Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Huawei P10 vs. Xiaomi Redmi 4X

V poslední době mě zaujaly Huawei P10 a Xiaomi Redmi 4X jako jedni z mála použitelných mobilů poslední doby, které celkem dobře padnou do ruky a dají se ovládat i jednou rukou. Když jsem minulý týden natrefil na akci Huawei P10 z české distribuce za 12.000 Kč, tak jsem jej chtěl hned objednat, ale pak jsem náhodou zašel do obchodu, kde byly oba telefony k dispozici na vyzkoušení a Redmi 4X mi padne do ruky lépe a je 3x levnější. Huawei P10 má ovšem perfektní fotoaparát, ale nějak mi tam chybí ten správný wow efekt, abych si jej objednal.

Má tady někdo osobní zkušenost s Huawei P10 a/nebo s Xiaomi Redmi 4X a dokázal mi napsat svůj názor, proč ano a proč ne daný telefon? Nyní mám Redmi 2E, takže zkušenosti s Xiaomi telefonem mám a minule jsem švagrové oživoval Honor 8 po zpackané aktualizaci na Android 7, takže trochu znám i Honor/Huawei.

Redmi 4X mám už asi dva měsíce a za ty prachy zatím samá superlativa. Osobně nejsu zvlášť náročnej uživatel, měním mobil obvykle po dvou letech a v ceně pokud možno do pěti litrů, takže Redmi 4X v té ceně asi nejlepší volba, tedy podle parametrů. Jestli chcípne displej, dle Tačůdovy statistiky, to ukáže čas.
Tedy hodnocení:
- opravdu hladký sklo na displeji, prsty se po něm šmrdlá velice lehce
- 3GB RAM, bez záseků, odezvy systému vynikající
- baterka vydrží opravdu hodně, není problém trápit mobil celej den a večer ještě není vybitá
- výkon procesoru mě moc nezajímá, nehraju žádný náročný hry, abych to ocenil
- kovový tělo, vzadu čtečka prstů
- hlasitost při telefonování výborná
- 32 GB paměti za tuto cenu je nadstandardní kapacita, lze rozšířit SD kartou. Nevýhoda - buď microSD, nebo dual SIM, slot je sdílený.
Pro moje potřeby paměť stačí, fotky stejně ukládám na kartu (kdyby mobil chcípnul, kartu vyndám, fotky zůstanou).
- foťák průměr, na úrovni levnýho kompaktu. Ovšem opět v kontextu ceny je to solidní. Kvalitu fotek porovnej v recenzích, IMHO to ujde.
- má senzorový tlačítka POD displejem, ne na displeji, což byl jedním z důvodů, proč Xiaomi.

- drobná záležitost, která může, ale nemusí vadit - čtečku ostisku prstů nelze vypnout, reaguje na každej dotyk, takže i když není nastaven žádný otisk, stejne reaguje a třeba při vkládání do kapsy rozsvítí displej, když na čtečku nechtěně šáhneš. Na druhou stranu se to dá i využít, kdy při úchopu mobilu aktivuješ displej přes čtečku a nemusíš mačkat boční odemykací tlačítko.

Mám z Redmi 4X podobný pocit a i fotky, které jsem zatím viděl, mi přijdou mnohem lepší než ze současného Redmi 2E. Celkově mám dojem, že Redmi 4X má 1.5-2x větší cenu než za jakou se prodává. Navíc mě jeho koupě nijak nepálí, až "umře" Redmi 2E, tak si mohu kdekoliv koupit Redmi 4X za částku, kterou mám běžně v peněžence, pokud se do té doby neobjeví lepší kandidát. Spíše se mi jedná o ten Huawei P10, kde se musím rozhodnout do zítra, jestli se za danou cenu oplatí do něj jít nebo se na to vykašlat. Kdysi jsem tak koupil Note 2 za 9.000 Kč, když běžně stál 15.000 - 16.000 Kč a nelitoval jsem (MasterPass akce), ovšem tady ta sleva není až tak výrazná.

Tak P10 má čtečku - aktivní plochu pod displejem, která funguje jako ovládací tlačítka - dotyk = zpět, dlouhý dotyk = Home, tažení do strany = spuštěné programy. Také dost šikovná features a čtečka na přední straně je velmi praktická při ovládání druhou rukou, ovšem nepraktická při ovládání jednou rukou.

Xiaomi Redmi 4X jsem koupil před nějakou dobou dceři. Když jsem si s ním zkoušel, neodolal jsem a zavčas jsem si koupil jeden pro sebe, než jej nahradí Redmi 5X s menší baterkou.
Zatím si nemůžu stěžovat. Za 3,5k je to bombový mobil. Já jej nepoužívám jako foťák (na to mám opravdový foťák), ale hlavně jako navigaci a pracovní nástroj (OpenVPN, remote desktop, ...). 3GB RAM stačí s velkou rezervou na cokoliv, Android 7 bude za chvilku (pokud někdo spěchá, může si dát současnou prerelease verzi). Root je taky bezproblémový - požádáš o odemknutí bootloaderu a pak jen TWRP a přes něj doinstaluješ SuperSU (ano, potřebuju root kvůli OpenVPN do práce).
Baterka 4100 vydrží celý den hraní si s telefonem a ještě zbude rezerva. Je to obdobné jako Lenovo Vibe, které jsem měl před tím.
Za mne můžu Xiaomi jen doporučit. Na 2 roky to vydrží a pak, pokud bude třeba pořídím něco obdobného.

Ve srovnání X4 vs P9 (P10):
menší displej - 5" vs 5,2" (za mne výhoda, protože menší rozměry)
menší rozlišení displeje (na 5" někdo potřebuje full HD?)
větší baterie

Je to plasťák, ale já nepotřebuju mobil jako šperk, potřebuju dobrý pracovní nástroj.

Protože na rozdíl od předchozích aktualizací byla ve dvou souborech a často se stávalo, že se korektně nahrál jenom jeden a ten druhý ne. Tím pádem sice aktualizace částečně proběhla, ale v telefonu chybělo dost systémových aplikací, např. budík, kalkulačka pod., lagoval a nefungovaly některé důležité funce, např. BT, což byl i případ, který jsem řešil. Jelikož jsem danou aktualizaci povolil, dostal jsem za úkol jej opravit a nebylo to až tak triviální. Bylo mi doporučeno jej vyresetovat, ale pak nešla ani klávesnice a bez ní se nešlo ani přihlásit na Google Play a nějakou si stáhnout. Naštěstí se mi do něj povedlo dostat chybějící část aktualizace a po jejím nahrání se hned nabídla další aktualizace, která již proběhla normálně. Při zálohování mobilu před opravou jsem zjistil, že nějaký soubor ze složky Huawei Update nebo tak nějak, se nedá zkopírovat, protože je vadný, což asi byla pravá příčina nezdařené aktualizace.

Ze strany Huawei mi to přijde jako dost neprofesionální, že před takovým kritickým zásahem do OS mobilu si ani nezkontroluje kontrolní sumy aktualizačních souboru a také před tím nevyzve uživatele k zálohování telefonu. Třeba taková Nubia Z11 Mini S upozorňuje před každou větší aktualizaci, takže i když na to člověk náhodu zapomene nebo si neuvědomí, že by bylo dobré nejdříve telefon zazálohovat, tak mu to připomene.

Tak to se mohu vsadit, že nedoporučuje, minimálně Honor 8 před aktualizací na Android 7 nepsal nic! A když jsem hledal způsob, jak daný problém řešit, tak jsem na různých fórech našel hromadu podobných nešťastníků: https://www.google.cz/search?source=hp&q=NRD90M+test-keys&oq=NRD90M+test-keys&gs_l=psy-ab.3..0l4.1344.1344.0.2775.1.1.0.0.0.0.123.123.0j1.1.0....0...1.1.64.psy-ab..0.1.120....0.-4UTUdsiBxA