotovo.

Pocitově je NB (oproti stavu předtím, kdy se pohyboval u různých lidí) velmi svižný a vnučce na Skype a Déčko bude dostačovat až až.