Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kdy měnit CMOS?

Můj starý (15 let) PC při startu zahlásil, že baterie CMOS je mrtvá, tak jsem ji vyměnil a jede se dále. Při té příležitosti mne napadá, že "nový" PC už má taky 10 roků a ptám se: vyměnit CMOS preventivně, nebo raději počkat, až sama zdechne?

Záleží na Vás. Hlavně si opište nastavení biosu, pokud jste tak neučinil dříve. (Dobrým zvykem je třeba do manuálu si při instalaci nového PC psát položky změněné proti defaultu, stejně tak při jejich změnách i s patřičným komentářem kdy a proč.) Pak vás tohle nevyvede z míry. 10 let je uvažovaná životnost, otázka je teda na místě. Cena nové baterky je řádově 100 korun (musíte koupit kvalitní, to samo o sobě znamená >50 korun a takovou, která má exspiraci za 10 let, protože nemá smysl kupovat tam za dvacku, to leda jako náhradu vybité, ale ne jako prevenci, to tam rovnou můžete nechat to, co tam máte dnes).
Mimochodem před 15 lety bylo ještě docela běžné, že byla baterka zapájená.

za dob některých desek s 286 a některých ošizených 386sx byla součástí zalitého rtc.
ale i u zbylé většiny je nová 20 kč baterie dražší než celý 15-letý pc.
jako ekonom-amatér ani nedokážu vyjádřit míru hnusu nad smyslem takového pc.