Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nové GPU+MONITOR DO 20000Kč

Dobrý den, potřeboval bych prosím poradit ... chci kupovat novou grafickou kartu a k tomu monitor .. jenže rozpočet na grafiku + monitor mám 20 000 Kč. A nejsem si jistý co přesně vzít :(.

Moje aktuální sestava:
CPU: RYZEN R5 1600
GPU: ASUS Radeon RX 470 ROG STRIX 4GB GAMING
MB: GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3
RAM: Kingston HyperX Savage Black 2x8GB DDR4 3000Mhz
PSU: Seasonic S12II-520 520W
CASE: Zalman Z11 Neo
OS: WIN10 Pro 64-bit
MONITOR: Fujitsu E22T-7

Mám už takový pocit jak kdyby ta grafika už nedostačovala .. že by to chtělo lepší grafiku .. a tam jde právě o to že když vezmu nějakou lepší od AMD do toho rozpočtu tak bych musel vzít i monitor s Free-sync ale pokud bych vzal něco od NVIDIE tak zas monitor s G-sync a monitory s G-sync jsou o hodně dražší oproti monitorům s Free-sync.

//EDIT: Přemýšlel jsem právě nad GTX 1080 nebo 1070 jenže ty monitory s G-sync jsou drahé jak .. a nevešel bych se do rozpočtu. Nebo ta G-sync není tak důležitá ?

to záleží na tobě a na tom, co hraješ (sám mám RX480 a WUXGA monitor a problémy s výkonem rozhodně nemám).

jen si tě dovolím upozornit, že z důvodu těžařské manie je problém koupit cokoli od AMD (na druhou stranu, RX470 asi prodáš za víc, než za kolik jsi ji koupil) a podobně je na tom i nvidia (ale přece jen trochu lépe, co se týká dostupnosti).

Na FreeSync padá v úvahu prakticky jen Vega (56 nebo 64), G-Sync zase GTX1070 nebo 1080(Ti)

Takže kdybych vzal třeba MSI GeForce GTX 1080 GAMING+ 8G, 8GB GDDR5X, prodal tu co mám teď .. Teď to bude tak rok co ji mám, takže ještě se zárukou a nějaký ten monitor bych měl teoreticky sehnat. Je nějaká GTX 1080 kterou by jsi mně doporučil prosím ? Protože co jsem četl recenze tak ta od MSI má problémy s pískáním cívek .. a když to tak vezmeš tak přece nekoupím něco za 15500Kč a bude to ještě nějaké špatné.

Oba jsou FHD -> RX470 je IMHO postačující. pokud chceš, můžeš vrazit peníze do GTX1070, tam bych ještě akceptoval nějaký výkonový přínos pro FHD. GTX1080 je už overkill. Za mně je ale obojí (monitor i grafika) vyhozené peníze.

Osobně bych nekoupil ani jeden, oba jsou to jen "jakožeherní" TN panely.

OK, děkuji moc za rady :) .. A když to tak vezmeš .. kdybych vzal tu GTX 1080 a byl by to overkill jak říkáš pro 1080p .. ale co kdybych později třeba na vánoce upgradoval na lepší monitor ? nechal si ten co mám a později koupil lepší ? Nestane se nic pokud s tou grafikou pojedu na FHD monitoru ?

s ohledem na CPU a cenový limit, bych volil něco jako 1440p a k tomu GTX1070.

Pokud ovšem chceš monitor se 144Hz, prosím, TN FHD s G-sync bude fungovat taky, ale užiješ si to jen v rychlých střílečkách jako je Counter Strike.

edit: asi by bylo nejlepší, kdybys napsal, co vlastně od toho upgrade čekáš (větší obrazovku, vyšší rozlišení, nebo oboje, vyšší framerate, apod.), jaké hry hraješ, a tak. :-)

Tak čekám od toho vyšší výkon sestavy, vyšší framerate, možná trochu větší obrazovku .. co se týče vyššího rozlišení tak jako 4K nebo 1440p jsem nikdy nepocítil/neviděl(neměl jsem tu čest) takže to vyšší rozlišení tam u mě zas tak větší roli nehraje. Hry hraji jako Tom Clancys Ghost Recon Wildlands, FarCry 4, Primal a těším se na 5, Middle-earth: Shadow of War, Starwars Battlefront 2 + potom i na Assassin's Creed Origins. Vždy jsem chtěl hrát plynule aspoň na střední detaily .. žádný trhaný obraz nebo FPS dropy. Ale i lepší monitor než mám :D.

//EDIT: Možná že bych to 1440p chtěl zkusit. Potom ještě .. mám jít do monitoru s typem dispelej TN panely ? Co jsem si četl tak to není nic moc super ale zas rychlejší odezva apod.

Asi jo .. máš pravdu .. ta GTX 1080 by asi bylo moc zbytečná .. ale teď jsem se díval na RX Vega 56, je v alze za 13,4 tisíc a říkám si zda vzít tu vegu nebo tu GTX 1070 .. protože když vezmu vegu, krom toho že budu muset koupit od seasonicu místo 520W ten 650W gold ale zas monitor s Free-sync seženu levnější .. kdežto když vezmu od NVIDIE tak zas monitor S G-sync nejlevnější je za 9 tisíc u czc .. tak teď nevím .. zda vzít ten lepší zdroj+ tu vegu + monitor s Free-sync .. nebo vzít GTX 1070/80 a normální monitor bez G-sync ???? Co by jsi mně poradil prosím ? Díval jsem se na srovnání té vegy s GTX 1070 a někde měla navrch a někde ne .. takže už fakt nevím co dělat :((

To jako chápu ale je to nejlevnější volba s G-sync a když na lepší nejsou finance ? Tak co mám udělat ? Koupit grafiku a mít ten monitor co mám a později třeba na vánoce koupit nový ? Nestalo by se nic ? Jo a jak jsem hned na začátku uváděl tak monitor mám Fujitsu E22T-7 který má taky TN panely a jako problém popravdě s ním nemám .. je to FHD 21,5'', 5ms, 76Hz .. kdybych k tomu měl tu GTX 1080 a třeba na vánoce koupil ten lepší monitor s G-sync třeba tento https://www.czc.cz/aoc-ag271qg-led-monitor-27/201931/produkt s IPS ??

No nevím jsou to tvoje prachy já bych za to 20 nedal,jako jinak klidně zatím můžeš použít monitor co máš a pak se rozhodnout jakej dokoupit postlej je Ok až na tu cenu za G - sync bo normální monitor koupíš dobrej ca od 4000+ IPS / MVA a otázka jestli pak nějakej ten rozdíl stojí za 15 litrů navíc.

Děkuji moc za radu :). S monitorem teda počkám .. ale pokud by jsme se mohli na chvilku vrátit k té grafice .. Ještě něco bych se potřeboval zeptat .. Bude zdroj co mám dostačovat pro GTX 1080 ? A jakou GTX 1080 mám vzít ? Přemýšlím nad těmito: MSI GeForce GTX 1080 GAMING+ 8G, 8GB GDDR5X; MSI GeForce GTX 1080 GAMING 8G, 8GB GDDR5X; MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8G ?? Ale co jsem se dočetl tak ty od MSI mají někdy problémy s bzučením cívek .. což když vezmete tak přece nedám za kartu 15tisíc a ještě s ní bude nějaký problém. Je nějaká kterou by jste mně mohl doporučit ? Z vlastní zkušenosti nebo tak ?