Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vzdušná optika

Dobrý večer,v našej obci ťahajú po stlpoch el.vedenia nejaké káble,po info som zistil že ide o optiku....tv,internet.Na nete som zistil že vraj existuje aj nejaká vzdušná optika,vie niekto o čo ide mám na mysli výhody a nevýhody.Optika ak sa nemýlim sa káble zakopú do zeme o vzdušnej optike počujem prvý krát.

Za prvé legislativa EU zakazuje tahat nove datove vedenia vzduchom. Takze tahanie po stlpoch urcite legalne nie je. Ale bohuzial takto sa to robi u nas.
Vzdusna optika je marketingovy pojem a ide o wifi spoje, ktoré sa kapacitne blizia k optickym prenosom, cize k 1Gb/s.

Nejde o marketingový trik. Zrovna u tebe bych tu neznalost nečekal. Jedná se o FSO (Free Space Optics) pojítka. Na krátké vzdálenosti (nízké stovky metrů - záleží na ceně, velikosti a možnosti ukotvení, nejdražší kusy umí i kilometry) jsou schopné s latancí rovnající se klasické optice přenášet Full duplex dneska už i 10Gb.

Nejznámější český vynález je legendární Ronja - Tady či Tady
Nejnověji jsem zaznamenal Open Source projekt Koruza - Tady

Pochopitelně existuje řada komerčních produktů, například LightPointe.

Cena je srovnatelná s podobně kapacitními technologiemi v radiovém spektru - Koruza je kompletní spoj kolem 50 tisíc, komerční zařízení začínají na několika stovkách tisíc, nejdrazší kousky s velkými vzdálenostmi a rychlostmi pak se pohybují ještě o dost výše.

Priznam sa, ze opticke pojitka som uplne opomenul a to z toho dovodu, ze niekolko nasich ISP nazyvaju vzdusnou optikou "obycajne" wifi spoje (Konfer, Satro) a opticke pojitka sa v praxi nie velmi vyuzivaju vzhladom na ich problemy pri zhorsenom pocasi.
Ronju som kedysi velmi chcel, kamos mi ju vyrabal, ale neskor stratila svoj vyznam vzhladom na klesajuce ceny ostatneho hw.
Predpokladam, ze pod pojom vzdusna optika bolo skor myslene, co som spominal a nie opticke pojitka, ktore som ja teda uz peknych par rokov nikde nevidel.

To zalezi od technologie, malokto pouziva FTTH (u nas asi len Orange), takze pravdepodobne k tebe povedie uz zo stlpu metalika (cize zakoncenie zasuvkou a ty si das normalny router).
Neviem, ci by som sa k takemuto ISP, ale pripojil. Uz dnes je to defacto zakazane Telekomunikacnym uradom viest taketo vedenia, je kludne mozne, ze raz sa do toho niekto obuje a vsetko toto bude musiet ist z tych stlpov dole.
Samozrejme na rozkopanie dediny a polozenie optiky do zeme nema dnes skoro nikto prachy, takze takto sa to robi bezne.
Ale realna je aj situacia, ze nasrana konkuencia posle teply bonz na TU a ISP dostane pokutu, mozno dokonca aj nariadenie zvesit to dole.

No, a přitom současné dotační období EU má prioritu v komunikacích. Takže, podle mého názoru, místo cpaní peněz to chřtánu operátorům na 999G sítě, si měl stát dát závazek "optika do každého domu". Tíme nemyslím internet, ale čistě neutrální přepravní sít (jako třeba telefonní vedení, které u nás ale bohužel obhospodařuje telecom a né stát) svedenou do uzlů s možností připojení na dálkové poskytovatele konektivity, kde by mohli poskytovatelé umístit svá zařízení (switche, routry) a poskytovat své služby - vedení by si pronajímal buď zákazník nebo poskytovatel, který mu na něm poskytuje služby.

Výsledkem by byla větší konkurence, mnohem vyšší propusnosti pro například televizní vysílání a VOD (už ne jen na jednu televizi, fakt filozofie na hovno) a faktické zmizení lokálnách vzdušných spojů. Jenže na takovouhle vizi tu nemáme politickou reprezentaci.