Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno čipset A320 taktovani

pise se ze chipsety A320 nejdou taktovat. Je tim mysleno jen s biosu, softwarove jdou?
A taky u "msi-a320m-pro-vd-s-d4842645.htm je napsano DDR4 3200MHz (OC). " To znamena ze ted uz jdou taktovat?

BIOS je tiez software.
Ked niekto pise ze nejdou, tak to znamena ze nejdou. Nejdou znamena ze nijak. (ale neoveroval som ze ci ten co ti v dotaze "pise", ci ma pravdu)

(a to OC u RAM znamena ze to chipset nepodporuje, ale da sa to v biose nastavit, keby sa chcel niekto hrat. Fungovat to s viac jak jednym jednorankovym modulom nebude)

Ja mam starou desku pro AM2. A v biosu sem nikdy nemel volbu menit nasobic, jen fsb a napeti na ram. Ale v rightmark cpu clock menim takt a napeti procesoru.

a to OC u RAM znamena ze to chipset nepodporuje, ale da sa to v biose nastavit

deska muze podporovat taktovani i kdyz cipset ne?

To neni "taktovani", to je proste jedno nastavenie.
Stejne tak u tej tvojej AM2 dosky je zmena FSB proste nejake nastavenie, a volaj to "taktovani" ked chces. To iste robi ten program.
(alebo ak mas odomknuty CPU nasobic, tak sa da menit CPU nasobic preto lebo je odomknuty CPU nasobic, a ne preto ze ci to nejaka "doska podporuje". Ked to neni v biose tak sa da menit inac, preto lebo je odomknuty CPU, a pre nic ine)

Ano mam odemceny nasobic. Tak staci aby mel CPU odemceny nasobic a i na desce ktera nepodporuje pretaktovani (na kazdy desce?) muzu nastavit nasobic a napeti na CPU?
Ty beres jako taktovani když se da na desce nastavit frekvence a napeti na vic vecech? (Jestli ne tak nevim co taktovani je)
V obchode u cipsetu ktery nepodporuje pretaktovani je napsano OC (treba jako u ty ramky). OC neznamena (overclocking) pretaktovani?

J

Neexistuje pojem "taktovani chipsetu". Taktovani znamena zvysenie nejakej frekvencie nejakeho clock signalu, clock signalov je v PC vela, ale ani jeden sa nevola chipset. Niektore sa daju menit niektore nie, zavisi od vyrobcu dosky.

OC je u RAM psano vtedy ked sa da v biose frekvencia RAM clocku rucne zvysit nad hodnotu ktoru oficialne odporuca alebo podporuje vyrobca memory controllera (v tomto pripade vyrobca CPU).
Chipset nema nic s taktovanim.
Doska moze umoznovat menit nejake frekvencie ale nemusi.
Nastavenie nasobica CPU zavisi len od CPU (odomknuty alebo ne), doska to moze mat v biose, nemusi.
Nechapem odkial beres napisy "chipset neumoznuje taktovani" a ani ze co tym dotycny pisatel myslel. Ked tym myslel ze chipset neumoznuje menit cosi, tak to cosi neumoznuje menit nikde.

P.S. BIOS dosky moze zamknut nejake registre tak ze po POST (v OS) sa nebude dat menit clock nicoho. To zavisi od BIOSu a trebars aj od toho ze vyrobca chipsetu to moze vyzadovat po vyrobcovi dosky, aby sa predavali tie "vyssie" chipsety ktore inac nemaju ziaden vyznam, len su 2x drahsie.