Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyber noveho Win

Zdravim novú poradnu, snazil som sa drzat Win7, bohuzial chcelo by to uz asi posunut sa zas o kus dalej. Otazka je ci ist radsej do Win8, Win10 alebo neviem co vsetko vlastne Win v poslednej dobe predáva. Podmienkami su v podstate iba bezproblemova podpora noveho HW/SW a moznost vypnut debilne metro a nahradit ho standardnym rozhranim z Win7 s tlacidlom Start. Dakujem za tipy.

Takze Win10. Ak tomu dobre rozumiem v nom uz funguje klasicke Start tlačidlo. Da sa nastavit tak aby mi v nom nezavadzali Metro dlazdice priamo z OS alebo je na to nejaky program ako bol Classic Shell pre Win8? + ma Win10 nejake zakerne zmeny oproti Win7 na ktore si treba dat pozor?

Nic nemen normalne to pouzivaj tak jak je. Pouzivat start tlacitko viac jak 1x za tyzden neni normalne.
W10 maju zakernu zmenu tu ze sa to zakerne nasilne autoupdatuje vcetne ovladacov a neda sa to vypnut. Nemal by to byt ale problem pre bezneho pouzivatela na normalnom HW (desktop z normal komponentov).

Pouzivat start tlacitko viac jak 1x za tyzden neni normalne.

Tak tomu fakt nerozumiem, ja cez neho takmer vzdy vypinam OS, obcas zapinam integrovane utility ako napr. kalkulacku a najnovsie cez pravy klik leziem aj do vsetkych systemovych nastaveni - je to fakt dost dobre navrhnute (ked sa odstrania zbytocne dlazdice). Aktualizacie vypnute a vypol som aj otravne centum akcii z coho mam obzvlast radost.

//

Akurat ma este stve biela farba okien, neda sa to jednoducho stmavit cez nejake nastavenie v ovladacich paneloch?

Metro dlaždice jsou pouze v menu Start. Ty dlaždice můžeš vyházet, Start menu zužit a mít tam jen úzkou nabídku se seznamem.
Windows 10 mají 2 režimy:
desktop mode - to je to, co chceš
tablet mode - to je pro dotykova zařízení a podobá se to Windows 8 (to nechceš)
Přepínat mezi režimy to jde za běžně chodu v nastavení nebo přes rychlou nabídku u hodin

Je vůbec na výběr. Já osobně doporučuju všem Linux Mint (ovšem tam je to s podporou hw dost zlé, ale tlačítko start tam máte). Když teda už by se uvažovalo o změně systému. Spíš je otázka v čem Vám Windows7 nevyhovuje, kam se chcete posouvat.

Windows 10 ma sice desktop a tablet mod, ovsem pokud to chces ovladat podobne jako Win7, tak stejne potrebujes mnohem dokonalejsi ClassicShell, kterej naroubujes na desktop mod. Samozrejme ClassicShell funguje i ve Win10, pouzivam ho, bez nej bych si Win10 nedokazal predstavit, nutnost.

Jinak ale jeste jedna vec, Win10 ma povinny upgrade kazdeho pul roku, zatim probehl 4x a pokazde s tim bylo spoustu prace, napriklad se vratily zpet uzivatelsky odinstalovane soucasti Windows, ruzne metro aplikace apodobne nebo se naoopak samovolne pri upgradu odinstalovaly nektere soucasti atp.

Pokud chces tomuto aspon castecne zamezit a neupgradovat kdy ti to vnuti Microsoft, ale kdy mas ty cas si s tim hrat, tak potrebujes Windows 10 Pro, kde je mozne upgrade odlozit. Ve Win 10 Home jsi otrokem Microsoftu.

Win10 namisto Win7 potrebujes ve dvou pripadech, mas novy hardware (napriklad Kaby Lake, RyZen a novejsi) nebo potrebujes kvuli hram DirectX12.

ovsem pokud to chces ovladat podobne jako Win7, tak stejne potrebujes mnohem dokonalejsi ClassicShell

No to neviem, ja som tam nejaky velky rozdiel vo funkcnosti nepostrehol a povedal by som, ze je nove start tlacidlo je fakt dobre spracovane, vsetko je hned po ruke.

Win10 ma povinny upgrade kazdeho pul roku, zatim probehl 4x a pokazde s tim bylo spoustu prace

To znie paradne, co sa da robit (v podstate som si ale uz zvykol, upgrade androidu mi vie v mobile narobit tiez zaujimavy bordel)...

nove start tlacidlo je fakt dobre spracovane

Netusim, ale absolutne se nepodoba Startu z Windows 7 a o to mi slo. Chci Windows 7 s DirectX12, jenze nelze, jedinna moznost jak se idealni situaci priblizit je Windows 10 Pro + ClassicShell, coz mam.